Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

O 934 484 km blíže nalezení léku, charitativní běh vyhrál vozíčkář

Vozíčkáři na trati Wings for Life. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vozíčkáři na trati Wings for Life. | foto: Red Bull Content Pool

PRAHA Již popáté se běžečtí profesionálové, amatéři i handicapovaní sportovci vydali na trať globálního charitativního závodu Wings for Life World Run. Více než 100 000 registrovaných běžců uběhlo přes 930 tisíc kilometrů. Svým výkonem ohromil svět zejména švédský vozíčkář Aron Anderson, který překonal největší vzdálenost ze všech letošních účastníků. Výtěžek celé akce putuje na konto organizace specializující se na výzkum léčby poranění míchy.

Od Austrálie po Kolumbii, od Velké Británie po Kazachstán. Celý svět se v neděli 6. května spojil, aby společnými silami přispěli na dobrou věc. Celkem se v letošním ročníku ojedinělé akce vybraly více než 3 miliony eur. 

Celkovým vítězem se opět po roce stal handicapovaný Švéd Aron Anderson. Ten na svém vozíku překonal všechny zdravé běžce a dostal se na metu neuvěřitelných 89,85 kilometrů.

“Byl jsem hrozně unavený, ale snažil jsem se do toho jít až na doraz. Říkal jsem si, že se tím možná vybere ještě o kousek větší množství peněz a dokážeme ještě o trochu víc. Všechno mě bolí, ale pocit mám skvělý!” svěřil se po doběhu dojatý Anderson.

Pro dobrou věc doma i v zahraničí

Do sousedního Německa se vydal i jeden z českých ambasadorů závodu Zbyněk Sýkora. 

„Tím, že tam bylo víc než 10 000 lidí, tak to bylo opravdu velké. Po celý závod panovala úžasná atmosféra. Olympijský stadion je obrovský a stejně byl doslova plný lidí. Trasa byla navíc perfektně připravená pro vozík.“

„Žádné kostky, štěrk nebo tramvajové koleje, jen pěkný asfalt. Do toho se parádně vydařilo počasí, takže vyšlo vlastně všechno,“ užíval si svůj druhý ročník Zbyněk Sýkora.

Běžci na trati Wings for Life.

Běžci na trati Wings for Life.

Letošní atmosféru napínavého běhu, kdy je člověk stíhaný Catcher Car si mohli užít i ti, kdo se nevydali přímo do jednoho z dějišť závodu. S aplikací Wings for Life se mohl zúčastnit každý i ve svém městě. 

Stačilo být připraven a ve 13.00 vyběhnout, stejně jako desetitisíce dalších nadšenců po celém světě. Pro milovníky organizovaných akcí byly v Praze a Pardubicích připraveny dva oficiální App Runy.

Měníte, ale i zachraňujete životy

“Běh Wings for Life World Run pro mě znamená strašně moc. Jsem od pasu dolů ochrnutý kvůli nehodě na kole,“ vysvětlil smysl celé akce ředitel nadace, na jejíž konto putuje 100% ze startovného, Marc Herremans.

„Kvůli tomu a zdravotním komplikacím s tím spojeným jsem přišel o mnoho dobrých přátel. V minulosti navíc dostával výzkum léčby poranění míchy celkem málo pozornosti, a tak je čas to změnit.“

„Chtěl bych poděkovat každému, kdo běžel nebo tuto akci podpořil. Během Wings for Life nejen životy měníte, ale i zachraňujete,“ dodal.

Běžci a vozíčkáři na trati Wings for Life.
Běžci a vozíčkáři na trati Wings for Life.

Celá částka ze startovného putuje na výzkum poranění míchy, kterou se zabývá nezisková nadace Wings for Life. Tento charitativní běh se svým neobvyklým konceptem proslavil už téměř po celém světě, účastní se ho profesionální běžci, amatéři i handicapovaní sportovci. 

Překážkou není 13 časových pásem, na 150 různých národností, ani věk soutěžících. Nejstaršímu bylo zatím 95 let. Kromě jedinečné podpory handicapovaných má závod ještě další specifikum. 

Trasa a délka závodu není přesně daná, je pro každého individuální. Půl hodiny po tom, co vyrazí poslední běžec, vyjede ze startu catcher car, které představuje pohyblivý cíl. Když vás dojede, váš závod je u konce.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...