Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přípravy na OH zastiňuje zika. Golfisté ale nejedou kvůli penězům, tvrdí šéf her

Sport

  11:04
BRASÍLIA - Namísto závěrečných příprav sportovců na medailová zápolení a balení zavazadel u sportovních fanoušků se pár týdnů před olympijskými hrami v Riu de Janeiru řeší jiná věc - virus zika. Kvůli nebezpečnému viru odřekla svou účast na OH řada předních světových sportovců. Podle šéfa olympiády v Riu Carlose Nuzmana ale neúčast například předních světových golfistů má i jiné důvody - peníze.

Světová golfová jednička Jason Day. foto: Reuters

Z českého pohledu budou na Hrách nejvýrazněji chybět tenisté Tomáš Berdych a Karolína Plíšková. „Vzhledem k tomu, že jsem nedávno založil rodinu, je omezení zdravotních rizik vůči mým nejbližším prvořadou prioritou. Omlouvám se všem, kterým moje rozhodnutí způsobilo zklamání. Věřím, že když mé důvody hlouběji zváží, pochopí, že jsem tak učinil z odpovědnosti vůči své rodině,“ prohlásil minulý týden osmý hráč světa Berdych.

Viru zika přenášeného komáry se bojí i další tenisté, již dříve se z olympiády v Riu odhlásil finalista letošního Wimbledonu Kanaďan Milos Raonic či světová pětka Simona Halepová z Rumunska.

Ještě markantnější ztráty však utrpí golf, který se na programu olympijských her objevuje po 112 letech. Turnaje na brazilském greenu se totiž nezúčastní hned první čtyři hráči světového žebříčku. Jason Day, Dustin Johnson, Jordan Spieth a Rory McIlroy, ti všichni odřekli kvůli obavám ze ziky.

Zklamaný Tomáš Berdych.
Karolína Plíšková v 1. kole Wimbledonu 2016.

„Důvodem pro moje rozhodnutí je obava z nakažení virem zika a případného rizika, které by v budoucnu mohlo mít vliv na těhotenství mé ženy a na případné další členy naší rodiny,“ uvedla světová jednička Day na twitteru. Podle šéfa organizačního výboru olympijských her v Riu Carlose Nuzmana však za rozhodnutím nejlepších golfistů stojí něco jiného - peníze.

„Jako důvod uvádějí ziku, ale mnohem pravděpodobnější je jejich neúčast kvůli tomu, že v Riu není žádné prizemoney,“ obvinil vrcholné golfisty Nuzman. Přitom start těch nejlepších na OH je pro golf životně důležitý - na programu Her nemá tento sport své místo jisté. V Tokyu 2020 ještě ano, avšak poté bude jeho pozice zranitelná. Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach připustil, že v dalším vyjednávání může hrát roli i to, zda golf dokáže na olympiádu dostat ty nejlepší hráče.

„Zika je mnohem horší na Floridě než v Brazílii, a na Floridě golfisté normálně hrají, posteskl si pro web golf.com šéf organizačního výboru RIO 2016 Carlos Nuzman.

Hrozí mikrocefalie i vzácný syndrom

Nejvíce onemocnění virem zika bylo zaznamenáno právě v Brazílii. Nákaza se následně rozšířila i do dalších zemí Jižní a Střední Ameriky a postupně se stala globální zdravotní hrozbou, píše týdeník Newsweek. Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) má na seznamu už 60 zemí, kde cestovatelé mají dbát zvýšené opatrnosti v souvislosti s virem, který přenášejí komáři a který podle lékařů může zapříčinit u plodu nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Spojován je také se vzácným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva.

Podle Newsweeku se zdá být tedy pochopitelné, že letošní olympiáda je očekávána s jistými obavami. Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci se ale minulý týden snažilo strach veřejnosti rozptýlit. Ve své zprávě uvádí, že olympijské hry s největší pravděpodobností nezpůsobí celosvětové rozšíření viru zika. Očekává se, že Brazílii v době olympiády navštíví asi 500 000 lidí, což je pouhé jedno procento všech cestujících do regionů zasažených virem zika ve světě. CDC předpokládá, že pouze devatenácti z 200 účastnických zemí hrozí, že bude virus zika do nich z olympijských her zavlečen.

Má na to vliv řada faktorů, včetně toho, zda již dříve došlo k lokálním přenosům nákazy virem v těchto zemích a zda jsou klimatické podmínky těchto zemí příznivé pro komáry druhu Aedes aegypti, kteří virus šíří.

Virus zika vystrašil Berdycha i Plíškovou. Oba odmítli start na olympiádě v Riu

Světová zdravotnická organizace (WHO) vytrvale opakuje, že není důvod omezit cesty do Brazílie a obchodování s touto zemí. Experti kromě jiného zdůrazňují, že srpen a září jsou v Brazílii zimní měsíce, kdy je počasí chladnější a sušší, což znamená výrazné snížení počtu komárů. CDC radí sportovním fanouškům, aby dbali základních preventivních opatření, mezi něž patří kupříkladu používání repelentu. Těhotné ženy by si cestu na olympiádu měly pečlivě rozmyslet, dodává WHO.

Preventivní opatření budou patrná již na slavnostním zahájení her. Řada zemí totiž oznámila, že jejich sportovci budou mít na sobě oblečení, které je speciálně navržené s ohledem na virus zika. Týmy Kanady a Jižní Koreje plánují volnočasové kolekce s dlouhými rukávy a kalhotami. Jihokorejský olympijský výbor dodal, že oděvy budou napuštěny prostředkem, který odpuzuje hmyz.

Hrozba nákazy virem zika také přiměla účastnické země, aby rozšířily své lékařské týmy. Američané s sebou budou mít například tři specialisty na nakažlivé nemoci. „Co se týče sportovních zranění, v tom jsme skutečně dobří, ale když dojde na infekční choroby, obracíme se na CDC,“ uvedl hlavní lékařský představitel amerického olympijského týmu Bill Moreau. Přesto však stále větší počet sportovců svou účast na olympiádě odříká.

Vědci budou virus zkoumat přímo na sportovcích

Do Ria de Janeiro odjede také skupina vědců, která hodlá olympiády využít k dalšímu studování viru ziku. Chtějí zkoumat jeho dlouhodobé dopady na reprodukci a využít k tomu olympijské sportovce, trenéry a další členy amerického olympijského výboru, jakož i manželky sportovců.

Do Ria pojede za každou cenu. Zika mě nezastraší, hlasí překážkář Merritt

Dětská lékařka Carrie Byingtonová, která se specializuje na nakažlivé nemoci na Utažské univerzitě, řekla, že by studie lékařů mohla pomoci určit, jak dlouho je člověk nakažený virem zika infekční nebo jaká je pravděpodobnost přenosu z člověka na člověka.

Do výzkumu se má zapojit 2000 lidí, kteří před nástupem do letadla vyplní dotazník a poskytnou krevní vzorky. Totéž provedou, až se z Brazílie vrátí. Testovaní jedinci budou po návratu rovněž požádáni, aby v průběhu šesti měsíců po olympiádě odevzdávali vzorky dalších tělních tekutin, jako jsou sliny, sperma, vaginální sekret a mateřské mléko ke sledování, jak dlouho zůstává virus aktivní. Sledovány budou také čerstvě narozené děti, jestli se u nich neobjeví vrozené vady, které se většinou objevují u dětí vystavených viru v děloze.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat