Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obhájce zlata v trapu Kostelecký neprošel ani do finále

Sport

  14:42aktualizováno  19:12
LONDÝN - Obhájce olympijského zlata ve střelbě na trap David Kostelecký nepostoupil v Londýně do finále. V závěrečné kvalifikační položce netrefil tři terče a se součtem 120 bodů skončil čtrnáctý. Aby mohl usilovat o šestičlenné finále v rozstřelu, potřeboval o dva body lepší výsledek. Neuspěl ani Jiří Lipták, který udělal ještě o chybu více a se 119 body obsadil osmnácté místo. Zlato získal Chorvat Giovanni Cernogoraz.

Obhájce olympijského zlata ve střelbě na trap David Kostelecký nepostoupil v Londýně do finále foto: ČTK

Kvalifikaci vyhrál maximálním nástřelem 125 bodů čtyřicetiletý Australan Michael Diamond, který vyrovnal světový a o bod překonal vlastní olympijský rekord. K triumfům z Atlanty a Sydney tak může přidat třetí olympijské zlato. "Sto dvacet není propadák. Samozřejmě jsme si přál víc, ale bohužel, to je sport," řekl Kostelecký, který startoval na čtvrté olympiádě.

Před triumfem v Pekingu 2008 byl šestý v Sydney 2000 a v Atlantě 1996 obsadil 31. místo. "Vím, jak je těžký udělat výsledek a medaili, a jsem rád, že se mi to (v Pekingu) povedlo, protože vidím, že to fakt není sranda. Beru to tak, že jednou jste nahoře a jednou dole," řekl.

Češi bojují o medaile. Podívejte se

Kristýna Kolocová  a Markéta Sluková

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Petra Sluková

První dvě položky odstřílel Kostelecký v úvodním dnu soutěže shodně za 24.¨"Což bylo málo a snažil jsem se následně něco změnit. Střílel jsem rychleji a vyplatilo se," řekl. V třetí položce už nechyboval a po úvodním dnu kvalifikace byl desátý.

I první položku druhého dne zvládl bezchybně, ale na závěr kvalifikace mu tři z 25 asfaltových terčů uletěly. "Střílel jsem možná až moc rychle a chyběla tomu nějaká trefená druhá rána," řekl Kostelecký. Po druhém nezdaru v poslední položce už věděl, že je bez finále. "A posledních deset terčů se mi moc nechtělo, protože jsem věděl, že to je o ničem. Když nejste v šestce, tak to nemá velký význam," řekl.

Lipták při své olympijské premiéře chyboval první den dvakrát, ale ve zbylých dvou položkách celkem čtyřikrát. "Když jsem úvodní den netrefil terč první ranou, dohnal jsem to druhou, ale dnes v tom byla rezerva," řekl Lipták.

Poslední střelecké zlato získal Chorvat Cernogoraz

"Musím to hodit rychle za hlavu. Život jde prostě dál a nekončí to jedním nepovedeným závodem." Čeští střelci tak na olympijských hrách v Londýně vybojovali jeden cenný kov, o který se bronzem ve sportovní malorážce zasloužila Adéla Sýkorová.

Poslední střelecké zlato her získal v trapu díky nejlepšímu výsledku ve finále Chorvat Cernogoraz. Devětadvacetiletý střelec byl v kvalifikaci šestý, ovšem díky tomu, že ve finále minul jen jednu ránu, se dostal do rozstřelu o vítězství, v němž porazil Itala Massima Fabbriziho. Do duelu o zlato přitom vstupoval s uslzenýma očima. "Rozbrečel jsem se, protože mi došlo, že už mám jistou stříbrnou medaili. Zlato jsem vůbec nečekal," uvedl.

 Cenný kov prý zavěsí na stěnu rodinné restaurace, v níž hodlá nadála pomáhat s obsluhováním. "Asi teď budu v Chorvatsku trochu známější, ale nevidím důvod, proč bych s tím měl přestat. Tak populární jako Goran Ivaniševič asi nebudu," prohlásil.

Rozstřel se konal také o bronz, který získal pětačtyřicetiletý Fehaíd Al Díhání a postaral se o historicky druhou olympijskou medaili pro Kuvajt. Tu první vybojoval také on, před 12 lety v Sydney ve dvojitém trapu.

Al Díhání v souboji o medaili porazil Australana Michaela Diamonda, jemuž k medaili nepomohl ani vyrovnaný světový a překonaný olympijský rekord v kvalifikaci maximálním nástřelem 125 bodů. Čtyřicetiletý vítěz z Atlanty a Sydney ve finále selhal, minul pět terčů a neuspěl ani v rozstřelu s Kuvajťanem.

Výsledky sportovní střelby na OH

Trap
1. Cernogoraz (Chorv.) 146 (122+24/v rozstřelu 6), 2. Fabbrizi (It.) 146 (123+23/5), 3. Al Díhání (Kuv.) 145 (124+21/4), 4. Diamond (Austr.) 145 (125+20/3), 5. Serrano (Šp.) 144 (123+21), 6. Glasnovič (Chorv.) 143 (122+21), ...14. Kostelecký 120, 18. Lipták 119.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat