Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Objeví Čech novou módu?

Sport

  10:42
PRAHA - Muž s ragbyovou helmou v Premier League? Dost možná. Pokud dostane gólman Petr Čech od anglické fotbalové asociace požehnání, nastoupí v sobotu v Liverpoolu se speciálním chráničem hlavy.

Petr Čech foto: Majstr Jiří ČTK

Stále však existuje možnost, že Čech povolení nedostane a svůj comeback bude muset odložit. Jaká varianta je pravděpodobnější?
Co říkají pravidla
Hráč nesmí mít na sobě nic, čím by mohl ohrozit sebe nebo jiné hráče (včetně všech druhů šperků). Rozhodčí nedovolí nastoupit hráči, který má na sobě předměty nebezpečné pro ostatní hráče nebo i pro hráče samého. Takovým předmětem může být např. prsten, čelenka, vlasová síťka, protéza, kovová přezka, náramek, náramkové hodinky, řetízek, náušnice nebo jiný šperk.


„Jsou předpoklady, že Petr povolení obdrží a bude moci nastoupit,“ řekl LN David Trávníček, marketingový ředitel agentury Sport Invest, která českého brankáře zastupuje. Čech utrpěl před třemi měsíci frakturu lebky, speciální helma mu má pomoci ochránit postižené místo. S netradiční výzbrojí se připravuje několik týdnů, tento týden mu z Nového Zélandu dorazí zbrusu nový exemplář, určený pro zápasy. Ve hře je ale možnost, že zástupci asociace posoudí případ bez bližšího seznámení se vzorkem. „Věříme, že jde obecně o to, zda řeknou ano, nebo ne,“ tvrdil Trávníček.

Anglická federace možná přihlédne při rozhodování k zamýšlenému projektu FIFA. Světová fotbalová asociace dlouhodobě uvažuje o větší ochraně brankářů, jednou z myšlenek je právě zavedení helmy. A případ Petra Čecha by mohl být pilotním.

„Teoreticky můžeme být svědky vzniku nového trendu a módy,“ myslel si Trávníček. „Teď je obrovská příležitost, aby se s tím začalo, Petr je světoznámá osobnost.“

K pozitivnímu přijetí ochranných pomůcek nahrává i fakt, že se v této záležitosti jedná o Chelsea, jednu z nejsledovanějších fotbalových značek planety.

Novozélandský výrobce je ochoten zásobit trh dostatečným množstvím speciálních výrobků. Vzhledem k narůstajícímu počtu zraněných hráčů jde o marketingově zajímavou věc. „Zdraví by přece mělo být na prvním místě,“ dodal Trávníček.

Mikloško: Helma Petrovi vadit nebude
S výrobcem helmy Čech úzce spolupracoval. Je speciálně upravená, klient je s ní absolutně spokojený. „Petr nemá žádný problém, dostatečně si na helmu zvykl při tréninku,“ podotkl Trávníček.

Že Čech nebude mít s orientací v helmě potíže, si myslí i někdejší reprezentační brankář Luděk Mikoško. Ačkoli podobný případ ve své kariéře nezažil, dokáže si Čechův start představit.

„Mluvil jsem s Petrem před čtrnácti dny, kdy začal v helmě trénovat. Prý mu nebrání ve výhledu, v ničem. Je velmi lehká a ani si neuvědomuje, že ji na hlavě má. Hráči v ragby ji přece normálně používají, takže to nemůže bránit. Je to naprosto v pohodě,“ pověděl LN trenér brankářů West Ham United, který si nemyslí, že by protihráči byli postavou v helmě mezi tyčemi vyvedeni z míry.

„Určitě si toho každý všimne, ale každý ví, o co jde. Takže to všichni budou brát úplně normálně.“ Před Čechem už netradiční pomůcky použilo několik fotbalistů. V nedávné minulosti například obránce národního týmu David Rozehnal. Na podzim 2003 nastoupil v Lize mistrů proti AC Milán se speciálním chráničem obličeje. Aby zamezil poškození naštípnuté lícní kosti.

A nizozemskému záložníkovi Edgaru Davidsovi se „náhradní“ brýle zalíbily natolik, že v nich hraje už několik sezon.
Autoři:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat