Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Objeví Čech novou módu?

Sport

  10:42
PRAHA - Muž s ragbyovou helmou v Premier League? Dost možná. Pokud dostane gólman Petr Čech od anglické fotbalové asociace požehnání, nastoupí v sobotu v Liverpoolu se speciálním chráničem hlavy.

Petr Čech foto: Majstr Jiří ČTK

Stále však existuje možnost, že Čech povolení nedostane a svůj comeback bude muset odložit. Jaká varianta je pravděpodobnější?
Co říkají pravidla
Hráč nesmí mít na sobě nic, čím by mohl ohrozit sebe nebo jiné hráče (včetně všech druhů šperků). Rozhodčí nedovolí nastoupit hráči, který má na sobě předměty nebezpečné pro ostatní hráče nebo i pro hráče samého. Takovým předmětem může být např. prsten, čelenka, vlasová síťka, protéza, kovová přezka, náramek, náramkové hodinky, řetízek, náušnice nebo jiný šperk.


„Jsou předpoklady, že Petr povolení obdrží a bude moci nastoupit,“ řekl LN David Trávníček, marketingový ředitel agentury Sport Invest, která českého brankáře zastupuje. Čech utrpěl před třemi měsíci frakturu lebky, speciální helma mu má pomoci ochránit postižené místo. S netradiční výzbrojí se připravuje několik týdnů, tento týden mu z Nového Zélandu dorazí zbrusu nový exemplář, určený pro zápasy. Ve hře je ale možnost, že zástupci asociace posoudí případ bez bližšího seznámení se vzorkem. „Věříme, že jde obecně o to, zda řeknou ano, nebo ne,“ tvrdil Trávníček.

Anglická federace možná přihlédne při rozhodování k zamýšlenému projektu FIFA. Světová fotbalová asociace dlouhodobě uvažuje o větší ochraně brankářů, jednou z myšlenek je právě zavedení helmy. A případ Petra Čecha by mohl být pilotním.

„Teoreticky můžeme být svědky vzniku nového trendu a módy,“ myslel si Trávníček. „Teď je obrovská příležitost, aby se s tím začalo, Petr je světoznámá osobnost.“

K pozitivnímu přijetí ochranných pomůcek nahrává i fakt, že se v této záležitosti jedná o Chelsea, jednu z nejsledovanějších fotbalových značek planety.

Novozélandský výrobce je ochoten zásobit trh dostatečným množstvím speciálních výrobků. Vzhledem k narůstajícímu počtu zraněných hráčů jde o marketingově zajímavou věc. „Zdraví by přece mělo být na prvním místě,“ dodal Trávníček.

Mikloško: Helma Petrovi vadit nebude
S výrobcem helmy Čech úzce spolupracoval. Je speciálně upravená, klient je s ní absolutně spokojený. „Petr nemá žádný problém, dostatečně si na helmu zvykl při tréninku,“ podotkl Trávníček.

Že Čech nebude mít s orientací v helmě potíže, si myslí i někdejší reprezentační brankář Luděk Mikoško. Ačkoli podobný případ ve své kariéře nezažil, dokáže si Čechův start představit.

„Mluvil jsem s Petrem před čtrnácti dny, kdy začal v helmě trénovat. Prý mu nebrání ve výhledu, v ničem. Je velmi lehká a ani si neuvědomuje, že ji na hlavě má. Hráči v ragby ji přece normálně používají, takže to nemůže bránit. Je to naprosto v pohodě,“ pověděl LN trenér brankářů West Ham United, který si nemyslí, že by protihráči byli postavou v helmě mezi tyčemi vyvedeni z míry.

„Určitě si toho každý všimne, ale každý ví, o co jde. Takže to všichni budou brát úplně normálně.“ Před Čechem už netradiční pomůcky použilo několik fotbalistů. V nedávné minulosti například obránce národního týmu David Rozehnal. Na podzim 2003 nastoupil v Lize mistrů proti AC Milán se speciálním chráničem obličeje. Aby zamezil poškození naštípnuté lícní kosti.

A nizozemskému záložníkovi Edgaru Davidsovi se „náhradní“ brýle zalíbily natolik, že v nich hraje už několik sezon.
Autoři:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...