Obří slalom nedokončila ani jedna Češka, zlato získala Mazeová

10:20
ROZA CHUTOR (Od našeho zpravodaje) - Českým lyžařkám se v olympijském obřím slalomu nedařilo. Šárka Strachová, Kateřina Pauláthová ani Martina Dubovská nedokončily první kolo. Vyhrála Tina Mazeová ze Slovinska, která v Soči získala už druhé zlato.

Slovinská vítězka Tina Mazeová. foto: ČTK/AP

Zamračeno, pošmourno, déšť se sněhem, teplota kolem nuly... První kolo obřího slalomu lyžařkám zkomplikovalo nepříjemné počasí. Výhodu měly závodnice s nízkými startovními čísly, neboť ještě neměly rozbitou sjezdovku.

Slovinská favoritka Mazeová s číslem jedna toho využila. První kolo vyhrála a před druhou Lindell-Vikarbyovou ze Švédska si vytvořila více než půlsekundový náskok. Závodnice od šestého místa ztrácely už více než sekundu.

Třicetiletá lyžařka pak roli favoritky potvrdila i ve druhém kole, byť slibný náskok málem prohospodařila. Druhá Fenningerová z Rakouska ztratila v konečném součtu jen sedm setin sekundy. Slovinka na olympiádě v Soči získala už druhé zlato. To první vybojovala ve sjezdu.

Ve druhém kole ji neohrozily české reprezentantky. Všechny tři, které byly na startu, totiž nedokončily první jízdu.

Dvacetiletá Pauláthová podjela branku, nejzkušenější Strachová do jedné z nich narazila a jedenadvacetiletá Dubovská upadla. Během krátké doby se ve výsledcích u všech tří objevilo "DNF" - nedokončila.

"Je škoda, že zase po čtyřech letech jedu obří slalom na olympiádě a vyšlo nám takové špatné počasí," litovala Strachová. "Od rána leje a ta trať je, jako kdybychom závodili na konci dubna. Ale já jsem to zkusila, vypadla jsem hned nahoře, takže ani nevím, jak to bylo nebo nebylo rychlé. Zklamání trošku je, ale výpadky patří k našemu sportu."

Nejlepším českým výsledkem v alpských disciplínách na olympiádě v Soči tak zatím zůstává sedmé místo Ondřeje Banka ze superkombinace.

Druhé kolo ženského obřího slalomu bylo na programu od 10 hodin, ale kvůli špatnému počasí se start o čtvrt hodiny zpozdil. Představí se v něm i Vanessa Mae, kterou lidé po celém světě znají spíš jako houslovou virtuosku. V barvách Thajska ztratila v prvním kole 27 sekund.

Ženy - obří slalom

1. Mazeová (Slovin.) 2:36,87 (1:17,88+1:18,99), 2. Fenningerová (Rak.) -0,07 (1:18,73+1:18,21), 3. Rebensburgová (Něm.) -0,27 (1:19,24+1:17,90), 4. N. Fanchiniová (It.) -0,38 (1:18,53+1:18,72), 5. Shiffrinová (USA) -0,50 (1:18,79+1:18,58), 6. Pietiläová-Holmnerová -0,95 (1:19,45+1:18,37), 7. Lindellová-Vikarbyová (obě Švéd.) -1,15 (1:18,40+1:19,62), 8. Marmottanová (Fr.) -1,61 (1:19,69+1:18,79), 9. Gutová -1,77 (1:20,54+1:18,10), 10. Gisinová (obě Švýc.) -2,71 (1:19,99+1:19,59), ...Pauláthová, Strachová, Dubovská (všechny ČR) nedokončily 1. kolo.