3. června 2011 12:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Obrovitý O'Neal se dal jen faulovat, tvrdí Zídek

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA Basketbalová NBA se loučí s jedním ze symbolů dvou posledních dekád. Zraněná achilovka ukončila 19letou veleúspěšnou kariéru Shaquilla O’Neala. Jeden a půl metráku živé váhy bavilo diváky Orlanda, Miami, Phoenixu, Clevelandu, Bostonu, ale především v Los Angeles.

Právě s místními Lakers získal tři prsteny pro vítěze ligy a stejný počet trofejí pro nejužitečnějšího hráče vyřazovací části. V roce 2000 byl navíc pobral i MVP základní části. "Na své parametry měl skvělou výbušnost, což z něj dělalo naprosto výjimečného hráče. To je zkrátka dar od boha," řekl LN první Čech v NBA Jiří Zídek, který se s 216 centimetrů vysokým pivotem sešel v podkošových soubojích mnohokrát.

"Když jsem ho poprvé viděl při rozcvičování, tak jsem se zarazil. Měl trojnásobně širší ramena než já. A to jsem měl 135 kilo. Na to se fakt nedá připravit, to člověk musí zažít," směje se. Devětatřicetiletý rodák z Newarku byl už hvězdou univerzitní soutěže, a proto nikoho nepřekvapilo, že se stal v roce 1992 jedničkou draftu. A Orlando, které na něj získalo práva, rozhodně nelitovalo.

Shaq O´Neal u prezidenta George Bushe.

Slabina? Jen šestky

V první sezoně se stal nováčkem roku v NBA a jako první zelenáč od startu Michaela Jordana byl pozván na All star game. Za další rok pak byl vyhlášen nejlepším hráčem mistrovství světa, ze kterého si Američané odvezli zlato. A Orlando? To se v roce 1995 probojovalo do finále NBA proti Houstonu. Nejlepším střelcem byl už v té době po celé zemi populární "Shaq".

"Jakmile dostal míč pod košem, už s ním nešlo nic dělat. Tedy snad jen faulovat. To byla taktika všech koučů," vysvětluje Zídek. O’Neal dal totiž v soutěži přes 28 tisíc bodů, což ho řadí na páté místo historických střeleckých tabulek. "A to jsem zahodil přes pět tisíc trestných bodů," říká s úsměvem. Právě střílení šestek, ve kterém měl jen padesátiprocentní úspěšnost, bylo jeho slabinou.

"Kdyby ne, tak se teď bavíme o odchodu nejlepšího hráče všech dob," míní Zídek, který ale má pro Shaqovu "nešikovnost" pochopení. "On má tak velkou ruku, že obejme víc než polovinu míče. To je, jako byste házel s malým míčkem." I přes neúspěchy s trestnými hody se stal O’Neal legendou. Zvláště spolupráce s hbitým Kobem Bryantem neměla v NBA konkurenci.

Lakers vyhráli v letech 2000-2002 tři tituly v řadě. Poslední čtvrtý pak získal obrovitý pivot před pěti lety v Miami. Od těch dob ale šla jeho kariéra směrem dolů. Vystřídal další tři kluby a často musel odpočívat kvůli zranění. Bolavá achilovka jej nakonec přesvědčila skončit. "Děkuju, brzy se uslyšíme," vzkázal fanouškům na sociální síti Tout.

RD 4+kk, Břuchotín
RD 4+kk, Břuchotín

Křelov-Břuchotín - Břuchotín, okres Olomouc
4 490 000 Kč