Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obrovitý Shaq O'Neal nekončí. Legendární pivot se upsal Bostonu

Sport

  23:25
BOSTON - Do historie NBA se zapsal jako jeden z nejtěžších hráčů. A také nejslavnějších. Jenže hvězdné časy basketbalisty Shaquilla O’Neala už jsou nenávratně pryč.

Shaquille O'Neal. foto: ČTK

Čtyřnásobnému šampionovi NBA je už osmatřicet let, přesto si ještě prodlouží kariéru. O’Neal poslední sezonu strávil vtýmu Cleveland Cavaliers po boku největší hvězdy současnosti LeBrona Jamese, pak však dlouho hledal klub. Až včera pozdě v noci jej našel.

Jako volný hráč se upsal týmu Boston Celtics. "Vím jedno – chci ještě hrát. A nejlépe až do svých čtyřiceti let," řekl v televizním rozhovoru. Jenže 216 centimetrů měřící a 140 kilogramů vážící hráč neměl při hledání nového klubu zrovna nejskromnější požadavky.

"Do ligy jsem vkročil ve velkém stylu a stejně v ní chci skončit. Akdyž budu hrát v týmu, který je úspěšný a zvyklý vyhrávat, tak se mi to povede. Jde jen o to, vybrat správné mužstvo," líčila v úterý jednička draftu z roku 1992.

"Jeho zkušenosti mluví za vše"
A Shaq, jak se mu v zámoří přezdívá, měl i další důležitou podmínku. Rozhodně nechtěl hrát ve svém novém klubu "druhé housle". Toužil po týmu, kde by strávil dostatek minut na hřišti.

A to mu zřejmě Boston splní. "Ne každý den můžete přidat do sestavy hráče jeho kalibru," nechal se slyšet sportovní ředitel Bostonu Danny Ainge. "Jeho zkušenosti mluví za vše. Věříme, že pro nás bude velkou posilou," dodal.

Shaquille O'Neal (vlevo) a Kevin Garnett mohou být novými spoluhráči.

Nabídky se přitom O’Nealovi příliš nehrnuly. Dlouho se mluvilo o zájmu Atlanty a potom až o Bostonu. Ale aby nedošlo k mýlce – i v osmatřiceti má "Shaq" co nabídnout. Z dostupných veteránů na trhu byl jasně nejlepší volbou. Dlouho se však polemizovalo, zda "Shaq" přistoupí na finanční podmínky Celtics.

Bostonský klub nabízel O’Nealovi kvůli naplněnému platovému stropu jen minimální veteránský plat 1,35 milionu dolarů na rok. Ještě loni si přitom v Clevelandu vydělal 20 milionů. Peníze ale už pro O’Neala asi nejsou nejdůležitější. Vždyť si během osmnáctileté kariéry v NBA jen basketbalem vydělal 291 milionů, nehledě na jeho příjmy z reklam a vydávání hudebních alb.

Proto ani na moment neuvažoval o působení na jiné straně Atlantiku. "Pokud budu v příští sezoně hrát, tak to bude v NBA. Mezinárodní basketbal? Ten není pro mě." Měl připravený scénář i pro situaci, kdyby se s žádným z klubů NBA nedohodl.

"Prostě bych skončil. Svoji kariéru jsem si řídil po svém a dosáhl více, než jsem čekal. Pro každého jednou přijde čas, kdy vše skončí, a já to chci udělat půvabně. Byla by velká party," líčil v úterý své plány. Nyní je jisté, že se party minimálně o rok odkládá.

Mohlo by vás zajímat