10. září 2015 14:13, aktualizováno  18:35 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ochrnutá kanoistka má zákaz závodění. Prý je na vozíku kvůli ‚problému v hlavě‘

Charlotte Wilkinson-Burnettová (uprostřed) vyhrála světový pohár v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Charlotte Wilkinson-Burnettová (uprostřed) vyhrála světový pohár v... | foto: Facebook Charlotte Wilkinson-Burnettové.

Velký rozruch nejen v britských médiích způsobil případ parakanoistky Charlotte Wilkinsonová-Burnettové. Třiadvacetiletá závodnice, která je od roku 2011 na invalidním vozíku, je podle nejnovějších lékařských závěrů fyzicky v pořádku a ve výběru pro paralympiádu tak nemá co dělat.

Jedna z největších medailových nadějí Velké Británie pro paralympijské hry v Riu de Janeiru si od Britské kanoistické federace vyslechla nečekaný a tvrdý verdikt: váš problém není fyzický, ale psychický. Tělesně jste v pořádku, a proto nemůžete závodit s postiženými sportovci. Závěry přinesla tři nezávislá lékařská pracoviště v Anglii i USA.

Wilkinsonová-Burnettová je na invalidním vozíku od chvíle, kdy na letní škole v USA v roce 2011 uklouzla ve sprše. Podle informací serveru Independent však byla nyní kanoistce diagnostikována tzv. konverzní porucha, tedy onemocnění, při němž pacient trpí fyzickými problémy na základě špatného stavu psychického. Paralýza části těla, v případě Wilkinsonové-Burnettové dolních končetin, je tak podle federace pouze „v její hlavě“.

Píchejte do mě jehly, nic necítím

Dívka se brání tím, že od osudné nehody ve sprše od pasu dolů nic necítí. „Můžete do mě klidně píchat jehly, jestli mi nevěříte,“ brání se kanoistka, která před nehodou v roce 2011 byla reprezentantkou v ledním hokeji.

Špatnou novinu se dověděla těsně před startem světového šampionátu v parakanoistice. „Mám zlomené srdce, závodění mi dělalo radost a dávalo sílu překonat neštěstí, které se mi stalo. Je to nejsmutnější moment mé kariéry,“ svěřila se Wilkinsonová-Burnettová.

Aféra kolem britské kanoistky oživila diskusi o tom, jak posuzovat tělesný stav postižených sportovců. V minulosti se předmětem sporu stal například hendikepovaný atlet Oscar Pistorius, který s podkolenními protézami na obou nohách porážel i zdravé běžce. Ti protestovali, že pružné protézy Pistoriuse zvýhodňují.

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz