Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Očima odborníka: Šachový trůn se neotřásl. Carlsen je opět šampion

Sport

  8:05
LONDÝN/PRAHA - Nor Magnus Carlsen i nadále vládne světovému šachu. Historicky první zápas o titul mistra světa, kdy v základním čase skončilo všech dvanáct partií remízou, vyvrcholil včera v Londýně triumfem favorita v tiebreaku. Zatímco v klasickém tempu mají Carlsen s Američanem Fabianem Caruanou téměř totožný rating, v rapidu a v bleskovém šachu je mezi nimi rozdíl téměř třídy ve prospěch Nora.

Momenty soustředění Magnuse Carlsena. foto: ČTK/AP

Po zdlouhavých klasických partiích přišly včera v britské metropoli na řadu zrychlené partie.

Nejprve byly na programu čtyři v rapid šachu (tempem 25 minut na partii plus 10 sekund za každý tah). Poslední ale už ani nebyla třeba.

V té úvodní měl obhájce titulu bílé figury, ze zahájení získal výhodu a přes střední hru rychle přešel do věžové koncovky s pěšcem navíc. Tarraschovo diktum, že všechny věžovky jsou remíza, sice mohlo platit také zde, jenže v omezeném čase vyzyvatel chyboval a partii prohrál.

Carlsen nechává Caruanu přemýšlet.
Zjevně překvapený Magnus Carlsen.

Ve druhé partii se barvy kamenů obrátily a velmistři opět rozehráli sicilskou. Bílý (Caruano) v ní získal ze zahájení výhodu, jenže černými hrající světová jednička pak svého soupeře přesvědčivě přehrála a získala druhý bod.

To už byla pro Caruanu situace kritická – pro vyrovnání by musel zbylé dva souboje vyhrát.

Carlsen si ale počínal ve třetím klání velmi jistě a nikde nedal soupeři ani náznak šance. Z remízových vod se postupně dostal až k dámské koncovce (končí často nerozhodně), kde vyzyvatel přepnul strunu – remíza se pro něj rovnala porážce – a prohrál i potřetí.

A číslo tři je šťastné pro sedmadvacetiletého Nora i z jiného úhlu: potřetí obhájil titul mistra světa, když před o rok mladším Američanem proti němu neuspěli Ind Višvanáthan Ánand ani Rus Sergej Karjakin. Carlsen, který je i světovou jedničkou, bude vládnout minimálně další dva roky.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat