Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Očima odborníka: Šachový trůn se neotřásl. Carlsen je opět šampion

Momenty soustředění Magnuse Carlsena. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momenty soustředění Magnuse Carlsena. | foto: ČTK/AP

LONDÝN/PRAHA Nor Magnus Carlsen i nadále vládne světovému šachu. Historicky první zápas o titul mistra světa, kdy v základním čase skončilo všech dvanáct partií remízou, vyvrcholil včera v Londýně triumfem favorita v tiebreaku. Zatímco v klasickém tempu mají Carlsen s Američanem Fabianem Caruanou téměř totožný rating, v rapidu a v bleskovém šachu je mezi nimi rozdíl téměř třídy ve prospěch Nora.

Po zdlouhavých klasických partiích přišly včera v britské metropoli na řadu zrychlené partie.

Nejprve byly na programu čtyři v rapid šachu (tempem 25 minut na partii plus 10 sekund za každý tah). Poslední ale už ani nebyla třeba.

V té úvodní měl obhájce titulu bílé figury, ze zahájení získal výhodu a přes střední hru rychle přešel do věžové koncovky s pěšcem navíc. Tarraschovo diktum, že všechny věžovky jsou remíza, sice mohlo platit také zde, jenže v omezeném čase vyzyvatel chyboval a partii prohrál.

Carlsen nechává Caruanu přemýšlet.
Zjevně překvapený Magnus Carlsen.

Ve druhé partii se barvy kamenů obrátily a velmistři opět rozehráli sicilskou. Bílý (Caruano) v ní získal ze zahájení výhodu, jenže černými hrající světová jednička pak svého soupeře přesvědčivě přehrála a získala druhý bod.

To už byla pro Caruanu situace kritická – pro vyrovnání by musel zbylé dva souboje vyhrát.

Carlsen si ale počínal ve třetím klání velmi jistě a nikde nedal soupeři ani náznak šance. Z remízových vod se postupně dostal až k dámské koncovce (končí často nerozhodně), kde vyzyvatel přepnul strunu – remíza se pro něj rovnala porážce – a prohrál i potřetí.

A číslo tři je šťastné pro sedmadvacetiletého Nora i z jiného úhlu: potřetí obhájil titul mistra světa, když před o rok mladším Američanem proti němu neuspěli Ind Višvanáthan Ánand ani Rus Sergej Karjakin. Carlsen, který je i světovou jedničkou, bude vládnout minimálně další dva roky.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...