Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Očima odborníka: Šachový trůn se neotřásl. Carlsen je opět šampion

Sport

  8:05
LONDÝN/PRAHA - Nor Magnus Carlsen i nadále vládne světovému šachu. Historicky první zápas o titul mistra světa, kdy v základním čase skončilo všech dvanáct partií remízou, vyvrcholil včera v Londýně triumfem favorita v tiebreaku. Zatímco v klasickém tempu mají Carlsen s Američanem Fabianem Caruanou téměř totožný rating, v rapidu a v bleskovém šachu je mezi nimi rozdíl téměř třídy ve prospěch Nora.

Momenty soustředění Magnuse Carlsena. foto: ČTK/AP

Po zdlouhavých klasických partiích přišly včera v britské metropoli na řadu zrychlené partie.

Nejprve byly na programu čtyři v rapid šachu (tempem 25 minut na partii plus 10 sekund za každý tah). Poslední ale už ani nebyla třeba.

V té úvodní měl obhájce titulu bílé figury, ze zahájení získal výhodu a přes střední hru rychle přešel do věžové koncovky s pěšcem navíc. Tarraschovo diktum, že všechny věžovky jsou remíza, sice mohlo platit také zde, jenže v omezeném čase vyzyvatel chyboval a partii prohrál.

Carlsen nechává Caruanu přemýšlet.
Zjevně překvapený Magnus Carlsen.

Ve druhé partii se barvy kamenů obrátily a velmistři opět rozehráli sicilskou. Bílý (Caruano) v ní získal ze zahájení výhodu, jenže černými hrající světová jednička pak svého soupeře přesvědčivě přehrála a získala druhý bod.

To už byla pro Caruanu situace kritická – pro vyrovnání by musel zbylé dva souboje vyhrát.

Carlsen si ale počínal ve třetím klání velmi jistě a nikde nedal soupeři ani náznak šance. Z remízových vod se postupně dostal až k dámské koncovce (končí často nerozhodně), kde vyzyvatel přepnul strunu – remíza se pro něj rovnala porážce – a prohrál i potřetí.

A číslo tři je šťastné pro sedmadvacetiletého Nora i z jiného úhlu: potřetí obhájil titul mistra světa, když před o rok mladším Američanem proti němu neuspěli Ind Višvanáthan Ánand ani Rus Sergej Karjakin. Carlsen, který je i světovou jedničkou, bude vládnout minimálně další dva roky.

Autor: