Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Od drog a průšvihů na golfový trůn. Johnsonovi tleská i budoucí tchán Gretzky

Sport

  12:17
PRAHA - V těch slovech je všechno. „Jo, byla to dlouhá cesta,“ přiznal Dustin Johnson. Myslel štreku, již musel urazit, aby se stal nejlepším golfistou planety. Lemovaly ji zločin i drogy, ale zdá se, že „ztracený syn“ našel pravou tvář.

Dustin Johnson se snoubenkou Paulinou Gretzky po triumfu na Genesis Open foto: ČTK

Jednička žebříčku? Dlouho to vypadalo jako vize, jež nebude nikdy naplněna, ale časy se mění a čahoun Johnson s nimi. K životnímu úspěchu mu pomohl víkendový triumf na turnaji PGA v Pacific Palisades. Mise splněna!

„Věřím ve své schopnosti a myslím si, že jsem dobrý golfista, ale dříve bych si netroufal tvrdit, že bych měl být nejlepší na světě,“ popisuje. „Teď už to říct můžu, ne?“

Bezesporu. Talentu má tenhle 32letý chlapík tolik jako málokdo, ale vždycky to s ním bylo tak trochu komplikované. Největšímu průšvihu byl blízko jako teenager: bratr jeho kamaráda jej donutil, aby nakoupil náboje do kradené zbraně, s níž se později vraždilo...

Johnson nakonec vězení unikl, ale to ještě neznačilo proměnu ve svatouška. Tři pozitivní testy na drogy - byť „jen“ na rekreační užívání kokainu a marihuany - mu komplikovaly kariéru.

V červenci 2014 si „na vyřešení osobního života“ naordinoval půlroční pauzu, neoficiální verzí ovšem je, že od vedení PGA dostal distanc za doping. Přesto v něj blízcí neztratili víru.

Johnson je kromě sportu známý právě i díky osobnímu životu, neboť je již dlouho snoubencem slečny Pauliny, jejímž otcem není nikdo menší než nejlepší hokejista dějin Wayne Gretzky.

Ten i přes výstřelky svého „skorozeťáka“ za jeho golfový um uznává. V kritických časech mu dával kázání, aby se ráčil polepšit, ovšem jeho výjimečnosti na greenech si je dobře vědom.

„A když o vás v dobrém smýšlí tak fenomenální sportovec, dodá to člověku obrovské sebevědomí a víru ve vlastní síly,“ uvedl Johnson.

Dustin Johnson vyhrál Genesis Open
Dustin Johnson se líbá se snoubenkou Paulinou Gretzky po triumfu na Genesis Open

S Pauline sice před sebou stále mají svatbu, ale již se těší ze syna Tatuma. „Tím všechno začalo. Jako otec získal pocit zodpovědnosti, jíž se mu předtím nedostávalo,“ uvedl pro Telegraph jeho kouč Butch Harmon, jenž v minulosti cepoval také Tigera Woodse: „A teď jsem mu říkal, že mi pomalu začíná připomínat právě staré Tigerovo ‚já‘ z jeho nejlepších časů. Pokud je Dustin v laufu, je téměř neporazitelný.“

Osobnímu štěstí přispívá to, že Paulina Gretzká nyní oznámila, že se rodina může těšit na další dítě. Všechno klape.

„Pokud se na to díváme z pohledu věřícího člověka, tak pokud existuje někdo, kdo přišel na svět s talentem na golf rovnou od Boha, je to právě Dustin,“ uvedl bývalý skotský hráč Colin Montgomerie.

Jako by léta průšvihů byla daní za dar duše divočejší, než se patří. Ale vlny se ustálily a Johnson je na vrcholu. Pochvaly od budoucího tchána už nad výtkami definitivně zvítězily.