5. června 2010 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Od televize až na kurtu aneb jak mě vylekal podavač míčků

Tomáš Berdych a Robin Söderling. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych a Robin Söderling. | foto: ČTK

PRAHA Seděl jsem v ochozech centrálního kurtu Phillipe Chatriera, klečel na antuce u nohou Tomáše Berdycha a po vteřině zase zezadu sledoval jeho přesné podání očima čárového rozhodčího. V tu chvíli jsem byl přímo na French Open a neuniklo mi nic důležitého ze semifinále českého tenisty.

Ne, vlastně nebyl... Seděl jsem v pražské restauraci s nasazenými 3D brýlemi a užíval si nejmodernější televizní technologii.

Čtěte také

Během Roland Garros měli čeští diváci vlastnící potřebnou techniku poprvé v historii možnost sledovat na televizní stanici Eurosport vícedenní sportovní akci vysílanou ve třetím rozměru. Bez brýlí vypadá tenis na obřích plazmových televizích rozmazaně. Bez nich je obraz snímaný kamerami s dvěma objektivy absolutně nekoukatelný.

Stačí si ovšem nasadit zvláštní brýle, zmáčknout tlačítko, pár sekund počkat na zaostření a tenisté najednou vystoupí z obrazovky. Přitom jsou v tisíc kilometrů vzdálené Paříži. V tu ránu jste Berdychovým stínem a sledujete každičký jeho pohyb, úder i grimasu v obličeji. Jako byste stáli, či spíše seděli, jen pár centimetrů od něj.

Robin Söderling a Tomáš Berdych.

Když vám pak těsně před kamerou poprvé přeběhne malý podavač míčků, leknete se a instinktivně ucuknete. Při záběrech z dálky zase intenzivně vnímáte samotnou hru – dynamiku dlouhých výměn, pohyb hráčů na kurtu i rychlost jednotlivých podání.

Pravda, při tvrdých úderech rodáka z Valašského Meziříčí i jeho soupeře Robina Söderlinga se tenisák často měnil v neviditelnou zelenou šmouhu. Naopak při pomalejších úderech a zpomalených záběrech člověk lépe odhadl trajektorii míčku i místo přesného dopadu.

Robin Söderling a Tomáš Berdych.

Říká se, že tenis je ideální k trojrozměrnému snímání oproti fotbalu, což byl dosud jediný sport promítaný ve 3D. "Kamery v tenise totiž zabírají jeden kurt, což je menší prostor než fotbalové hřiště. Každý z nás ale prožívá trojrozměrnou projekci trochu jinak a výsledné dojmy různých lidi se mohou hodně lišit," poznamenal organizátor akce Dalibor Hála.

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz