Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od televize až na kurtu aneb jak mě vylekal podavač míčků

Roland Garros

  8:00
PRAHA - Seděl jsem v ochozech centrálního kurtu Phillipe Chatriera, klečel na antuce u nohou Tomáše Berdycha a po vteřině zase zezadu sledoval jeho přesné podání očima čárového rozhodčího. V tu chvíli jsem byl přímo na French Open a neuniklo mi nic důležitého ze semifinále českého tenisty.

Tomáš Berdych a Robin Söderling. foto: ČTK

Ne, vlastně nebyl... Seděl jsem v pražské restauraci s nasazenými 3D brýlemi a užíval si nejmodernější televizní technologii.

Čtěte také

Během Roland Garros měli čeští diváci vlastnící potřebnou techniku poprvé v historii možnost sledovat na televizní stanici Eurosport vícedenní sportovní akci vysílanou ve třetím rozměru. Bez brýlí vypadá tenis na obřích plazmových televizích rozmazaně. Bez nich je obraz snímaný kamerami s dvěma objektivy absolutně nekoukatelný.

Stačí si ovšem nasadit zvláštní brýle, zmáčknout tlačítko, pár sekund počkat na zaostření a tenisté najednou vystoupí z obrazovky. Přitom jsou v tisíc kilometrů vzdálené Paříži. V tu ránu jste Berdychovým stínem a sledujete každičký jeho pohyb, úder i grimasu v obličeji. Jako byste stáli, či spíše seděli, jen pár centimetrů od něj.

Robin Söderling a Tomáš Berdych.

Když vám pak těsně před kamerou poprvé přeběhne malý podavač míčků, leknete se a instinktivně ucuknete. Při záběrech z dálky zase intenzivně vnímáte samotnou hru – dynamiku dlouhých výměn, pohyb hráčů na kurtu i rychlost jednotlivých podání.

Pravda, při tvrdých úderech rodáka z Valašského Meziříčí i jeho soupeře Robina Söderlinga se tenisák často měnil v neviditelnou zelenou šmouhu. Naopak při pomalejších úderech a zpomalených záběrech člověk lépe odhadl trajektorii míčku i místo přesného dopadu.

Robin Söderling a Tomáš Berdych.

Říká se, že tenis je ideální k trojrozměrnému snímání oproti fotbalu, což byl dosud jediný sport promítaný ve 3D. "Kamery v tenise totiž zabírají jeden kurt, což je menší prostor než fotbalové hřiště. Každý z nás ale prožívá trojrozměrnou projekci trochu jinak a výsledné dojmy různých lidi se mohou hodně lišit," poznamenal organizátor akce Dalibor Hála.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat