Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odchod ze hřiště Slávii přijde na dva miliony

Sport

  20:04
Praha - Fotbalová Slavia byla disciplinární komisí svazu potrestána za svévolné opuštění hřiště pokutou dva miliony korun. K unikátní události došlo v utkání 27. ligového kola proti Slovanu Liberec.

Klíčový okamžik. Trenér Slavie Praha Karel Jarolím (vpravo) odvolává hráče foto: David Pavel ČTK

Tresty související s odchodem z utkání dostali také trenér Karel Jarolím, který zaplatí sto tisíc korun, vedoucí mužstva Martin Lafek poloviční sumu. Stanislav Vlček nesmí vykonávat funkci kapitána po dobu jednoho roku, hlavní pořadatel Miroslav Rýdl má zákaz ve funkci působit dva roky.

Po jednání uvedl předseda komise Alexander Károlyi, že disciplinární komise nebude zahajovat řízení s dalšími hráči, kteří hřiště opustili. Zároveň vysvětlil, proč komise zvolila právě tento trest.

Korupce svazu vadila čtyřikrát míň
Slavia dostala zdaleka nejtvrdší finanční trest, jaký kdy v českém fotbale padl.

Nejvyšší pokutou, kterou v rámci české ligy udělila některému z klubů disciplinární komise, dosud byla částka 500.000 korun. Tímto postihem byly za účast v korupční aféře od července 2004 do února 2005 potrestány prvoligové týmy Synotu, Opavy a Liberce a druholigové kluby Opava a Žižkov.

Půlmilionovou pokutu dostali v květnu 2003 i Bohemians za inzultaci asistenta rozhodčího jedním z domácích fanoušků v zápase se Spartou.

Za výtržnosti diváků už několik klubů postihl dvousettisícový trest. V březnu 2000 například zaplatila tuto sumu právě Slavia za to, že jeden z fanoušků hodil při zápase zapalovačem po delegátovi.
"Funkcionáři dnes přiznali, že si byli vědomi toho, že zcela vědomě porušili svazové normy," řekl. Dodal, že komise nechtěla zasahovat do regulérnosti soutěže, a proto neodebrala Slavii body a netrestala další hráče. Podle disciplinárního řádu lze mužstvu uložit pokutu do deseti milionů korun.

Leška platit ze svého nebude
Károlyi uvedl, že trest pro klubové šéfy Vladimíra Lešku a Tomáše Rosena nebude vynesen zvlášť, ale je zohledněn v trestu pro klub.

Rosen na rozdíl od svých slávistických kolegů nebyl jednání přítomen, podle Károlyiho kvůli tomu, že figuruje v dalším případu, který komise řeší. V nejbližší době totiž bude vysvětlovat své kritické poznámky vůči rozhodčím po derby se Spartou, které pronesl v zakázané lhůtě do 24 hodin po utkání.

Mokrý: To není trest
za podporu Haška

Leška prohlásil, že ho udělené tresty nepřekvapily. "Mediální vyjádření prvního místopředsedy svazu Vlastimila Košťála, který dával bezprecedentním způsobem noty komisi, tuto tvrdost trestu avizovala," řekl Leška novinářům.

"Zajímavé v této souvislosti je porovnat trest Slavie, která se rozhodla byť nestandardním způsobem poukázat na situaci v českém fotbale, proti trestům, které dostali kluby a jednotlivci, kteří se dopustili korupčního jednání," dodal slávistický funkcionář. Klub se podle něj odvolá k odvolací a revizní komisi svazu.

Předseda svazu Pavel Mokrý řekl, že disciplinární komise by nepochybně rozhodla stejně, ať by šlo o kterýkoli jiný klub. "Slavia by v tom neměla hledat žádný politický podtext, že je to snad nějaký trest za to, že při volbách stála za Ivanem Haškem. To je naprosto mylná představa. Liberec podporoval Haška taky a vyhrál ligu," uvedl nejvyšší svazový funkcionář.

Zoufalé gesto
Leška před disciplinární komisí potvrdil, že pokyn k odchodu hráčů ze hřiště dal on po dohodě s dalším členem představenstva Rosenem. "Nebyla to jen otázka řízení rozhodčího Járy, který byl delegován k zápasu i přes naše námitky," řekl. Uvědomoval si přitom, že za porušení norem přijdou sankce. "Domnívám se však, že po derby jsme vyčerpali všechny možnosti komunikace s ČMFS, ale nedošlo k žádné odezvě," řekl Leška.

Zopakoval, že svým gestem chtěl upozornit na to, co se v českém fotbale děje. "Rozhodli jsme se k tomuto kroku i s vědomím toho, že se se vytváří precedens. Hráčům jsme sdělili, že utkání přerušíme, ne jej ukončíme," vysvětlil netradiční formu protestu Leška.

Delegát zápasu Evžen Amler jeho krok odmítl a prohlásil, že právo nelze brát do svých rukou. "To je anarchie," zdůraznil Amler.

Járovi prý šlo o život

Leška se ohradil i proti tvrzení rozhodčího Járy a delegáta Amlera o špatné pořadatelské službě. "Nedošlo k vniknutí nikoho na hrací plochu, nedošlo k žádnému zranění. Rozhodčí odešli ze hřiště, aniž by byli čímkoliv zasaženi," reagoval na Járovo prohlášení, že mu v chaotické situaci šlo o život.

Rozhodčí Jára do zápisu uvedl, že mu trenér Jarolím řekl: "Ty už do Prahy nejezdi, ty hajzle." Kouč to však popřel. "Takovou větu jsem nepronesl. Já se domníval, že mě rozhodčí vykázal z důvodu odvolání ze hřiště, a ne pro tuto údajnou větu," tvrdil Jarolím.

Rozhodčí měl možnost zápas po svévolném odchodu domácího týmu do šaten ukončit, nakonec se ale utkání dohrálo. "Mám povinnost vyčerpat všechny možnosti, aby se utkání dohrálo. Navíc jsem neznal důvod odchodu domácích hráčů do kabiny," vysvětlil Jára.

Kapitán Slavie Vlček tvrdil, že byl v nastalé situaci zcela zmatený. "Nevěděl jsem, co se děje. Dostal jsem pokyn a oznámil rozhodčímu, že opouštíme hřiště," řekl před disciplinární komisí Vlček.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...