Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odešel skvělý sportovec a parťák, vzpomínají Raškovi známí

Sport

  12:25aktualizováno  12:40
Jako na vynikajícího člověka a sportovce vzpomínají přátelé na Jiřího Rašku, který zemřel po vážné nemoci v novojičínské nemocnici v nedožitých jednasedmdesáti letech.

Zdeněk Remsa (vpravo) s Jiřím Raškou na zlaté olympiádě v Grenoblu 1968 foto: ČTK

Dana Zátopková, olympionička

Dana Zátopková

"Raška byl nejenom vynikající sportovec, velice dobrý trenér, ale také vynikající kamarád a parťák. Měli jsme ho všichni strašně rádi. Je nám to velice líto. Byl členem Českého klubu olympioniků, takže jsme z toho zarmoucení, protože nám odešel velice dobrý člověk. Byl to můj velice dobrý kamarád a Emilův taky. Naposledy jsem ho viděla před Vánocemi. Věděli jsme půl roku o tom, že je těžce nemocný. On to ale nedával najevo."

Jiří Parma, skokan na lyžích

Jiří Parma, 1990

"V žákovských letech to byl určitě můj idol, protože to byl jediný skokan, kterého jsme v počátcích znal. Skoky byly také ve Frenštátě jedinou zábovou v okolí. Vzpomínat na něj budu jako na průkopníka vynikajících výsledků ve skocích na lyžích pro Česko a Československo, asi tak, jako každý jiný. Díky němu se ve Frenštátě postavily skokanské můstky, na kterých jsem začínal. Byly 200 až 300 metrů od mého domova. Kdyby můstky nebyly, tak bych já a mnoho dalších se skokům nevěnovali. V létě jsem ho viděl naposledy na závodech žáků. Do řeči jsme se ale dostávali velice málo."

Zdeněk Remsa, legendární trenér

Zdeněk Remsa (vpravo) s Jiřím Raškou na zlaté olympiádě v Grenoblu 1968

"Že je Jirka těžce nemocný jsem věděl už delší dobu. Problémy měl poslední dva roky, ale snažil se s nimi bojovat. Minulou neděli jsem si telefonoval s Jirkovou ženou Věrou a povídala mi, že ho odvezli do nemocnice, a že to nevypadá moc dobře. Kdybych si teď měl vybavit nějaký silný moment z naší spolupráce, tak bych si asi vzpomněl na olympiádu v Innsbrucku v roce 1964. Jirka si před tím zranil rameno, ale přesto se dostal do výborné formy a v Rakousku skákal ze všech kluků nejlépe. Přesto ho funkcionáři z nominace vyškrtli. Já navrhoval, ať pošlou radši mě, aby mohl skákat. Jenže, všechno marné. Nejvíc se mi na něm líbilo, že ho tohle rozhodnutí neotrávilo. Naopak, začal trénovat ještě víc a za čtyři roky pak vyhrál olympiádu v Grenoblu."

Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

"Je to velká ztráta pro český sport. Jirka byl legenda, vždyť jako první Čech vyhrál zimní olympijské hry. Podepsal Dva tisíce slov. Vychovával mladé skokany, celý život byl věrný sportu a lyžování."

Pavel Ploc, skokan na lyžích

Pavel Ploc na tiskové konferenci sociální demokracie

"Byl nejenom vynikající skokan, ale taky vynikající člověk. Vzpomínky se nedají koupit. Je to smutný, ale tohle je život. Byl mým velkým vzorem a kamarádem. Po kariéře mě zaučoval v trenérské práci.

David Jiroutek, trenér reprezentace

David Jiroutek

"Musíme se domluvit s rozhodčími, aby kluci neporušili pravidla, ale chceme v Zakopaném skákat s černými páskami. Byl ikonou skoků na lyžích u nás i ve světě. Tyhle zprávy jsou vždycky smutné. Odešel velký skokan a člověk."

Jakub Janda, skokan na lyžích

Jakub Janda.

"Pan Raška byl velkou ikonou a ta smutná zpráva mě dost vzala."

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?