Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odhalila dopingovou kauzu. V Riu ale ruská běžkyně závodit nesmí

Sport

  18:00
PRAHA - Třináct sportovců z ruské nominace mělo podle šéfa Ruského olympijského výboru Alexandra Žukova v minulosti pozitivní test na doping. Podle nedělního nařízení Mezinárodního olympijského výboru tak na blížících se hrách v Riu de Janeiro nesmějí startovat. Žukov žádná jména neuvedl, Mezinárodní plavecká federace však už jmenovala sedm provinilců, mezi nimiž nechybějí ani olympijští medailisté.

Pomohla k odhalení dopingové kauzy. Kvůli dopingu však Julia Jekimovová do Ria nesmí. foto: ČTK/AP

Hradilek: Verdikt MOV absolutně nechápu. U Rusů by měla platit kolektivní vina

Do Ria se po vyloučení ruských atletů a vzpěračů chystalo 321 sportovců, mezi nimi deset olympijských vítězů, dvacet dalších medailistů a celkem 32 mistrů světa.

MOV v neděli nesáhl k vyloučení Ruska z her kvůli rozsáhlé dopingové aféře. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechal na federacích jednotlivých sportů, nastavil však přísná kritéria.

Rusko například nesmí do Brazílie nominovat žádného sportovce, který v minulosti dostal trest za doping.

Mimo je čtyřnásobná mistryně světa

To dveře do Ria de Janeiro zavřelo například čtyřnásobné mistryni světa v plavání Julii Jefimovové, která v Londýně získala bronz. Olympijské medaile nebudou smět obhajovat ani Nikita Lobincev a Vladimir Morozov, kteří figurují ve zprávě WADA.

Rusko kvituje rozhodnutí MOV. Úplné vyloučení by byl skandál, říká Isinbajevová

Za užití nedovolené látky v minulosti pykali také cyklisté Ilnur Zakarin, vítěz jedné z letošních etap na Tour de France, a Olga Zabelinská, která v Londýně získala dvě bronzové medaile.

Z ruské osmiveslice ze stejného důvodu pravděpodobně vypadne Anastasja Karabelščikovová.

Závodit na hrách nesmí ani běžkyně Julia Stěpanovová, která pomohla aféru odkrýt a na hrách chtěla startovat jako neutrální sportovkyně. Kvůli dopingové minulosti MOV její žádost zamítl, pozval ji však do Brazílie jako svého hosta.

Rusové se opět odvolali k CAS

Ruští funkcionáři však boj nevzdávají. Šéf plaveckého svazu a čtyřnásobný olympijský vítěz Vladimir Salnikov uvedl, že se obrátí na Mezinárodní sportovní arbitráž.

Ta bude zasedat přímo v Riu de Janeiro a může doslova na poslední chvíli start vyloučených sportovců povolit.

Vyloučení z olympiády: Nespravedlnost a výsměch, zlobí se ruští atleti

Dobrou zprávu naopak dostali ruští judisté, jimž mezinárodní federace start na hrách povolila.

Většina z těch, kteří se chystají na olympijské tatami prošla v minulých dnech úspěšně dopingovými testy. Ve zprávě WADA o systematickém dopingu v Rusku však bylo uvedeno i osm případů z juda.

Všichni ruští reprezentanti v Riu pak budou podrobeni dodatečným mimosoutěžním kontrolám a sportovní svazy mají při rozhodování o jejich účasti na hrách mimo jiné přihlížet jen k výsledkům antidopingových testů provedených mimo Rusko.

Ósacké pravidlo už CAS smetl ze stolu

Žukov v neděli v první reakci uvedl, že se zákazem startu pro sportovce s dopingovým škraloupem nesouhlasí, odvolávat se však proti němu nebude. Nevyloučil nicméně individuální odvolání některých ruských reprezentantů.

V roce 2011 označil arbitrážní soud CAS za protiprávní takzvané „Ósacké pravidlo“ MOV, jež zakazovalo účast sportovců na následujících hrách, pokud si odpykali minimálně šestiměsíční trest za doping.

Vladimir Putin a Vitalij Mutko.
Tyčkařka Jelena Isinbajevová nebude mít šanci získat třetí olympijské zlato.

Rusku hrozilo vyloučení z her kvůli státem organizovanému dopingu.

Podle vyšetřování nezávislé komise antidopingové agentury WADA docházelo v Rusku od roku 2011 k manipulacím se vzorky a doping ve spolupráci s tajnými službami krylo i ministerstvo sportu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat