Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Odměna' pro Bauera a spol. za olympijské medaile: méně peněz

Sport

  8:58
PRAHA - Pár měsíců poté, co slávu českého běžeckého lyžování osvěžil Lukáš Bauer a také jeho parťáci ze štafety bronzovými medailemi na olympiádě ve Vancouveru, hrozí, že se tahle družina rozpadne.

Kvarteto českých běžců Koukal, Magál, Bauer a Jakš se raduje z bronzové medaile. foto: Reuters

Důvod? Razantní krácení finančních prostředků lyžařským svazem, potažmo vedením běžeckého úseku. Trenér mužské reprezentace Miroslav Petrásek, jenž stojí za četnými úspěchy posledních let, již musel tým zredukovat z jedenácti na pět mužů. Což ještě nepovažuje za nejtragičtější počin.

UKŘIVDĚNÝ BAUER CHTĚL Z VYHLAŠOVÁNÍ ODEJÍT. Měl jsem vyhrát já, tvrdí - VÍCE ČTĚTE ZDE!

"Naší prioritou zůstává zabezpečení servisu a lékařské péče," nastiňuje svoji vizi. "Když se to nepovede, stanu se zbytečným, jako sám voják v poli." Novopečený předseda běžeckého úseku Norbert Pelc připouští, že tok peněz do reprezentace se skutečně přiškrtí: "Půjde o 30 procent a možná i víc. Můžeme už udělat víceméně jediné – přidat třeba servismanům a ubrat na lékařském zabezpečení a platech trenérů. Anebo naopak."

BAUEROVY TRABLE

Smlouvy, anketa, škrtání peněz:

- Dumání o cestě ven: Nejlepší český lyžař dlouhé roky jen těžko nacházel společnou řeč s vedením svazu o textu reprezentačních smluv. Vzhledem ke svým otevřeným názorům neměl život s některými funkcionáři zrovna lehký. I proto během své kariéry, v níž získal tři olympijské medaile, dvakrát přemýšlel o tom, že začne závodit za jinou zemi.

- Záhadná anketa Král bílé stopy: V závěru minulého týdne nechybělo mnoho a Bauer opustil vyhlašování ankety Král bílé stopy. Vzhledem ke svým úspěchům v olympijské sezoně předpokládal, že anketu vyhraje, což se nestalo. Nelíbila se mu hlavně její krajně podivná pravidla.

- Utahování opasků: Podle Bauera se mnozí funkcionáři nechtějí ani hlásit k tomu, že by měli řešit ekonomické či jiné problémy. Vůdce české běžecké reprezentace si nedovede představit, že by servisní tým, který je považován za jeden z nejlepších na světě, mohl fungovat za předpokladu, že by dostal méně prostředků na činnost než dosud.

Drsné škrtání toku peněz do elitní české kategorie – mužského běžeckého lyžování – může skončit totálním krachem. Když servismani uslyšeli, za kolik peněz by měli žít od podzimu do jara mimo rodinu, naznačili, že raději skončí.

Petrásek prý Bauera a další opouštět nehodlá. Je snad i ochoten kývnout na mírné snížení platu, ale naznačuje, že všechno má svoje meze. "Když nám ale nabídnou tak nevyhovující podmínky, že nebudu moci přijmout odpovědnost za přípravu, tak...," nedokončil větu.

Paradoxem zůstává, že právě Petrásek by od svazu neměl brát už ani korunu, zatímco Jiří Šimůnek, kolega od ženské reprezentace, která na olympiádě propadla, na výplatní pásce zůstává...

Bauer: Po nás potopa
K situaci se vyjádřil i Lukáš Bauer: "Právě Míra Petrásek v Česku vybudoval tenhle úspěšný systém. Jen díky němu funguje tým servismanů, trenérů, lékařů a nás závodníků. Já jen smekám, za jakých podmínek Míra a členové realizačního týmu pracují. A hlavně na jaké úrovni. Bez Petráska by teď běžecké lyžování v téhle zemi skončilo. Rozpadl by se totiž servis, který dokáže držet krok s nejlepšími na světě. A bez něj nemáme žádnou šanci. Občas to vypadá, že se to tady vede trochu stylem ,po nás potopa‘."

Pelc tvrdí, že přísun peněz se vrací k částkám běžným do roku 2007. "Musíme se pohybovat pouze v rámci rozpočtu," říká. Jistě, šetří se a škrtá všude. Ale proč má tuto "odměnu" dostat právě vlajková loď českého lyžování? A navíc – lyžařský svaz platí jen zabezpečení servisu a fungování na Světových pohárech. Vše ostatní, v případě reprezentace mužů, nyní víceméně liberecká Dukla.

Superman Martin Petrásek a Lukáš Bauer.

Bauer chápe určité úsporné kroky i vzhledem k finanční krizi. Zná prý ale i několik cest, jak z téhle šlamastyky ven. "Většina lidí se ale nechce hlásit k tomu, že by se něco mělo řešit, Anebo jinak, než si já myslím." Lyžařskou rodinou se nese i názor, že v Česku se úspěch neodpouští. Za individuální cesty dříve byli perzekuováni už třeba Sakala, Neumannová či Janda. Své si užil také Lukáš Bauer. V letech minulých už dokonce dvakrát přemýšlel, že začne závodit za jinou zemi.

Závodit za jinou zemi? Už ne...
"V létě mně bude už 33 let a nějakou dobu by trvalo, než bych získal jiné občanství a další věci. Navíc jsem se tady narodil... Už o těchhle věcech nepřemýšlím," dodal. "Jen trochu lituju lyžaře v juniorském a mladším věku. Ti se tady teda skutečně nemají na co těšit."

Petrásek říká, že by brzy mělo dojít k jednáním. "Stále ještě věřím, že najdeme společnou řeč. I proto, aby tahle generace mohla pokračovat do příští olympiády."

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...

Mohlo by vás zajímat