3. července 2015 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tour de Miliony. Na jaké odměny se mohou těšit úspěšní cyklisté?

ŠAMPION TOUR DE FRANCE. Vincenzo Nibali vyhrál slavný závod suverénním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ŠAMPION TOUR DE FRANCE. Vincenzo Nibali vyhrál slavný závod suverénním... | foto: ČTK/AP

PAŘÍŽ/PRAHA Laurent Fignon prohrál Tour de France 1989 po památné časovce na Elysejských polích o osm sekund s Američanem LeMondem a Vincent Barteau, tehdejší Francouzův kolega, si při každém průjezdu oním místem mumlal: „Tak ti, Laurente, děkuju. Tady jsem přišel o bonus na své nové auto.“

Pravidlo zavedl kdysi Francouz Jacques Anquetil, prémie za vítězství dělil mezi jednotlivé členy týmu, mezi mechaniky, maséry. Věděl totiž, že víc než hodnotnou náhradou mu budou zisky zkritérií a že si tak buduje věrnost svých mužů.

„Jsem jako Johnny Hallyday a vy můj orchestr. Ano,“ přiznával, „závodníky si kupuju.“

Jakou cenu má třítýdenní dřina dnes? Prestiž žlutého trikotu nebo spíš obnos, který putuje spolu sním na účet nového šampiona Grande Boucle?

Jestliže vítěz Roland Garros si z Paříže odveze 1,8 milionu eur a vyřazený v prvním kole 27 tisíc, náhrada za cyklistické utrpení se může zdát slabá. Jenže zatímco pro tenisty bývají prémie jediným zdrojem příjmu, cyklista pobírá iplat od svého týmu. Atak každé euro, které získá zkasy ASO, pořadatelské společnosti Tour, je spíš „jen“ příjemným bonusem.

Za vítěznou etapu 8 tisíc eur

Během tří francouzských týdnů se rozdělí víc než dva miliony eur (přes 56 milionů korun) a tím nejzásadnějším sdělením pro závodníky je: chcete-li si naplnit kapsy, přestaňte se soustředit na pořadí, ale usilujte raději o etapovou slávu. Desátý v konečném pořadí získá 3800 eur, vítěz každého dne osm tisíc.

Loňský vládce Nibali ke 450 tisícům eur, odměně pro celkového vítěze, přidal 32 tisíc za čtyři vítězné etapy, plus 350 eur za každý den ve žlutém. Těch Ital minule prožil devatenáct.

Leopold König si za sedmou příčku vysloužil 11,5 tisíce eur (přes 320 tisíc korun) a Jan Bárta zase 2000 eur pro nejudatnějšího bojovníka čtvrté etapy v Londýně.

Červená lucerna neboli poslední muž konečného pořadí závodu nezíská sice žádnou speciální cenu, přesto i on, stejně jako všichni další v pořadí za 90. místem, inkasuje 400 eur.

Zajímavou motivací bývá Prix Henri Desgrange pro nejlepšího závodníka na nejvyšším vrcholu ročníku v hodnotě pět tisíc eur. Brit Thomas jednou takto šplhal na střechu Tour, jenže o prémii nevěděl a nechal se těsně pod vrcholem předjet Francouzem Royem. „Není divu, že po prémii tak šel. Za tolik peněz se dá pořídit spousta věcí,“ říkal Brit. „Třeba moře piv.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!