Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oficiální zahájení OH. Utajovaný program bude kratší, provází ho nervozita i kuriozity

Sport

  12:57
Pchjongčchang - Hodně mrazivé bude páteční slavnostní zahájení zimních olympijských her v Pchjongčchangu, které začne ve 12:00 hodin SEČ a kterým odstartuje také naše on-line reportáž z celého dění zimního sportovního svátku. Pořadatelé připravili řadu opatření, jak zahřát sportovce i diváky v ochozech stadionu.

Severokorejské roztleskávačky. foto: Reuters

Českou vlajku při nástupu výprav ponese olympijská vítězka ve snowboardcrossu z her v Soči Eva Samková. Ta na nástup zatím netrénovala. Ne, nemám vlajku. Zkusím si to těsně před akcí a zeptám se Mr. Dr.,“ zmínila Martina Doktora, šéfa české výpravy, který byl vlajkonošem v Sydney v roce 2000.

Dle vlastních slov pak nemohou fanoušci, čekat, že nastoupí ve své pověstném „závodním“ namalovaném knírku. „Neeee. To nejde,“ rozesmála se nad touto myšlenkou jedna z velkých českých medailových nadějí.

Eva Samková má novou image, ke knírku přidala plnovous.

Doktor zároveň doplnil, že na zahájení půjde zhruba čtyřicet českých sportovců. Chybět budou například rychlobruslařka Martina Sáblíková a biatlonistky, které v sobotu čeká boj o medaile.

Defilé výprav zahájí tradičně Řekové jako zástupci země, která je kolébkou olympijské tradice. Národy pak budou přicházet podle korejské abecedy. Jako poslední nastoupí společně pod vlajkou sjednocení výpravy pořadatelské Koreje a KLDR.

Ani zde ale nemusí být všechno bez problémů. Japonci si oficiální stěžují na společnou korejskou vlajku, která se objevila už při zahajovacím dni hokejového turnaje žen, protože se na ni objevuje souostroví nazývané Tokdo, které je dlouhodobě předmětem sporu mezi Japonskem a Jižní Koreou.

Problémy řeší také norští kuchaři. Ti chtějí 1500 vajíček, dostali jich ale 15 tisíc. Norská výprava čítá 109 sportovců:

03.února 2018 v 18:30, příspěvek archivován: 08.února 2018 v 12:53

OL-leiren bestilte 1500 egg gjennom å oversette via Google Translate. Men det slo feil. 15.000 ble levert på døra. Vi ønsker lykke til og håper at de norske gullhåpene er glade – veldig glade – i egg: https://t.co/qaWVpq1Xgy

Těsně před startem her pak mělo dle ruských i oficiálních zdrojů dojít ke konfliktu mezi kanadskou a ruskou výpravou, která bude v Koreji startovat pod názvem OAR (Olympijský sportovec z Ruska – český OSR). Proč se trenéři obou výprav pohádali a proč se Kanaďané omluvili, zdroje neuvádí.

Daleko nepříjemnější je ale počasí v Pchjongčchang, při zkouškách na páteční zahájení se pohybovaly teploty na hranici až minus 20 stupňů Celsia. V pátek by mělo být podle posledních zpráv o deset stupňů tepleji.

Vlajky pro slavnostní zahájení OH jsou připravené.

Což ani tak není nic příjemného, pokud máte být několik hodin na jednom místě. Proto byl slavnostní ceremoniál zkrácený na dvě hodiny a jsou připravena také další opatření.

Na stadionu budou zástěny proti větru, pro diváky je připraveno osmnáct vyhřívaných stanů a 40 ohřívačů. Ve vytápěném stanu budou moci trávit čas i sportovci. Každý divák navíc dostane balíček na zahřátí, ve kterém bude pláštěnka, deka, čepice, hřejivé polštářky na ruce i nohy a hřejivá podložka, na kterou si budou moci sednout.

Jedna ze severokorejských roztleskávaček.

Pořadatelé mají také problémy s norovirem (střevní virus), který v posledních dnech řádí v Pchjončchangu. Za dva dny napadl norovirus 128 lidí a vedle sportovců ohrožuje především zdraví dobrovolníků, bezpečnostních pracovníků i zaměstnanců jídelny.

Do dějiště her pak už dorazilo na 229 severokorejských roztleskávaček, které mají podporovat jejich krajany a krajanky při olympijských klání. Zda se představí i na slavnostním ceremoniálu, jasné není.

V jihokorejském městě je také již Pita Taufatofau, který se proslavil při posledních letních hrách v Riu, kdy nesl vlajku svého Tonga v národním kroji, polonahý a naolejovaný. 

Vlajkonoš Tonga Pita Nikolas Taufatofua.

V Koreji bude reprezentovat Austrálii coby běžkař, tentokrát ovšem nikoliv v roli vlajkonoše. A s ohledem na počasí, které nyní v Pchjongčchangu panuje, se dá očekávat, že tentokrát přijde na stadion oblečený stejně teple jako zbytek sportovců.

Tajné zůstane do poslední chvíle jméno posledního člena štafety s olympijskou pochodní. „Poslední člen štafety s pochodní musí být někdo, jehož příběh má vztah k mezinárodnímu společenství,“ naznačili pořadatelé pouze. Spekuluje se, že by oheň mohla zapálit bývalá korejská krasobruslařka Kim Ju-na, olympijská vítězka z Vancouveru a stříbrná ze Soči.

Slavnostní zahájení začne ve 12:00 hodin SEČ. Olympijský stadion v Pchjongčchangu pro 35 tisíc diváků byl postaven výhradně pro zahajovací a závěrečný ceremoniál, žádná olympijská soutěž se na něm konat nebude.

Tribuny jsou montované a po olympijských a paralympijských hrách budou rozebrány. V hlavní budově bude olympijské muzeum.

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat