Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
21. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Olympiáda pro Paříž, Los Angeles, nebo pro oba. MOV chce ‚kandidátský klid‘

Starosta Los Angeles Eric Garcetti, předseda MOV Thomas Bach a starostka Paříže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Los Angeles Eric Garcetti, předseda MOV Thomas Bach a starostka Paříže... | foto: AP/ČTK

PRAHA  Mezinárodní olympijský výbor se originálním způsobem rozhodl vyřešit pořadatelství letních olympijských her na jedenáct let dopředu.

13. září na kongresu MOV v peruánské Limě se pravděpodobně stane neobvyklá věc – výbor přidělí pořadatelství dvou olympijských her najednou. Hry v roce 2024 a 2028 si rozdělí Los Angeles a Paříž, pořadí by měla určit vzájemná dohoda obou měst.

Jiní kandidáti na pořadatelství největší sportovní akce planety nejsou. Řím, Boston, Hamburk a Budapešť již dříve z boje o hry za sedm let vycouvaly hlavně kvůli obavám z vysokých nákladů či nedostatečné podpoře od svých obyvatel. Oficiální kandidáti na olympiádu 2028 ještě známi nebyli.

„Je to jedinečná příležitost, když už máme dva tak skvělé uchazeče. Lepší kandidáty si vlastně nelze představit,“ uvedl prezident MOV Thomas Bach minulé úterý po mimořádném zasedání v Lausanne, kde byl nový model přidělení těchto dvou olympiád odhlasován.

Na domluvu jsou týdny

MOV sáhne k přidělení dvou olympiád najednou po téměř sto letech, naposledy bylo takto rozhodnuto v roce 1921. Od té doby je praxí přidělit pořadatelství pouze jedné zemi. Nový model zajistí, že ani USA, ani Francie neodejdou z boje o OH jako poražení, potažmo uražení. „Tato situace je trojí vítězství pro Paříž, Los Angeles i MOV,“ řekl v Lausanne Bach. I tak je však zřejmé, že se situace neobejde bez boje o to, kdo se chopí prvních her v roce 2024.

Zástupci kandidatur obou měst se na tom musejí dohodnout během následujících týdnů, rozhodnutí pak ještě posvětí výkonná rada MOV.

A pokud k domluvě nedojde? MOV by pak v Limě rozhodl sám, a to pouze o pořadateli her v roce 2024 podle původního plánu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na jednání MOV v Lausanne.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na jednání MOV v Lausanne.

Favoritem by v takovém případě byla Paříž, neboť právě v tomto roce čekají město oslavy stoletého výročí od poslední olympiády, která se ve městě uskutečnila. Navíc, jak upozorňuje americký list The New York Times, se zde pro celou Francii otevírá šance ukázat, že teroristické útoky z nedávné doby zemi nepoložily a neuzavřely před světem.

Deník upozorňuje i na to, že MOV se pravděpodobně bude chtít odvděčit Paříži za to, že se vytrvale hlásí do boje o olympijské hry i navzdory neúspěšným kandidaturám z poslední doby – hry v roce 1992 Paříži vzala Barcelona, v boji o OH 2008 prohrála tváří v tvář Pekingu a neúspěšné bylo i francouzské ucházení se o olympiádu 2012, kterou získal Londýn.

Jak důležité je pro Paříž pořádání olympijských her dokumentuje i osobní účast prezidenta Francie Emmanuela Macrona na zasedání v Lausanne minulý týden, kde zástupci obou kandidatur představovali své koncepty.

Přestože lobbing hlavy státu automaticky nezaručuje vítězství (stačí vzpomenout na bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu, kdy ani jeho osobní přímluva nezabránila tomu, že namísto Chicaga získalo olympijské hry v roce 2016 Rio de Janeiro), naznačuje vážnost zájmu.

Zatímco Macron seděl v sídle MOV v Lausanne, jeho americký protějšek Donald Trump, jenž po svém zvolení vyjádřil olympiádě v USA podporu, nyní pouze tweetoval: „Pracuji tvrdě na tom, abych olympiádu dostal do L. A. Zůstaňte ve spojení!“ Jeho příspěvek navíc přišel až poté, co MOV de facto rozhodlo o tom, že Los Angeles hry dříve či později dostane.

Chceme levnější hry

Ojedinělé rozhodnutí přidělit dvě kandidatury najednou má podle NY Times také další cíl: zastavit klesající zájem západních demokratických zemí pořádat megalomanskou akci, jíž olympijské hry jsou, a která je kromě sportovních výkonů spojována s astronomickými výdaji, rozsáhlou korupcí či problémem se sportovišti a dalšími zařízeními. Ty často po skončení her kvůli malému využití chátrají a stávají se „bílými slony“. Však také Paříž i Los Angeles mají svou kandidaturu založenou na vyrovnaném rozpočtu a na tom, že většina potřebných sportovišť a infrastruktury je již hotova a nebude třeba dalších gigantických investic.

Předseda MOV Thomas Bach a francouzský prezident Emmanuel Macron.
Záběr do jednací síně MOV v Lausanne.

Paříž i Los Angeles už mají dvojnásobnou zkušenost s organizací letních olympijských her. Hlavní město Francie pořádalo hned druhou olympiádu v roce 1900 a poté znovu v roce 1924, do Los Angeles se nejlepší sportovci světa sjeli v roce 1932 a 1984. Právě poslední hry ve „Městě andělů“ se ziskem přes 250 milionů dolarů jsou považovány za zrod novodobého komerčně úspěšného olympismu.

Jak ví i předseda MOV Bach, zklamání kandidátských měst v případě, že jsou hry i přes náročnou kampaň přiděleny jinam, je obrovské. Pokud se Paříž a Los Angeles dohodnout, zavládne na poměrně dlouhou dobu „kandidátský klid“.

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!