Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Olympiáda a politika aneb Jak Trump (ne)pomůže kandidatuře Los Angeles

Sport

  20:35
PRAHA - Pohroma, či naopak tajné eso? Prezidentské volby v USA zase ukázaly, že je sport pevně spjat s politikou: hned se řeší, jaký vliv bude mít zvolení Donalda Trumpa na snahu Los Angeles získat letní hry 2024. Rozhodně to ovšem není černobílá záležitost.

Donald Trump má ke sportu blízko. foto: Reprofoto

Do zástupu těch, již po zvolení Donalda Trumpa nejmocnějším mužem světa vstupují do časů nejistoty, se přidává i olympijské hnutí. A hlavně šéfové mise Los Angeles 2024, jejímž cílem je vrátit do Ameriky letní hry.

Až zase bude Mezinárodní olympijský výbor tvrdit, že sport od politiky dělí vysoká zeď, je tohle nejlepším důkazem pokrytectví.

Vždyť boj „Města andělů“ o pořádání olympiády nasákl předvolební kampaní. Starosta Los Angeles Eric Garcetti veřejně podporoval Hillary Clintonovou a prohlásil, že slýchá „znepokojené dotazy“, jak by kandidatura vypadala po Trumpově vítězství. Její šéf Casey Wasserman zase nadaci rodiny Clintonů věnoval miliony dolarů. Kalifornie nijak nezakrývala, na koho sází.

Pak Trump uspěl – a z olympijské kandidatury Los Angeles přišlo blahopřání: „Těšíme se na úzkou spolupráci s prezidentem Trumpem a pevně věříme, že olympiáda v roce 2024 pomůže sjednotit naši rozdělenou komunitu i celý svět.“

Muž, který to umí s publikem

Co je teď klíčové? V září příštího roku se v Limě bude volit a posledními uchazeči zůstaly Los Angeles, Paříž a Budapešť. Představa, že získáte olympiádu bez podpory nejvyšších představitelů státu, je takřka iluzorní. BBC sice uvedla, že Trumpovo zvolení „může snížit americké šance“, ale nepřikládá pro to žádné pádné argumenty.

Nedávné olympiády s velkým podílem politiky

Peking 2008

Letní hry posloužily jako demonstrace Číny v roli světové velmoci. Přeorganizované, ale úspěšné. Peking si vše zopakuje při zimní olympiádě v roce 2022.

Soči 2014

Podobný příběh, pro Vladimira Putina se olympiáda stala vrcholem jeho snažení učinit z Ruska pořadatelskou jedničku. Necelý měsíc po hrách Rusové anektovali Krym.

Rio de Janeiro 2016

Mělo jít o důkaz, že Jižní Amerika je na vzestupu, místo toho přišla recese a Brazilci protestovali, že se jim obří náklady na hry zajídají.

Zvlášť ve chvíli, kdy nikdo netuší, jaké kroky bude Trump činit v mnohem důležitějších oblastech.

„Je dost možné, že jeho slova urazila některé z 98 členů MOV. Na druhou stranu je člověk, který dokáže pokaždé strhnout publikum,“ uvedl nejdéle sloužící muž v MOV Dick Pound v narážce na to, že by Trumpův projev v Limě mohl být rozhodujícím faktorem.

A vida – ze zátěže u kotníků se náhle může stát tajné eso. Dosvědčují to slova Poundova jihoafrického kolegy Sama Ramsamyho, jehož vlast Trump označil za „pořádný chaos“. „Podle mě tohle volbu nijak neovlivní. On byl stejně hrubý úplně na všechny,“ pronesl Ramsamy.

Je pikantní, že pokud by Trump na podobné zaštítění kývl, vydal by se do Peru – Latinskou Ameriku přitom v kampani rozhodně nešetřil.
Jenže kampaň už je pryč. USA by hry hostily velmi rády, neboť se tak naposledy stalo v roce 2002 (zimní Salt Lake City), poslední letní olympiáda sahá až do Atlanty 1996. To je na velmoc dost dlouhá pauza.

Stadiony, nebo kanalizace?

Jakkoli se na olympiádách striktně zakazují politická gesta a postoje, představitelé MOV pochopitelně s mocnými jednají neustále.

To, že se Vladimir Putin osobně a plamenně postavil za kandidaturu Soči, bývá považováno za jeden z podstatných důvodů, proč uspělo zrovna letovisko u Černého moře. Současný předseda hnutí Thomas Bach má ostatně s ruským prezidentem velmi blízký vztah. Dosluhující nájemník Bílého domu Barack Obama naopak neuspěl, když v roce 2009 vystoupil v Kodani na podporu Chicaga, v němž dlouhou dobu žil a pracoval.

Letošní Rio de Janeiro pak politikou doslova vřelo. Naštvaní obyvatelé favely Rocinha mi říkali: „Proč nám místo nablýskaných stadionů nepostaví řádnou kanalizaci?“ Spíš než forma brazilských sportovců se řešily vládní záruky.

Ne, tyhle dva světy zeď nedělí, jsou propojeny pevným stiskem.

Reakce lidí bojujících za kandidaturu Los Angeles svým způsobem připomínala postoj finančních trhů: ty po Trumpově zvolení panikařily, neboť netušily, co se bude dít. Clintonová pro ně i pro LA představovala větší jistotu a pokračování řádu, ale úspěšný organizátor musí umět vyjít s každým.

Což vědí i v Los Angeles. Byť starosta města Garcetti stál jednoznačně na demokratické straně, lze dohledat i jeho mnohem pragmatičtější letošní citát: „Až se prach po kampani usadí, nový prezident – ať ona, či on – bude určitě pevně stát za námi.“ V blahopřejném vzkazu zase bylo připomenuto, že „kandidatura má podporu v obou hlavních politických stranách“. Přišla změna a je třeba se s ní srovnat.

Trio se škraloupem

Co do geopolitiky to vůbec v roce 2017 bude velmi zajímavá volba.

Může uspět Paříž poté, co v poslední době tolikrát truchlila nad oběťmi teroristických útoků? Zvlášť v časech, kdy je bezpečnost při přidělování klíčovým faktorem?

Může uspět Budapešť jakožto první postkomunistická země? Státní podpora sportu je pod premiérstvím Viktora Orbána mimořádně štědrá, ale zajistí i takový průlom?

A do třetice: může uspět Los Angeles „pod Trumpem“?

Hádanka. Nikdo zatím přesně netuší, co všechno průvan v Bílém domě přinese. Na druhou stranu jisté náznaky existují: Los Angeles deklaruje kandidaturu jako podloženou výhradně soukromými investicemi, a tak se teoreticky těžko hledá důvod, proč by ji budoucí prezident USA neměl podpořit.

Období nejistoty bude trvat necelý rok. Září 2017 zodpoví, zda se nyní jen šíří další vlna paniky, nebo snahu vrátit do Ameriky olympijský oheň uhasí překvapivý triumf miliardáře Donalda.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat