Macháč se Siniakovou už od prvního kola ukazují, že jim smíšená čtyřhra na olympiádě sedí. Nezalekli se přísného losu, který jim hned v úvodním zápase přidělil nasazené jedničky, naopak se stali hrozbou pro ostatní soupeře.
Siniaková, Macháč vs. Auger-Aliassime, DabrowskáPodrobná reportáž |
A ve čtvrtek večer slavili veledůležitou výhru, která jim vynesla cenný kov.
V semifinále na kurtu Simonne Mathieuové porazili kanadské duo Félix Auger-Aliassime, Gabriela Dabrowská dvakrát 6:3 a v pátek si zahrají o vytoužené zlato.
Siniaková v utkání ukázala, že právem patří mezi elitní deblistky a že devět grandslamových titulů ze čtyřhry, z toho dva letos, nezískala jen tak náhodou.
Skvěle se totiž vrhala do míčků, které na ni posílal kanadský tenista. Nutno dodat, že Auger-Aliassime odehrál chvíli před zápasem téměř tříhodinový duel v singlu, ale i Siniaková s Macháčem si ve čtvrtek v Paříži střihli dvojboj.
Ale únava na nich nebyla znát. Český tenista se několikrát blýskl famózním prvním servisem či nechytatelnými údery, které zahrával ze svých pověstných výskoků. Nahecovaná Siniaková zase bojovně returnovala a hnala se za každým míčkem.
Zkrátka parádně sehrané duo.
Což se o kanadských soupeřích říct nedalo. Augera-Aliassimea s Dabrowskou brzdily nevynucené chyby, kterých v celém zápase natropili hned 27, kanadský tenista navíc strádal i na podání. Což bylo znát především v závěru úvodní sady.
Za stavu 5:3 si Macháč se Siniakovou vybojovali na returnu setbol. A jak moc se nadřeli na jeho zisk? Vůbec.
Auger-Aliassime jim ho totiž daroval dvojchybou.
Utkání řečí číselVítězné míče Nevynucené chyby Esa/dvojchyby |
Druhé dějství už byla vyložené česká jízda. Ano, v prvním gamu sice museli odvrátit jeden brejkbol, ve zbytku sady už ale zcela dominovali. Kanadská dvojice stále častěji kazila, nenacházela skulinky, kudy by rozjeté soupeře prohodila.
Macháč se Siniakovou zářili.
Od diváků slyšeli hlasitý potlesk.
Blížili se vítěznému konci.
Až na něj nakonec dosáhli. Siniaková u sítě práskla závěrečný míček daleko od raket kanadského páru.
A ve víru emocí začala společně s kolegou slavit postup do finále.
Pro Macháče bude mít boj o zlato zajímavou zápletku. Ve finále se totiž české duo utká s Číňany Čang Č’-čenem a Wang Sin-jü. Ano, s tím Čang Č’-čenem, se kterým Macháč objíždí turnaje v deblu. A s tím, kterého porazil v prvním kole olympijské dvouhry.
A jeho skalp si bude chtít jistě připsat i v pátek večer.
Parádní obrat Muchové a Noskové
Ve čtvrtfinále se potýkaly s obrovskými problémy. Nejprve Muchová kazila, co mohla, Češky se v průběhu prvního setu vůbec nedostávaly k šancím. Pak sice famózně uzmuly druhý set, ale v super tiebreaku čelily jako první mečbolu soupeřek. Odvrátily ho, jenže pak sebou Muchová nepěkně švihla o zem.
Muchová, Nosková vs. Sie Šu-wej, Cchao Ťia-iReportáž ze zápasu |
Všechny nástrahy ale české duo nakonec zvládlo.
Po skvělé otočce zvítězily Muchová s Noskovou nad tchajwanskou dvojicí Sie Šu-wej, Cchao Ťia-i 1:6, 6:4 a 14:12. A český pár, který spolu původně ani neměl hrát, se v Paříži probojoval už do bitev o medaile.
Čtvrtfinálový zápas znovu potvrdil, že zkrácená třetí sada se může překlopit na stranu kteréhokoliv z párů. A že smazává všechny rozdíly, které dosud na kurtu panovaly.
„V super tiebreaku nikdy nevíte, do čeho jdete. Záleželo na každém bodu. Bylo dobře, že jsme chytly začátek, že jsme soupeřky nenechaly utéct třeba na 4:2. Furt jsme se držely u nich. Ale konec jsme zvládly, i když jsme čelily mečbolu. Takže myslím, že dobrý,“ shodly se Češky.
Obě dvojice se o výhodu dlouho přetahovaly, skóre bylo celou dobu vyrovnané. První mečbol za stavu 9:8 získalo tchajwanské duo, ale Češky dokázaly hrozbu zkušeně zlikvidovat. A pak samy zaútočily.
Mečbol za stavu 10:9 pro pár Muchová, Nosková? Přetažený do autu. Další při skóre 11:10? Starší z Češek padá při skoku za míčkem k zemi. 12:11? Opět promarněná příležitost. 13:12? Snový fiftýn se konečně rodí.
České super tiebreaky v Paříži6:0 Muchová + Nosková 10:6, 10:5, 14:12 Macháč + Pavlásek 10:8, 10:4, 10:5 |
A Muchová s Noskovou se s úsměvem a radostí objímají. Dokázaly totiž něco, co se nejprve zdálo takřka nemožné.
Připomeňme si hrozivou bilanci z úvodního setu. Muchová kazí téměř každý úder, Češky zapisují 13 nevynucených chyb a jen 39 procent vyhraných míčů na podání. Pro porovnání: soupeřky mají v tomto ohledu úspěšnost sedmdesát procent. Sie Šu-wej se zdá nepřekonatelná a utkání nabírá rychlý spád.
Nebo ne? Začíná druhé dějství. Český pár slaví první brejk. Po ztrátě vlastního servisu přidává další, a dokonce si zvládá ubránit i svoje podání. Cchao Ťia-i začíná chybovat a reprezentantky se vrací do boje o postup do semifinále, který po hodině a 44 minutách nakonec zvládají vítězně.
Euforie. Po vypadnutí obhájkyň zlata Krejčíkové a Siniakové jsou tak jedinými Češkami, které mohou ve čtyřhře dosáhnout na medaili.
Macháč s Pavláskem zabojují o bronz
Že je čeká těžká zkouška, věděli Macháč s Pavláskem už před semifinálovým duelem. Jejich soupeři Austin Krajicek a Rajeev Ram totiž v Paříži plní roli nasazených čtyřek a ve středečním čtvrtfinále zdolali hvězdné Španěly Carlose Alcaraze a Rafaela Nadala.
Macháč, Pavlásek vs. Krajicek, RamPodrobná reportáž |
Ani český pár se s Američany na kurtu příliš dlouho nezdržel. Macháč s Pavláskem si nedokázali vytvořit jediný brejkbol a za hodinu a jednu minutu přišli po prohře 2:6, 2:6 o možnost zabojovat o zlaté medaile.
„Byl to můj takový den blbec, neměl jsem se čeho chytit,“ mrzelo Pavláska. „Oni skvěle servírovali, takže bych celý zápas zmuchlal a zahodil. V pátek potrénujeme a připravíme se na sobotní zápas o placku.“
Americké duo bylo v semifinále ve všech ohledech lepší. V první sadě si za stavu 3:2 vytvořili při podání Macháče tři brejkboly, které sice Češi zkušeně zlikvidovali, jenže neodbytní soupeři si brejkové vedení přece jen vydobyli. A od té chvíle zcela dominovali.
V úvodním setu trefili do kurtu 86 procent prvních podání, a ačkoliv zapsali jen čtyři vítězné míče, dělové servisy je po chvíli poslaly do vedení. Na returnu si připravili hned tři setboly, rychle proměnili druhý z nich.
Do super tiebreaku, který si podmanili ve všech třech předchozích zápasech, Macháč s Pavláskem semifinále nedotáhli. Poprvé na olympijském turnaji nezískali v utkání ani set a finále si nezahrají. Šanci na medaili však stále mají, v sobotu zabojují o bronz.
Senzační konec obhájkyň zlata
Jestli měl někdo z českých tenistů dosáhnout na medaile, tak právě ony. V Tokiu si vysloužily zlato, v uplynulých letech společně kralovaly na grandslamech i dalších velkých turnajích. Před letošní sezonou se sice Krejčíková a Siniaková rozdělily, pro olympiádu ale znovu spojily síly, aby nejcennější kov obhájily.
Krejčíková, Siniaková vs. Andrejevová, ŠnajderováReportáž ze zápasu |
Jenže svou cestu překvapivě končí už ve čtvrtfinále. Dvojici Mirra Andrejevová, Diana Šnajderová, které v Paříži hrají pod neutrální vlajkou, podlehly jednoznačně 1:6, 5:7.
Skóre pro Češky vypadalo hrozivě už od začátku.
Ztratily hned úvodní servis, a ačkoliv si v dalším gamu vytvořily šest brejkbolů, i přes své zkušenosti nezvládly ani jeden proměnit. Krejčíková mířila jednoduché míčky do sítě, rozzlobená Siniaková zase přetahovala údery až daleko za základní lajnu.
Zkrátka bylo vidět, že ani úřadující šampionka wimbledonského singlu, ani vítězka deblových titulů z letošního antukového a travnatého grandslamu, nepředvádí svůj optimální výkon.
Což ostatně vykreslují i statistiky prvního setu. Sedmnáct nevynucených chyb pro duo Krejčíková, Siniaková. A počet vítězných balonů? Jeden jediný.
Mizerná bilance v úvodním dějství znamenala rychlou prohru 1:6. Ano, druhá sada sice vypadala pro české tenistky o něco lépe, ale vedle dalších 17 nevynucených kiksů působí pouhé tři winnery podobně hrozivě.
Za stavu 4:5 ještě Češky dokázaly odvrátit dva mečboly a poprvé v utkání vzít soupeřkám servis, moc dlouho jim ale vidina vyrovnání nevydržela. Hned vzápětí totiž o podání znovu přišly, a když 17letá Andrejevová přesným úderem po lajně proměnila čtvrtý mečbol, české obhájkyně se zklamaně balily k odchodu z kurtu.
Nečekaná prohra Šwiatekové
Vyhrála čtyři z pěti posledních ročníků Roland Garros a na olympiádě byla jasnou favoritkou na zisk zlaté medaile. Jenže světová jednička Iga Šwiateková si o ni nezahraje, v semifinále totiž podlehla Číňance Čeng Čchin-wen 2:6, 5:7.
První set prohrála polská teniska za pouhých 39 minut, ve druhé sadě pomýšlela za stavu 4:0 na vyrovnání. Vedení ale neudržela, získala jen jeden další game a na olympijském turnaji získá nejlépe bronz. Na pařížské antuce prohrála poprvé po sérii 25 vítězných zápasů v řadě.
Čeng Čchin-wen postoupila do finále olympijského turnaje jako první čínská tenistka v historii. O zlato se utká s Donnou Vekičovou z Chorvatska, která porazila 6:4, 6:0 Slovenku Annu Karolínu Schmiedlovou.
O krok blíž olympijskému zlatu je vítěz letošního Roland Garros a Wimbledonu Carlos Alcaraz, jenž v Paříži dál prochází bez ztráty setu. Američana Tommyho Paula zdolal 6:3 a 7:6. Končí naopak obhájce zlaté medaile Alexander Zverev, kterého vyřadil Ital Lorenzo Musetti po výhře 7:5, 7:5.
Tenis na XXXIII. letních olympijských hrách v PařížiSmíšená čtyřhra - semifinále: Muži: Čtyřhra - semifinále: Ženy: Čtyřhra - čtvrtfinále: |