Sobota 7. září 2024, svátek má Regína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Macháč další tenisovou medaili nemá, s Pavláskem končí ve čtyřhře čtvrtí

Adam Pavlásek a Tomáš Macháč po zápase o bronz. foto:  Michal Růžička, MAFRA

V pátek slavil vytoužené zlato v mixu, v mužské čtyřhře ale Tomáš Macháč tenisovou olympijskou medaili nezískal. S Adamem Pavláskem podlehli v boji o bronz americké dvojici Taylor Fritz, Tommy Paul 3:6, 4:6 a skončili na nepopulárním čtvrtém místě. Zlato mezi singlistkami vybojovala Číňanka Čeng Čchin-wen, tenisty čeká ve dvouhře zápas o bronz.
  14:47aktualizováno  21:42

Sobotní duel českým deblistům nesedl. Často kazili, dobře myšlené údery brzdila síť, nebo je naopak přetahovali až daleko za základní lajnu. Ale hlavně narazili na dobře hrající americké duo. A tak se naděje na zisk bronzové medaile Macháčovi s Pavláskem v průběhu utkání stále víc vzdalovala.

Macháč, Pavlásek vs. Fritz, Paul

Podrobná reportáž

Až nakonec po hodině a jedenácti minutách úplně vyhasla. Američanům Fritzovi a Paulovi podlehli ve dvou setech 3:6, 4:6 a olympijský turnaj zakončili na neoblíbeném čtvrtém místě.

„Je to hořkost. Na někoho brambora zbýt musela. Je smutné, že jsme to byli zrovna my, ale tak to prostě je. Zápas byl těžký. Věděli jsme, že Fritz a Paul jsou neskuteční hráči, jeden je v singlu dvanáctý, druhý třináctý, kvalita byla na jejich straně opravdu velká,“ uznal Pavlásek.

Češi viditelně ztráceli už od začátku utkání. Z boxu je podporovala mimo jiné Kateřina Siniaková, se kterou Macháč v pátek pozdě večer vydřel zlaté medaile v mixu, jenže tentokrát se mu na kurtu moc věcí nedařilo.

Párkrát naštvaně bouchal do síťky, o kterou v prvním setu nepříjemně škrtnul. Ano, opět sice roztleskal publikum svou pověstnou ránou z výskoku a zaskvěl se i jeho kolega, který si připsal několik důrazných úderů na síti, jenže větší povedenou akci byste u české dvojice hledali jen stěží.

Tomáš Macháč a Adam Pavlásek bojují o zisk bronzové medaile.

Zato Američané? V úvodním setu dominovali. Dařilo se jim lépe jak na podání, tak na returnu. Pár světlých momentů měl sice na servisu i Pavlásek, jenže v klíčovou chvíli poslal Macháč jednoduchou smeč daleko mimo kurt a jejich soupeři najednou vedli už o dva brejky.

Jedno podání si Češi až zázrakem vzali zpět, větší drama ale v úvodním dějství nerozpoutali. Macháč byl na největším dvorci areálu, a němž jen pár hodin předtím poslouchal při medailovém ceremoniálu českou hymnu, v tu dobu nejhorším hráčem.

Macháč, Pavlásek

Cesta turnajem

1. kolo: vs. Salisbury, N. Skupski (Brit.) 4:6, 6:3, 10:8

Osmifinále: vs. Jarry, Tabilo (Chile) 5:7, 7:6, 10:4

Čtvrtfinále: vs. Krawietz, Pütz (Něm.) 3:6, 6:1, 10:5

Semifinále: vs. Krajicek, Ram (USA) 2:6, 2:6

Zápas o bronz: vs. Fritz, Paul (USA) 3:6, 4:6

A příliš se nezlepšil ani ve druhém setu.

Ve statistice vítězných míčů sice Češi tolik neztráceli, jenže na pohled na odhodlané Američany nestačili. Fritz s Paulem si první tři mečboly vyrobili už při servisu českého páru, ten ale konec zápasu ještě na chvíli oddálil.

V dalším gamu vedlo americké duo 40:0. První mečbol ale přetáhlo do autu, druhý Fritz odstřelil dvojchybou a třetí opět poslal daleko za základní čáru.

40:40. A najednou premiérový brejkbol Čechů ve druhém dějství. Že by čas na senzační otočku?

Nikoliv.

Fritz si pomáhá suverénním podáním a brejkbol likviduje. A vzápětí zařizuje americké dvojici vítězství přímým bodem z dalšího famózního servisu.

Český tenis tak stále musí čekat na premiérovou olympijskou medaili z mužské čtyřhry. Pod pěti kruhy uspěli ještě v barvách Československa jen Miloslav Mečíř s Milanem Šrejberem, kteří v roce 1988 brali bronz na hrách v Soulu.

Vyrovnaný souboj ovládli Australané

Tři sety, tři tiebreaky. Skóre finálového zápasu mužské dvouhry dokazuje, jak byla bitva o zlaté medaile vyrovnaná. Nakonec se z nejcennějšího kovu radoval australský pár Matthew Ebden, John Peers, kteří přemohli Američany Austina Krajiceka a Rajeeva Rama 6:7 (6:8), 7:6 (7:1) a 10:8.

Utkání bylo ve všech aspektech vyrovnané. Chvíli na kurtu dominovala americká dvojice, poté zase kralovali Australané. A tak bylo jasné, že souboj o zlato bude dramatický až do samotného závěru. A že si o vysněnou medaili zahrají deblisté v rozhodujícím super tiebreaku.

Vítězové mužské čtyřhry John Peers a Matthew Ebden.

V něm si Australané vytvořili dokonce čtyři mečboly, jenže Američané stáhli skóre na jeden jediný. Ale i ten páru oblečenému ve žlutozeleném stačil. Nechytatelnou smečí upravili stav zkrácené třetí sady na vítězných 10:8 a po chvíli už nadšeně, se svými dětmi v náručí, oslavovali zisk zlatých medailí.

Premiérové zlato pro Čínu

Už finálová účast na olympijských hrách byla pro čínský tenis historicky první, 21letá Čeng Čchin-wen svoje prvenství ještě vylepšila. V Paříži dosáhla na zlatou medaili, když ve finále zdolala Chorvatku Donnu Vekičovou 2:6, 3:6. Dosud jedinou medaili pod pěti kruhy získaly pro Čínu Jen C’ a Čeng Ťie, které v roce 2008 vybojovaly v Pekingu bronz ve čtyřhře.

Čeng Čchin-wen v duelu celou dobu dominovala, chorvatské soupeřce čtyřikrát vzala podání, o své přišla pouze jednou. Zaznamenala rovněž o deset nevynucených chyb méně a byla lepší i ve statistice vítězných míčů. Už v semifinále zaujala, když porazila světovou jedničku Igu Šwiatekovou, letos si zahrála finále Australian Open.

Vekičová si účast v boji o zlato zařídila semifinálovou výhrou nad Annou Karolínou Schmiedlovou, přemožitelkou Barbory Krejčíkové. Stříbrem zajistila první singlovou medaili pro chorvatský tenis od bronzu Gorana Ivaniševiče z roku 1992.

Musetti ukončil stoleté italské čekání

Semifinálový duel prohrál stejně jako nedávno ve Wimbledonu s Novakem Djokovičem, příležitost ukořistit olympijskou medaili si ale vzít nenechal. Ital Lorenzo Musetti ovládl utkání o bronz, Kanaďana Félixe Augera-Aliassimea, jenž získal bronz ve smíšené čtyřhře, porazil ve třech setech 6:4, 1:6 a 6:3.

Dvaadvacetiletý Ital si za 49 minut podmanil první set a zdálo se, že podobně rychle získá i celý zápas. Jenže o rok starší Kanaďan posbíral zbylé síly a do bitvy o bronz se poměrně suverénně vrátil. Ve druhém dějství zlepšil úspěšnost prvního podání, nasázel pět es a zápas poslal do rozhodující třetí sady.

V ní si oba tenisté dlouho drželi vlastní podání, než v osmém gamu znovu zaútočil italský hráč. Využil brejkovou příležitost a odskočil do vedení 5:3. Po chvíli si po proměněném mečbolu za vítězného pokřiku lehl na kurt. Musetti je prvním italským tenistou od roku 1924, který na olympiádě získal medaili.

Tenis na XXXIII. letních olympijských hrách v Paříži

Pavouk mužů

Pavouk žen

Muži
Dvouhra - o 3. místo:

Musetti (11-It.) - Auger-Aliassime (13-Kan.) 6:4, 1:6, 6:3

Čtyřhra:
O 3. místo:
Fritz, Paul (3-USA) - Macháč, Pavlásek (ČR) 6:3, 6:4
Finále:
Ebden, Peers (Austr.) - Krajicek, Ram (4-USA) 6:7 (6:8), 7:6 (7:1), 10:8

Ženy
Dvouhra - finále:

Čeng Čchin-wen (6-Čína) - Vekičová (13-Chorv.) 6:2, 6:3

Autor:

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR AUTOMATIZACE A ROBOTIKY 60.000 KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč