Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Olympiáda v Chicagu nebude. Nepomohl ani Obama

Barack Obama s manželkou při obhajobě kandidatury Chicaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama s manželkou při obhajobě kandidatury Chicaga | foto: ČTK

Pořadatelem Olympijských her v roce 2016 bude buď Rio de Janeiro, nebo Madrid. Hned v prvním kole voleb pořadatele překvapivě vypadlo ze zájemců Chicago.

Chicago přitom bylo největším favoritem voleb. Tokio vypadlo ve druhém kole. Vítěze rozhodujícího kola slavnostně oznámí prezident MOV Jacques Rogge v 18:30.

Výsledek prvních dvou kol šokoval tisíce příznivců v centrech Chicaga a Tokia, kteří sledovali volby na velkoplošných obrazovkách.

Rio de Janeiro se může stát prvním jihoamerickým městem, kterému by hry pořádalo. Španělsko už letní olympiádu uspořádalo před 17 lety v Barceloně. Proti Madridu však hovoří skutečnost, že v Evropě se bude konat už příští olympiáda v roce 2012 v Londýně.

Obama ztrácí kredit

Do klání o pořadatele Olympijských her se přitom zapojil i americký prezident Barack Obama. Ten při závěrečné prezentaci Chicaga v den volby vsadil na osobní příběh. Rodák z Havaje s africkými předky si totiž právě město u Michiganského jezera vybral, když se před čtvrtstoletím usadil v USA.

Prezident tak osobně podpořil kandidaturu amerického města. "Vybízím k tomu, abyste vybrali Chicago," řekl dnes členům MOV. "A pokud tak učiníte a půjdeme po této cestě společně, potom musím slíbit jedno - Chicago a Spojené státy americké učiní svět pyšným," prohlásil Obama ve své řeči, která byla součástí závěrečné 45 minut trvající prezentace.

Účast amerického prezidenta v Kodani kritizovali mnozí členové Kongresu. Podpoře Chicaga dal Obama přednost i v době ekonomické krize a dalších problémů včetně války v Afghánistánu. Odborníci upozorňují, že jeho kredit ještě ztratil v momentě, kdy Chicago z volby vypadlo.

O pořádání olympijských her v roce 2016 se uchází čtyři města.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...