Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Olympiáda v Chicagu nebude. Nepomohl ani Obama

Sport

  17:35
Pořadatelem Olympijských her v roce 2016 bude buď Rio de Janeiro, nebo Madrid. Hned v prvním kole voleb pořadatele překvapivě vypadlo ze zájemců Chicago.

Barack Obama s manželkou při obhajobě kandidatury Chicaga foto: ČTK

Chicago přitom bylo největším favoritem voleb. Tokio vypadlo ve druhém kole. Vítěze rozhodujícího kola slavnostně oznámí prezident MOV Jacques Rogge v 18:30.

Výsledek prvních dvou kol šokoval tisíce příznivců v centrech Chicaga a Tokia, kteří sledovali volby na velkoplošných obrazovkách.

Rio de Janeiro se může stát prvním jihoamerickým městem, kterému by hry pořádalo. Španělsko už letní olympiádu uspořádalo před 17 lety v Barceloně. Proti Madridu však hovoří skutečnost, že v Evropě se bude konat už příští olympiáda v roce 2012 v Londýně.

Obama ztrácí kredit

Do klání o pořadatele Olympijských her se přitom zapojil i americký prezident Barack Obama. Ten při závěrečné prezentaci Chicaga v den volby vsadil na osobní příběh. Rodák z Havaje s africkými předky si totiž právě město u Michiganského jezera vybral, když se před čtvrtstoletím usadil v USA.

Prezident tak osobně podpořil kandidaturu amerického města. "Vybízím k tomu, abyste vybrali Chicago," řekl dnes členům MOV. "A pokud tak učiníte a půjdeme po této cestě společně, potom musím slíbit jedno - Chicago a Spojené státy americké učiní svět pyšným," prohlásil Obama ve své řeči, která byla součástí závěrečné 45 minut trvající prezentace.

Účast amerického prezidenta v Kodani kritizovali mnozí členové Kongresu. Podpoře Chicaga dal Obama přednost i v době ekonomické krize a dalších problémů včetně války v Afghánistánu. Odborníci upozorňují, že jeho kredit ještě ztratil v momentě, kdy Chicago z volby vypadlo.

O pořádání olympijských her v roce 2016 se uchází čtyři města.

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...