28. února 2018 12:03 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Olympiáda v Tokiu 2020 má dva futuristické maskoty

Ryo Taniguči, designér maskotů na olympijské hry v Tokiu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ryo Taniguči, designér maskotů na olympijské hry v Tokiu 2020 | foto: Reuters

Tokio Pořadatelé olympijských a paralympijských her 2020 v Tokiu představili dvojici maskotů. Futuristicky vyhlížející dvoubarevné postavičky s výraznýma ušima vybírali japonští školáci, zvítězil návrh designéra a ilustrátora Rjo Tanigučiho. Olympijský maskot je modrobílý, paralympijský „superhrdina“ je vyvedený v růžové a bílé, jejich hlavními atributy jsou podle autora pokora, spravedlnost a přátelství.

Olympionik, nebo strážce psů? Lyžař v Pchjončchangu chrání zvířata

Porota ve veřejné soutěži posuzovala přes dva tisíce zaslaných návrhů, v prosinci vybrala tři finálové. O těch pak hlasovali žáci z 16.000 základních škol, každá třída měla jeden hlas. Tanigučiho postavičky zvítězily suverénně, zvolila je více než polovina školáků. Nyní se budou vybírat ještě jejich jména.

Japonci maskoty milují a ti nejpopulárnější se v Zemi vycházejícího slunce stávají opravdovými celebritami. Třeba medvěd Kumamon nebo hruška Funassji mají vlastní twitterové účty, které sledují miliony lidí.

Ryo Taniguči (vpravo), designér maskotů na olympijské hry v Tokiu 2020
Rjo Taniguči (vpravo) designér olympijksých maskotů pro Tokio 2020 při odhalení...

Nedávno skončené zimní olympijské hry v Pchjongčchangu měly za maskota bílého tygra Suhoranga, maskotem březnové paralympiády v Koreji bude medvěd Pandabi.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz