Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Olympijské hry 2016 uspořádá Rio, Chicagu nepomohl ani Obama

Sport

  18:54aktualizováno  19:22
KODAŇ - Letní olympijské hry v roce 2016 uspořádá Rio de Janeiro. Rozhodlo o tom dnešní hlasování Mezinárodního olympijského výboru v Kodani. Neúspěch zaznamenalo i Chicago a Tokio.

Radost brazilské delegace. foto: ČTK

Největší sportovní akce se uskuteční na jihoamerickém kontinentu vůbec poprvé v historii. O dva roky dříve navíc bude hostit Brazílie světový šampionát fotbalistů. Obě akce v rychlém sledu pořádalo také Mexiko (1968 a 1970), Německo (1972 a 1974) a USA (1994 a 1996).

Rio de Janeiro se ucházelo o hry již popáté a jeho triumf nyní slaví zhruba 50.000 lidí přímo na pláži Copacabana, kde sledovali na velkoplošné obrazovce slavnostní řeč prezidenta MOV Jacquese Rogga. Oslavy podobající se tradičnímu karnevalu mají probíhat v ulicích města celou noc.

Kandidátské video Rio 2O16

Obama neuspěl
Chicago přijel podpořit do dánské metropole i americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle, jejich účast při kongresu MOV ale k úspěchu nestačila. Výsledek prvních dvou kol šokoval tisíce příznivců v centrech Chicaga a Tokia, kteří sledovali volby na velkoplošných obrazovkách.

Americká média: Je to neúspěch Obamy

Americký prezident Barack Obama zřejmě přinejmenším krátkodobě doplatí na dnešní neúspěch Chicaga při kandidatuře na pořadatele olympiády, kterou se svou manželkou Michelle osobně podpořil v Kodani, kde se hostitelské město vybíralo. Zpravodajství amerických médií neúspěšnou volbu zatím popisuje především jako hlavně jeho neúspěch.

Webová stránka americké televizní stanice CNN například o nezdaru Chicaga informuje pod titulkem "Ani Obamovi nedokázali prodat Chicago pro rok 2016". Agentura AP zase v titulku konstatuje, že "Ani Obamovi se nepodařilo přivést olympiádu do Chicaga".

Lze přitom očekávat, že tyto titulky v následujících dnech doprovodí silná kritika, zejména z pravé části amerického politického spektra. Již před Obamovou cestou do Kodaně odtud zaznívaly hlasy, že prezident by se měl zabývat spíše aktuálními domácími problémy, jako je reforma zdravotnictví anebo další postup ve válce v Afghánistánu, než podporou Chicaga. Kritici také zdůrazňovali, že Obama je vůbec první americký prezident, který osobně podpořil kandidaturu amerického města na olympiádu.

Kandidátské video Chicaga:

"Nebyl jsem nikdy tak zklamán jako nyní. Je to jedna z nejsmutnějších věcí, které jsem kdy viděl," vyjádřil své pocity třiatřicetiletý prodavač z obchodu poblíž náměstí Daley Plaza, kde lidé dlouho nechápali, jak rychle zhasl jejich olympijský sen. S podobným výrazem zděšení opouštěl sál v Kodani šéf organizačního výboru Larry Probst. "Teď bez komentáře, vyjádříme se k tomu později," dodal konsternován.

Obamův poradce David Axelrod dnes stanici Fox News řekl, že na rozhodnutí se zřejmě podepsala vnitřní politika v MOV. "Kandidaturu Madridu vedl bývalý prezident MOV (Samaranch) a jsem si jistý, že tyto vztahy měly v tomto procesu (výběru hostitele LOH) cenu," uvedl Axelrod.

Zároveň ale dodal, že všechny nabídky byly silné a že nebyla žádná záruka, že Chicago vyhraje. Podotkl také, že Bílý dům neúspěch Chicaga zklamal, ale že by prezident jel město do Kodaně podpořit znovu. Obama, který olympijskou kandidaturu osobně podpořil jako vůbec první prezident USA, v minulých dnech čelil kritice z pravicových kruhů. Vytýkaly mu, že kvůli podpoře Chicaga zanedbává domácí témata.

Kandidátské video Madrid 2016

Kandidátské video Tokia:

Autor: