Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Olympijské hry začaly, oheň zažehli Treťjak a Rodninová

Sport

  20:26
SOČI (Od našich zpravodajů) - Oheň vystoupal až na špičku gigantického pylonu, nad Soči vyprskl mohutný ohňostroj a XXII. zimní olympijské hry oficiálně začaly. Posvátný oheň zažehly legendy dvou nejoblíbenějších ruských sportů: hokejista Vladislav Treťjak a krasobruslařka Irina Rodninová.

Treťjak a Rodninová zapalují olympijský oheň. foto: ČTK/AP

ČTĚTE K TÉMATU

Plamen doběhl až na špičku gigantického pylonu, nad Soči vyprskl mohutný ohňostroj a XXII. zimní olympijské hry oficiálně začaly. Posvátný oheň zažehly společnou rukou legendy dvou milovaných ruských sportů: hokejový brankář Vladislav Treťjak a krasobruslařka Irina Rodninová.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Už úvodní ruská abeceda, předčítaná mladou dívkou, navodila včera v Soči téma zahájení her. Ke každému písmenu připojila slavné jméno či počin z historie země. Od Kateřiny II. přes Dostojevského, od periodické tabulky až k lunochodu.

Olympijský oheň byl za doprovodu ohňostroje právě zažehnut

Olympijský oheň byl za doprovodu ohňostroje právě zažehnut

Připlula ruská trojka, odstartovala plastickou pouť ruskou historií a na stadion Fišt se začal snášet umělý sníh. A pak že se během her sníh u ledových hal na pobřeží Černého moře neobjeví... Ano, v této zemi se přece říkávalo: Tam, kde zítra znamená už včera.

Chybička se vloudila, jeden olympijský kruh se pořadatelům ztratil

Chybička se vloudila, jedna vločka se nezměnila na olympijský kruh

Při oslnivé olympijské show se Rusové ohlíželi zpět na své zlaté časy, dobývali moře v éře Petra Velikého, tančili na obřím bálu Kateřiny II. i s kozáckými bojovníky, pochodovali s námořníky, tleskali baletkám v moderním hávu Labutího jezera. Ale zároveň oslavovali pionýry a budovatelsky pěli "Pusť vsjegdá búdět sólnce."

Světe, dívej se, takové je Rusko, stále plné velikánů.

Olympijskou vlajku přinášeli též Valentina Těreškovová, první žena v kosmu, či hokejová legenda Vjačeslav Fetisov. Orchestr na stadionu dirigoval slavný dirigent Valerij Gergijev, přítel a stoupenec Vladimira Putina. Prezident tradiční formulkou zahájil hry – a nakonec přece jen oheň nezapálil.

Kdo zapaloval oheň

1952 (Oslo): Eigil Nansen (vnuk polárníka) 1956 (Cortina d'Ampezzo): Guido Caroli (rychlobruslař) 1960 (Squaw Valley): Kenneth Henry (rychlobruslař) 1964 (Innsbruck): Josef Rieder (lyžař) 1968 (Grenoble): Alain Calmat (krasobruslař) 1972 (Sapporo): Hideki Takada (rychlobruslař) 1976 (Innsbruck): Christl Haasová (lyžařka) a Josef Feistmantl (sáňkař) 1980 (Lake Placid): Charles Morgan Kerr (psychiatr) 1984 (Sarajevo): Sandra Dubravčičová (krasobruslařka) 1988 (Calgary): Robyn Perryová (školačka) 1992 (Albertville): Michel Platini (fotbalista) a Francois-Cyrille Grange (školák) 1994 (Lillehammer): Haakon (korunní princ) 1998 (Nagano): Midori Itoová (krasobruslařka) 2002 (Salt Lake City): hokejové mužstvo ze ZOH 1980 2006 (Turín): Stefania Belmondová (lyžařka) 2010 (Vancouver): Wayne Gretzky (hokejista), Steve Nash (basketbalista), Nancy Greenová (lyžařka) a Catriona Le Mayová-Doanová (rychlobruslařka) 2014 (Soči): Vladislav Treťjak (hokejista) a Irina Rodninová (krasobruslařka)

Světe dívej se, takové je dnešní, Putinovo Rusko.

To moderní, jež chce být na hrách v Soči i triumfující a dát zapomenout na debakl z her ve Vancouveru 2010, které sportovní velmoc zakončila s – pro ni – potupnými třemi zlatými medailemi.

"Nas nědogoňjat, nas nědogoňjat!" Ruský hit skupiny Tatu přiváděl při defilé národů na plochu výpravu sportovců Ruska, zatímco světýlka v rukách diváků proměnila tribuny v obří ruskou vlajku. Nástup rekordních 88 zemí právě dospěl do svého závěru.

Nás nedohoní? Ale nahánět se sportovci začnou už dnes.

Páteční večer byl určen pro okázalou slavnost na uvítanou.

Čechy k ní přivedla usmívající se sjezdařka Šárka Strachová, za ní kráčeli především zástupci ledových sportů a funkcionáři.

"Byl to emotivní zážitek. I při čekání v útrobách stadionu jsme se tolik nasmáli," vyprávěla Strachová, zatímco hokejista Tomáš Kaberle si liboval: "Seděli jsme potom na středu tribuny, v páté řadě odspodu. Všechno jsme měli z první ruky. Jako na střídačce."

Dmitrij Černyšenko, předseda organizátorů her, všem přednesl svůj místy patetický projev v ruském duchu a holedbal se: "Náš sen se mnohým zdál neskutečný, ale dnes se tento sen stává realitou."

Také však řekl: "Vítejte. Předáváme vám naše hry." Nejsou totiž jen ruské. Jsou celého světa.

Ceremoniál sledovali i Češi v Olympijském parku na Letné:

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ C#/.NET DEVELOPER (60 - 80.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Mohlo by vás zajímat