31. ledna 2018 16:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Olympijské vesnice v Koreji se již těší na sportovce. Mezi první dorazí Sáblíková

Martina Sáblíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková. | foto: ČTK/AP

Pchjongčchang (Korea)/Praha Dva týmy šéfa české výpravy Martina Doktora připravují v olympijských vesnicích v horském Pchjongčchangu a pobřežním Kangnungu zázemí pro sportovce. Brány pro závodníky se otevřou ve čtvrtek 1. února a mezi prvními jimi projde rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Ubytovací prostory v Kangnungu, dějišti hokejových zápasů a soutěží v rychlobruslení či krasobruslení, a Pchjongčchangu, kde najdou při olympiádě domov lyžaři či snowboardisté, převzal český tým v pondělí. „Dva týmy makají od rána do večera, aby sportovci měli všechno v pohodě a nemuseli nic řešit,“ řekl Doktor.

Pokoje například vybavují z Česka dovezenými matracemi, zařizují místnosti pro lékaře, maséry a fyzioterapeuty, prostory pro vedení týmu. „Všechen materiál od medicínského vybavení až třeba po kávovar dorazil v pořádku,“ uvedl Doktor.

Zatímco předloni na letních hrách v brazilském Riu řešil šéf výpravy spoustu problémů, tentokrát má starostí méně. „Ve srovnání s Riem je to pohoda. Je tam trochu prach, jak je to nové, ale vypadá to dobře. Apartmány jsou hezké, nebyly žádné velké problémy, jen detaily, třeba neodtékal jeden záchod,“ řekl Doktor.

Ze sportovců se mezi prvními nastěhuje Sáblíková, která s Nikolou Zdráhalovou a koučem Petrem Novákem v Kangnungu trénují a zvykají si na časový posun. Ve čtvrtek by měla dorazit i Karolína Erbanová. O den později přiletí běžci na lyžích, sáňkaři, skokan na lyžích Dušan Kožíšek či biatlonistka Veronika Zvařičová.

Všichni se musejí připravit na chladné počasí. „Je kosa. Nahoře bylo pocitově minus pětadvacet,“ popsal Doktor. Sice se nyní oteplilo a v přímořském Kangnungu bylo okolo plus tří stupňů, ale vítr vše znepříjemňuje. „To ten mořský vzduch,“ uvedl Doktor.

Dějiště olympijských her vždy patří k nejstřeženějším místům světa a Korea nebude výjimkou. V provozu už jsou klasická bezpečnostní opatření. Ve srovnání s Riem ale nejsou na ulicích k vidění ozbrojení vojáci a obrněné vozy. „Možná jsou někde schovaný, ale nikde jsme je neviděli. Securitáci jsou všude, ale nic nehrotí,“ doplnil Doktor.

Město Kangnung je nazdobené v olympijském duchu a kruhy jsou i na pláži. Na Pchjongčchang zase září ze skokanských můstků. „Dobrovolníci i místní lidi třeba v restauracích jsou na olympiádu naladěni. Hry jsou tady víc cítit než v Riu,“ porovnala mluvčí Českého olympijského výboru Barbora Žehanová.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!