Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Olympijský festival mládeže byl zahájen, Češi byli u toho

Zahájení her. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahájení her. | foto: Alexandr Kliment.

TAMPERE Ve finském Tampere byl za české účasti v neděli večer slavnostně zahájen Olympijský festival evropské mládeže. Přes dva a půl tisíce sportovců z devětačtyřiceti států sledovalo show na místním zimním stadionu. Hry zahájila prezidentka Finska Tarja Halonen, před ní přivítal výpravy i prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Finové vnímají hry velmi prestižně, jejich pozvání přijal i Ján Figeľ, komisař Evropské unie pro vzdělávání, výchovu, kulturu a mládež. Na zahájení se podílelo přes 300 účinkujících. Po efektním nástupu jednotlivých výprav následovala audiovizuální světelná a ohnivá podívaná, jejímž ústředním motivem byla paradoxně sněhová vločka. "Jsme severská země, ať chcete nebo ne, je to naše téma," vysvětloval Pekka Sonninen, tiskový mluvčí festivalu.

Mladí závodníci si vyzkoušeli, jak vypadá olympijský svět. Celý ceremoniál jel přísně podle protokolu "velkých" her. Nejprve je ale čekala méně příjemná zkušenost: přes hodinu čekali na shromaždišti vedle zimního stadionu. Do haly duněla taneční hudba a velké dusno evidentně nikomu příliš nevadilo. Rozruch vzbudila až finská atletka, která se na cestu s olympijskou pochodní vydala právě přes halu se sportovci připravujícími se na zahájení.

"Atmosféra byla báječná, jsem rád, že tu mohu být. Doufám, že si účastníci nadcházející týden užijí," prohlásil Jacques Rogge, který o den později otevřel Olympijský park v centru Tampere. "Organizátoři pochopili, že zahájení je především pro účastníky. Většinou je to tak, že program běží a teprve po něm nastoupí sportovci a nic nevidí. Tady tomu tak nebylo, to oceňuji," řekl Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru. Českou vlajku nesl sedmnáctiletý diskař Marek Bárta. Na slavnostním otevření Olympijského parku zastupoval Česko judista Matěj Galdun.

Ač se organizátoři snaží, co jim síly stačí, občas se něco nepovede. Předsedu ČOV Milana Jiráska nevpustila ochranka do olympijské vesnice. "To mě trochu namíchlo. Neměl jsem akreditaci, která by mě opravňovala k vstupu, což mi připadalo nelogické. Ale s onou dámou u vstupu jsme nesvedli nic po dobrém ani po zlém. Jinak ale vše víceméně funguje, jsem přesvědčen, že hry proběhnou úspěšně," sděloval Jirásek s úsměvem, který se v pondělí vydal podpořit mladé Čechy na tenis, atletiku a basketbal.

Češi za sebou tedy mají ostrý start. Do her se zapojili plavci, atleti, tenisté a basketbalisté, kteří zahájili s Ruskem. I přes podporu hlediště, kam zavítal také český velvyslanec ve Finsku Vladimír Kotzy, však neuspěli a s favorizovaným soupeřem prohráli.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....