Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Olympijský maraton se přesune z Tokia do Sappora, pořadatelé her chtějí zabránit kolapsům běžců

Eliud Kipchoge slaví zaběhnutí maratonu pod dvě hodiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eliud Kipchoge slaví zaběhnutí maratonu pod dvě hodiny. | foto: ČTK/AP

Sapporo Maraton a závod chůze dva roky před začátkem olympiády mění své dějiště. Z původního plánu uskutečnit tyto disciplíny v Tokiu sešlo, nově byly přesunuty do Sappora. Jde o preventivní opatření, aby se zabránilo nedávné zkušenosti z MS v Dauhá, kde sportovci v horkém vzduchu s vysokou hladinou vlhkosti trpěli.

Od Sappora, které je téměř 500 kilometrů severně od hlavního města Japonska, se očekává, že zde budou panovat výrazně nižší teploty. Podle původních předpokladů Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zde má být chladněji o šest stupňů Celsia

Pořadatelé her zavedli řadu opatření vůči ochraně sportovců před vysokými teplotami, včetně naplánování delších běžeckých vzdáleností na večerní hodiny. Ragbisté naopak budou hrát své zápasy tak, aby skončili před polednem.

Na nedávném mistrovství světa totiž maratonci bojovali s teplotou okolo 32 stupňů a vlhkostí vzduchu nad 70% a i přes přesunutí disciplín do nočních hodin docházela ke zdravotním újmám sportovců.

Turecká běžkyně Fadime Çelik zkolabovala během maratonu na MS v Dauhá.

Turecká běžkyně Fadime Çelik zkolabovala během maratonu na MS v Dauhá.

V ženském maratonu nedokončilo závod 28 běžkyň z 68, vítězná Keňanka Ruth Chepngetichová dosáhla časem 2:32:43 nejpomalejšího času v historii maratonu na světovém šampionátu o více než dvě minuty.

Pořadatelé her zavedli řadu opatření na ochranu sportovců před žárem, včetně naplánování večerních traťových událostí na dlouhé vzdálenosti a zajištění toho, aby všechny ragbyové hry skončily před 12:00. místního času a zpoždění zahájení akce na horských kolech do 15:00.

Na nedávných mistrovstvích světa bojovali maratonci o 32 stupňů tepla a vlhkosti nad 70 procent, a to i poté, co se počáteční časy posunuly na půlnoci.

Minulý víkend byl pro muže i ženy maratonským mezníkem.

Keňan Eliud Kipchoge.

Keňan Eliud Kipchoge.

Keňan Eliud Kipchoge dokázal jako první vytrvalec v historii uběhnout maraton pod dvě hodiny. Ve Vídni dosáhl čtyřiatřicetiletý olympijský vítěz času 1:59:40, jeho výkon však nebude oficiálním světovým rekordem. Nebyl totiž dosažen v závodě, ale při speciálním pokusu, při němž mu s tempem pomáhalo 41 vodičů.

To keňská vytrvalkyně Brigid Kosgeiová zaběhla v Chicagu oficiální světový rekord, když překonala šestnáct let starý výkon Britky Pauly Radcliffeové časem 2:14:04 o minutu a 21 sekund.

Pomůžou příznivější podmínky v překonání dalších běžeckých milníků?

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...