Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Olympijský oheň navštíví Loch Ness i Stonehenge

Sport

  12:30
LONDÝN - Olympijská pochodeň bude před zahájením letních olympijských her v červenci příští rok v Londýně cestovat po celé Británii přes velká města i vesničky a kolem nejslavnějších památek jako Stonehenge nebo Hadriánova zeď. Poběží s ní na 8000 běžců, ale sveze se také na lodi na jezeře Loch Ness, pojede na sajdkáře na ostrově Man a ve vláčku na waleskou horu Snowdon. Vyplývá to z podrobností o trase olympijské pochodně, které dnes zveřejnili organizátoři londýnských her.

Bluehenge leží jen dva kilometry od Stonehenge (na snímku) foto: Frédéric Vincent

Pochodeň urazí v Británii během 70 dní 8000 mil (12.800 kilometrů). Její trasa povede přes všechna hrabství v Anglii a okresy Skotska, Walesu a Severního Irska přes celkem 1018 měst a vesnic. Trasa pochodně má nejen představit britské pamětihodnosti. "Jde nám hlavně o to, aby se oheň dostal k co největšímu počtu Britů. Dostane se na vzdálenost nejvýše desíti mil (16 kilometrů) od 95 procent 62 milionů Britů," uvedl předseda organizačního výboru Sebastian Coe.

Oheň bude zažehnut podle tradice v kolébce olympijských her, v řecké Olympii. Do Británie přiletí přímo 18. května a pouť po Británii začne o den později na nejzápadnějším výběžku Anglie v místě zvaném Konec země v Cornwallu.

Oheň na lodi přes Loch Ness

Běžci s pochodní poběží kolem prehistorického Stonehenge i kolem zdi římského císaře Hadriána. Olympijský oheň si ale vyzkouší i další dopravní prostředky. Pojede na lodi přes skotské jezero Loch Ness, v horském vláčku na waleskou horu Snowdon, na veslici v Henley na Temži, v sajdkáře na motocyklovém okruhu na ostrově Man, na lodi v peřejích olympijského kanálu v Lee Valley i v balónu nad známými skleníky v areálu projektu Eden v Cornwallu. Pochodeň zavítá i na menší britské ostrovy na Shetlandy, Orkneje, Jersey, Lewis a Guernsey.

Zatím se nepočítá s tím, že by pochodeň opustila území Británie, ale Coe by rád do itineráře zahrnul i irské hlavní město Dublin. "Pracujeme na tom, chtěl bych, aby se to podařilo. Nyní je to na úrovni mezivládních jednání a samozřejmě bezpečnostních záležitostí," řekl Coe. Poslední týden před zahájením her 27. července bude pochodeň v Londýně.

Londýnský Tower Bridge

První noc bude v londýnském Toweru a pak se vydá na pouť po všech 33 londýnských městských částech. Na cestu k zahajovací ceremonii popluje po Temži ze zámku Hampton Court.

Organizátoři londýnských her se rozhodli pro méně okázalou trasu než před minulými hrami v Pekingu, kdy byl olympijský oheň i na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Před pekingskými hrami pochodeň putovala po řadě zemí, ale její trasu přerušili v Británii, Francii i USA aktivisté hájící lidská práva v Číně. Mezinárodní olympijský výbor se tak rozhodl - i kvůli finančním nákladům - mezinárodní štafetu zrušit.

Většina z 8000 běžců jsou lidé, kteří se přihlásili, a polovina z nich je ve věku 12 až 24 let. Organizátoři jim teprve v prosinci oznámí, že byli vybráni. Předpokládá se nicméně, že mezi běžci budou i slavní sportovci.

Pochodeň bude provázet 11 vozidel a tým londýnské policie, jehož členové prý na celou akci pečlivě trénují. "Berou to velmi vážně. Mluvil jsem s nimi a poradil jim, jak trénovat," řekl Coe, který býval slavným běžcem na středních tratích.

Pochodeň je vyrobená z hliníku a má trojúhelníkový tvar. Je obalená hliníkovým pletivem, které má 8000 děr. Oheň bude hořet z propanbutanového hořáku. Pochodeň také absolvovala rozsáhlé testy, které měly zaručit, aby nezhasla ani za extrémního počasí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!