Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Olympijský výbor podporuje do budoucna esportové hry z reálného života, červenou kartu dostaly “zabijácké hry”

Populární hra FIFA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Populární hra FIFA. | foto: EA

Lausanne Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odsouhlasil “začlenění a spoluprací” s herními tituly z prostředí esportu, které simulují sporty “z reálného života”. Rozhodnutí MOV se tak vyčleňuje proti populárním “střílečkám“ či sci-fi hrám.

Nejoblíbenější esportové hry nejsou sportovní simulací a velmi často obsahují prvky smrtelnosti, které představovaly pro MOV problém. Minulý rok prezident olympijského výboru Thomas Bach uvedl, že “zabijácké hry” jsou “neslučitelné s olympijskými hodnotami.”

Co se týče sportovních titulů, zdá se, že dostanou vyjímku. David Lappartient, předseda styčné skupiny pro esport, se na olympijském summitu vyjádřil pozitivně. „Pokud jde o elektronické hry simulující sport, summit vidí velký potenciál pro spolupráci a jejich začlenění do sportovního hnutí,“ myslí si.

Konkrétně jde o velmi populární tituly jako FIFA,NHL či NBA 2k, které mají v budoucnu možnost začlenit se do olympijských soutěží a reprezentovaly fotbal, hokej a basketbal. Naopak hry, které nejsou sportovními disciplínami ze “skutečného života”, mají u výboru horší postavení. Podle MOV by se v této fázi mělo soustředit více na samotné hráče, než na konkrétní hry.

„Toto zaměření na jednotlivce by mělo podpořit účast ve sportu a jeho výhody, stejně jako zdravý životní styl na všech úrovních,“ tvrdí Lappartient.

Na summitu bylo také odsouhlaseno, že že mezi olympijským hnutím a esportovými komunitami by měl pokračovat “nepřetržitý dialog.”

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!