13. června 2007 12:16 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Olympionici rentu nedostanou

Senát | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senát | foto: Miroslav RendlLidové noviny

PRAHA Sněmovna dnes definitivně zamítla návrh na vyplácení renty olympijským medailistům. Příspěvek na přilepšenou měli olympionici získávat k nízkému důchodu. Proti návrhu byli koaliční poslanci, svůj nesouhlas vyjádřili také tři komunisté.

Zákon prosazovali zejména sociální demokraté. Oponenti normy argumentovali hlavně tím, že zákon by olympioniky vyjmul jako jedinou skupinu z důchodového systému sdíleného všemi ostatními lidmi, včetně například bývalých politických vězňů.

Nárok na rentu měli mít ti olympijští medailisté, kteří jsou odkázáni na důchod a jejichž příjmy nedosahují průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Příspěvek, který měl příjem dorovnat do průměrného platu, měli dostávat pouze čeští občané, kteří od 28. října 1918 do konce roku 1992 získali olympijskou medaili v barvách bývalého Československa.

Podle návrhu by se sportovci stali privilegovanou skupinu
Kritici sporného návrhu míní, že podobné nároky jako sportovci by pak mohli mít třeba vědci či herci. Například vicepremiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že takový důchod, jaký by od státu měli někteří olympijští medailisté, by neměl žádný veterán z druhé světové války, žádný bývalý vězeň nacistických koncentračních táborů ani nikdo, koho věznili z politických důvodů komunisté.

Hlavní autor předlohy Karel Šplíchal (ČSSD) ale již dříve odmítl přirovnávání nároků sportovců k ostatním. Profesní život sportovců je podle něj kratší. Dodal, že někteří z těch, kteří republiku proslavili svými výkony po celém světě, dnes žijí v nedůstojných podmínkách a navíc jimvrcholový sport podlomil zdraví. Starobní či invalidní penze těchto lidí se podle něj pohybují v rozmezí od 5300 do 11.800 korun. Upravená verze návrhu by podle Šplíchala stála rozpočet 14,5 milionu korun ročně a týkala by se 105 lidí.

Olympionikům může pomoci nadační fond
Jeden ze spoluautorů předlohy, poslanec ČSSD a olympijský medailista ve skoku na lyžích Pavel Ploc, řekl, že je výsledkem dnešního hlasování zklamán. Pokusí se prý prosadit, aby olympionikům pomohl nadační fond. Na nadační fond Českého olympijského výboru odkazovali i někteří kritici normy.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz