3. prosince 2014 15:47 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Snoubenci, oddává vás šampion. Synek se zhostil netradiční role

Ondřej Synek v roli oddávajícího. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Synek v roli oddávajícího. | foto: Jan Frank

BRANDÝS NAD LABEM/PRAHA Až jednou budou tři manželské dvojice vyprávět dětem o svojí svatbě, budou moci říci - oddával nás mistr světa. Ondřej Synek, veslařský šampion z letošního Amsterdamu, který je od podzimních voleb členem zastupitelstva v Brandýse nad Labem, v pátek oddal na tamním zámku tři snoubenecké páry.

„Nervózní jsem byl jen při prvním obřadu, protože je to přece jen jiné než odpovídat na otázky novinářů. Nicméně při té první svatbě jsem přišel, jak na to, a pak už jsem si všechno docela užíval,“ říká dvaatřicetiletý sběratel medaili z mistrovství světa a olympijských her.

Věděli novomanželé, kdo je oddává?
Nevěděli, ale někdo jim to prozradil. Šlo o páry z Izraele, jež mají slovanské předky a toužily po svatbě v Čechách. Jeden z novomanželů hned prohlásil, že je to prima, protože je sám bývalým mistrem světa ve skocích na trampolíně.

Připravil si přirozený proslov

Dokonalý, perfektní. Tak hodnotí premiéru zastupitele Ondřeje Synka, který v pátek na zámku v Brandýse nad Labem poprvé oddával snoubenecké páry. "Ondra byl při obřadech  příjemný a milý, zkrátka úžasný," říká Anna Hatašová z brandýské matriky. "Připravil si hezký, přirozený proslov, bylo vidět, že se v té roli cítí dobře a že si to užívá. Škoda, že na podobné akce nemá vedle veslování víc času," lituje.

Takže jste byl středem pozornosti?
To v žádném případě, středem pozornosti byli oni, měli oči jenom pro sebe. Myslel jsem, že budu mluvit anglicky, ale jelikož jsme v České republice, proběhlo to v češtině a tlumočník jim všechno překládal. Myslím, že všichni byli spokojeni.

V pátek jste tedy měl nabitý den - nejprve jste poprvé oddával a večer jste v Praze už popáté převzal cenu pro Veslaře roku, neboť jste se potřetí stal mistrem světa. Jaká je tedy za vámi sezona?
Vrcholem byl ten šampionát, všechno skončilo asi nejlepší finálovou jízdou, kterou jsem na mistrovství světa zajel. Na rozdíl od předchozích let jsem předtím v sezoně dvakrát prohrál, ale v nejdůležitějším závodě jsem Drysdaleovi z Nového Zélandu všechno oplatil. Byla to moje nejzajímavější sezona.

Váš skifařský předchůdce Václav Chalupa ovládl domácí anketu jedenáctkrát. Myslíte možná na to, jak ho dohnat?
To ne, to bych musel veslovat ještě hodně dlouho... My jsme to se skifařkou Mirkou Knapkovou měli trochu těžší, jednou jsem anketu vyhrál já, pak zase ona, zatímco Vašek nesl český veslařský prapor dlouho sám. Ale všechna čest, však býval mým vzorem.

Ještě k vašemu velkému soupeři Drysdaleovi - měli jste někdy možnost uplynulou sezonu rozebrat?
Měli, na konci října jsme se sešli na exhibičních závodech v Americe a bydleli spolu v jedné rodině. Shodli jsme se, že se všechny tři zmíněné závody rozhodovaly až v závěru a že jsme vlastně celoživotní rivalové. A tak to asi zůstane.

Český skifař Ondřej Synek
Ondřej Synek v Londýně obhájil stříbro z olympiády v Pekingu
Ondřej Synek slaví stříbro
Skifař Ondřej Synek.

Nedávno jste řekl, že v příštím roce chcete s Drysdalem absolvovat jeden závod Světového poháru společně na dvojskifu, což by bylo docela atraktivní. Ještě to platí?
Jasně, zřejmě se to uskuteční, i když ještě záleží na Mezinárodní veslařské federaci FISA. Počítám, že v dubnu bychom měli mít jistotu.

Vaším největším cílem je zlato z olympijských her v Rio de Janeiru. Už jste přemítal, co dál? Budete oddávat na zámku v Brandýse nad Labem?
Jasně, po olympiádě to rozjedu! (směje se) Ba ne, budu oddávat i teď, byť asi spíše nárazově. A taky doufám, že brzy „dám“ nějakou českou svatbu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!