17. ledna 2014 13:08 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Opory házenkářů vidí budoucnost dobře. Ale tohle byl neúspěch, vědí

Filip Jícha z ČR (uprostřed) a Markus Wagesreiter (vlevo) a Maximilian Herrmann z Rakouska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filip Jícha z ČR (uprostřed) a Markus Wagesreiter (vlevo) a Maximilian Herrmann z Rakouska. | foto: ČTK

Schovávat se nehodlají. I přes dílčí pozitiva hodnotí nejzkušenější čeští házenkáři mistrovství Evropy 2014 jednoznačně: tým svůj cíl nesplnil. "Bod je skutečně málo. Je to neúspěch," říká brankář Petr Štochl o jediném zisku v podobě remízy s Makedonií. Proto Češi vypadli už v základní skupině.

Tři posty, tři hlavní postavy českého týmu. Jak vidí evropský šampionát brankář a šéfové obrany a útoku?

Gólman Petr Štochl se vrací k úvodním dvěma soubojům proti týmům, jež jsou na české úrovni. "Výsledky proti Rakousku a Makedonii nás dostaly do hodně svízelné situace. Ani v jednom z utkání jsme nebodovali tak, jak jsme chtěli nebo potřebovali," říká. Jelikož pak proti Dánům nestačil ani nejlepší český turnajový výkon, přišel konec po pouhých třech hracích dnech.

Jesper Noeddesbo zastavuje Jana Stehlíka.

Jesper Noeddesbo zastavuje Jana Stehlíka.

"Kdybych měl najít pozitiva, tak jako jeden z těch zkušenějších musím připomenout solidní individuální výkony některých mladších kluků," chválí Štochl, jenž měl na turnaji 35procentní úspěšnost. "Ať už se to týká Tomáše Mrkvy v brance nebo na střední spojce Romana Bečváře a Tomáše Babáka. Nebo třeba Honzy Sobola, který už má víc zkušeností, ale v jiné roli."

Šéf české defenzivy Daniel Kubeš popsal, jak tým poznamenala úvodní prohra 20:30 s Rakouskem. "Neobstáli jsme, bylo to hodně o hlavách. Nepříznivý vývoj nás srazil do deprese, ze které jsme se do konce zápasu nezvedli," řekl. "Jeli jsme sem s nějakým cílem - a ten jsme nesplnili. Rakousko bylo klíčové."

ČTĚTE VÍCE:

Kapitán a s 23 trefami rovněž nejlepší český střelec Filip Jícha připomíná, že ač se házenkáři mohli na poslední chvíli zachránit proti domácím Dánům, byl to úkol mimořádně náročný. "Mohli jsme vše zvrátit, ale proti Dánům se nevyhrává každý den. Je třeba říci, že mají lepší tým, hráli lépe, a proto zvítězili," uznal Jícha.

Lídr mužstva však vidí i prvky, které se mohou do budoucna stát základy české reprezentace. "Na výkonech proti Makedonii a Dánsku můžeme stavět, hlavně co se týká nasazení a pospolitosti celého týmu," uvedl Jícha. Ale s jasným dodatkem: "Takto odhodlaně jsme se měli prezentovat proti Rakousku. A s takovým nasazením budeme muset bojovat v létě o postup na MS v Kataru."

Miroslav Němý

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!