Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Winfreyová potvrdila, že se Armstrong v jejím pořadu přizná k dopingu

Tour de France

  11:47aktualizováno  22:41
AUSTIN (USA) - Americká moderátorka Oprah Winfreyová potvrdila, že bývalý cyklista Lance Armstrong se v jejím pořadu přiznal k dopingu. Jednačtyřicetiletý Američan už za užívání zakázaných látek, které dlouho popíral, dostal koncem loňského roku doživotní distanc a přišel mimo jiné o sedm titulů z Tour de France.

Bývalý americký cyklista Lance Armstrong foto: ČTK

Winfreyová původně obsah rozhovoru chtěla tajit s tím, že vše bude odvysíláno v noci na pátek SEČ, posléze ale změnila názor. "Než jsem přeletěla z Austinu do Chicaga, všichni už jste si to stihli ověřit," uvedla v reakci na skutečnost, že informace o Armstrongově přiznání během dne přinesla řada médií. Moderátorka současně prohlásila, že rozhovor bude kvůli velkému množství zajímavých informací rozdělen na dvě části a odvysílán ve dvou dnech.

Podle Winfreyové byla ona sama i televizní štáb "fascinována" některými Armstrongovými odpověďmi. Zároveň ale přiznala, že čekala, že se slavný cyklista více ve svých zpovědích otevře. "Nejdůležitější otázky a odpovědi, na které svět čekal, byly zodpovězeny," uvedla Winfreyová v dnešní show CBS This Morning. Samotný Armstrong se k interwiev v délce dvou a půl hodiny nevyjádřil. "S Oprah a jejím týmem jsme se dohodli, že až do vysílání nebudeme nic komentovat. A to stále platí," řekl cyklistův mluvčí Mark Fabiani.

Reakce na jezdcovo přiznání na sebe nenechaly dlouho čekat a Armstrong bude muse kvůli dopingu čelit další žalobě. Soudit se s ním chce stát Jižní Austrálie, který po Američanovi požaduje odškodné, nebo vrácení startovného za účast na Tour Down Under v letech 2009 až 2011. Podobný krok už učinil britský list Sunday Times a po Armstrongovi chce odškodné milion liber plus vrácení 300 tisíc, které na něm bývalý cyklista vysoudil kvůli křivému obvinění z dopingu v roce 2004. O navrácení peněz se už také přihlásilo několik sponzorů.

Armstrong je připraven svědčit proti představitelům UCI

Armstronga také ze zpronevěry milionů dolarů od americké pošty obvinil jeho bývalý kolega ze stáje US Postal a další dopingový hříšník Floyd Landis. K němu by se měly podle zámořských médií připojit i federální úřady, které původně vyšetřování před necelým rokem zastavily. Pokud by případ dospěl k soudu a ten uznal vinu Armstronga a spol., mohla by americká vláda podle listu Wall Street Journal požadovat odškodné až 100 milionů dolarů. Pošta v letech 2001 až 2004 stáji přispěla celkovou částkou přes 30 milionů dolarů.

Podle deníku New York Times Armstrong v rozhovoru s Winfreyovou uvedl, že je připraven svědčit proti představitelům mezinárodní cyklistické unie a jejich zapojení do dopingu. Proti jezdcům prý vypovídat nebude. Vedení UCI reagovalo krátkým prohlášením, v němž Armstronga vyzvalo, aby jako svědek vystoupil před nezávislou komisí, která má vyšetřit případná pochybení UCI v boji s dopingem, a zvláště v jeho případě.

Cyklistická unie v minulosti přiznala, že přijala od Armstronga 100.000 dolarů jako příspěvek na boj s dopingem. Američan tím údajně UCI zaplatil za to, že ututlala jeho pozitivní dopingový test v závodě Kolem Švýcarska v roce 2001. Unie to popírá, jeho tehdejší nález označila pouze jako "podezřelý". Nezávislá komise bude zasedat v dubnu v Londýně, svou zprávu má předložit začátkem června.

Cyklistika by mohla vypadnout z olympijského programu

Bývalý šéf mezinárodní antidopingové organizace WADA a člen Mezinárodního olympijského výboru Dick Pound v reakci na poslední vývoj naznačil, že by cyklistika mohla dokonce vypadnout z olympijského programu. K takovému drastickému opatření by mohl podle něj MOV sáhnout v případě, pokud Armstrong dokáže, že UCI si počínala v rozporu se zvyklostmi.

"Jediná cesta, jak pak udělat (v cyklistice) pořádek, je, že si tito lidé řeknou: 'Hej, už nejsme na olympiádě a my bychom tam chtěli být, tak nám dejte šanci, abychom si cestu zpátky zasloužili'," citovala Pounda agentura Reuters. Podle dřívějších informací vedla Armstronga k natočení rozhovoru snaha o zrušení doživotního sportovního distancu vzhledem k jeho snaze účastnit se v budoucnu triatlonových a běžeckých závodů.  Generální ředitel WADA David Howman ale v písemném prohlášení oznámil, že výpověď v televizním interview není ta správná cesta.

Pokud by měl být trest přehodnocen, požaduje WADA od Armstronga plné doznání pod přísahou. Armstrong, který kvůli užívání zakázaných látek dodatečně koncem loňského roku přišel o sedm titulů z Tour de France, se před natáčením pořadu omluvil zaměstnancům nadace Livestrong pomáhající nemocným rakovinou a jejich rodinám, kterou před 16 lety založil. Agentura AP uvedla, že se Armstrong během omluvy za problémy způsobené svou aférou zalykal. Někteří zaměstnanci nadace se prý rozplakali.

"Mluvil soukromě s našimi zaměstnanci, kteří dlouhá léta odváděli pro nadaci důležitou práci," řekla mluvčí nadace Katherine McLaneová agentuře Reuters. "Byl to velmi upřímný a srdečný výraz lítosti nad zbytečným stresem, který jsme zažívali v posledních letech v důsledku pozornosti médií," uvedla. Armstrong zpřetrhal své vazby s nadací na podzim. Nejprve se vzdal postu předsedy, poté opustil představenstvo. Nadace pak vyškrtla z názvu jeho jméno.

Nejznámější dopingové případy

Září 1988 - Kanadský sprinter Ben Johnson byl po olympijském finále běhu na 100 metrů v Soulu diskvalifikován kvůli stanozololu. Musel vrátit zlatou medaili a jeho dva světové rekordy byly vymazány. O pět let později mu byla kvůli opakovanému užití dopingu doživotně zastavena činnost.

Červen 1994 - Argentinský fotbalista Diego Maradona byl vyloučen ze světového šampionátu v USA kvůli užití efedrinu a později byl potrestán patnáctiměsíčním zákazem startu. Jeden z nejslavnějších hráčů všech dob měl problémy s dopingem opakovaně, jejich užívání urychlilo konec jeho kariéry.

Únor 1999 - Olympijský vítěz a evropský rekordman v běhu na 100 metrů Brit Linford Christie byl usvědčen z užití anabolického steroidu nandrolonu. Následně byl potrestán dvouletým zákazem startu.

Únor 2001 - Na světovém šampionátu v klasickém lyžování v Lahti uvízla v dopingové síti šestice domácích reprezentantů. Pozitivní test na látku plasma-expander HES měli například Virpi Kuitunenová, Jari Isometsä či Mika Myllylä. Finové museli vrátit všechny získané medaile, na kterých se podílel někdo z přistižených. Ti byli potrestáni dvouletým zákazem startu.

Únor 2002 - Při největším dopingovém skandálu v dějinách ZOH byla odhalena šestice hříšníků, z nichž nejznámějšími byli medailisté v běhu na lyžích Španěl Johann Mühlegg a Rusky Larisa Lazutinová s Olgou Danilovovou, kteří měli pozitivní test na darbepoetin. Všichni tři byli vyloučeni z her, po dlouhotrvajícím procesu byly nakonec všechny jejich výsledky na ZOH anulovány.

Srpen 2003 - Vítězka sprintů na 100 i 200 metrů Američanka Kelli Whiteová měla na atletickém MS v Paříži pozitivní test na modafinil. Později přiznala, že užívala i krevní doping, steroidy a testosteron. Obě zlaté medaile jí byly odebrány, navíc dostala dvouletý zákaz startu.

Únor 2004 - Britský sprinter Dwain Chambers dostal dvouletý trest za užívání zakázaného steroidu THG. K jeho odhalení přispěla nová laboratorní metoda, pozitivní test měla vedle Chamberse řada dalších atletů. V souvislosti s THG později postihl stejný distanc i světového rekordmana v běhu na 100 metrů Američana Tima Montgomeryho.

Listopad 2005 - Špičkový španělský cyklista Roberto Heras měl při svém rekordním čtvrtém triumfu na španělské Vueltě pozitivní dopingový test na zakázanou látku EPO. Později dostal dvouletý trest a bylo mu odebráno prvenství z tohoto závodu. Před časem však soud trest zpětně zrušil.

Červenec 2006 - Čerstvý vítěz Tour de France Američan Floyd Landis měl během závodu pozitivní test na hormon testosteron. Po dlouhotrvajícím procesu byl zbaven titulu a potrestán dvouletým zákazem startu.

Červenec 2006 - Americký atlet a světový rekordman v běhu na 100 metrů Justin Gatlin měl pozitivní test na testosteron. Americká antidopingová agentura mu k tomu připočetla i sporný pozitivní výsledek z juniorských let a vyměřila mu osmiletý zákaz startu, který mu byl později zkrácen na polovinu.

Říjen 2007 - Americká sprinterka a trojnásobná olympijská vítězka Marion Jonesová se před soudem přiznala k systematickému dopingu a ukončila kariéru. Přišla o všechny olympijské medaile i své úspěchy z MS 2001 v Edmontonu a musela vrátit finanční odměny ve výši 700.000 dolarů. Za to, že lhala vyšetřovatelům v souvislosti se skandálem kolem laboratoře BALCO distribuující steroid THG, byla odsouzena k šesti měsícům vězení a 400 hodinám veřejně prospěšných prací.

Září 2010 - Španěl Alberto Contador měl při svém třetím triumfu na Tour de France pozitivní nález na clenbuterol. Po dlouhých průtazích byl zpětně potrestán dvouletým zákazem startu a anulováním všech výsledků dosažených po nálezu včetně triumfů na Tour de France 2010 a Giru d'Italia 2011. Loni v září se do pelotonu vrátil a triumfoval podruhé v kariéře na Vueltě.

Červen 2012 - Americká antidopingová agentura oznámila, že obvinila bývalého cyklistu Lance Armstronga z dopingu. Sedminásobný vítěz Tour de France oznámil, že proti obviněním z dopingu nebude bojovat, přestože vinu popírá. Mezinárodní cyklistická unie v říjnu amerického cyklistu potrestala doživotním zákazem startů a odebrala mu všech sedm titulů z Tour de France. Lhůta, kterou měl Armstrong na odvolání k arbitrážnímu soudu proti sankcím ze strany Mezinárodní cyklistické unie UCI, vypršela koncem loňského roku. Armstrong se v pondělí 14. ledna k dopingu údajně přiznal v předtočeném rozhovoru s americkou moderátorkou Oprah Winfreyovou.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...