Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Organizátoři nevyloučili zrušení olympiády na poslední chvíli. Šéf WHO nicméně hry podpořil

Tokio se připravuje na letní olympijské hry. Jejich konání je ale stále nejisté. foto: Lidovky.cz

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus podpořil konání olympijských her v Tokiu navzdory pokračující pandemii koronaviru. Ředitel organizačního výboru Toširó Muto se v úterý nechal slyšet, že by hry mohly být na poslední chvíli zrušeny, pokud by rychle přibývali nakažení v olympijské bublině. Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach tuto variantu zásadně odmítl.
  8:15aktualizováno  8:31

Slavnostní zahájení je naplánované na pátek, ale už ve středu začaly olympijské soutěže fotbalistek a softbalistek. V souvislosti s olympiádou japonské úřady hovoří o sedmi desítkách nakažených. Někteří z nich byli pozitivně testováni na covid v olympijské vesnici, což se týká i českého plážového volejbalisty Ondřeje Perušiče a trenéra beachvolejbalistek Simona Nausche.

Šéf organizátorů na přímý dotaz nevyloučil, že by hry ještě mohly být zrušeny. „Nemůžeme předpovídat, jak se bude koronavirová situace vyvíjet. Takže budeme pokračovat v diskusích, pokud by případů skokově přibývalo,“ řekl.

Šéf MOV Bach zrušení odmítl. „My v MOV nikdy nezradíme sportovce a zrušením bychom přišli o celou generaci sportovců. Takže zrušení pro nás nikdy nebyla možnost,“ řekl s odkazem na loňský březen, kdy se rozhodovalo, zda budou hry v Tokiu odloženy, nebo zrušeny. Bach připomněl, že tehdy by pro MOV bylo jednodušší olympiádu zrušit a získat peníze z pojistky.

Olympiádu za mimořádných opatření podpořil i šéf WHO. „Svět potřebuje olympiádu jako symbol naděje. Olympijské hry mají sílu spojit svět dohromady, inspirovat, ukázat, co je možné,“ řekl ve středu při zasedání MOV v Tokiu. V Japonsku je nižší proočkovanost populace proti koronaviru než v jiných vyspělých zemích a tamní obyvatelé mají obavy, že olympiáda by mohla způsobit další vlnu nákazy.

V zájmu bezpečnosti se hry budou konat bez diváků. Všichni účastníci mají minimální kontakt s běžnou japonskou veřejností a musejí dodržovat opatření. „(Pořadatelé) Udělali maximum, aby tyhle hry byly úspěšné. V životě neexistuje nulové riziko,“ dodal šéf WHO.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!