130 let
Roman Bečvář se tlačí přes dánskou obranu.

Roman Bečvář se tlačí přes dánskou obranu. | foto: Reuters

Oslabení házenkáři startují boj o Euro. Proti nejlepšímu týmu světa

Sport
  •   19:24
CHAMBÉRY (od našeho zpravodaje) - Okolo se tyčí štíty Savojských Alp, nedaleko jsou noblesní lyžařská střediska či Albertville, dějiště zimní olympiády z roku 1992. A na české házenkáře jako by z blízkých hor vanul chlad – skutečně až mrazí z toho, jakému soupeři se ve čtvrtek (19:30) postaví.

Evropskou kvalifikaci zahajuje tým pod vedením nových koučů Jana Filipa a Daniela Kubeše proti sběratelům zlatých medailí, nastoupí na půdě olympijských šampionů z Francie. „Lepší tým na světě není. Sám jsem zvědavý, jak si povedeme,“ říká Filip.

Outsidery by byli i kompletní

Tím spíš, když mužstvu chybí osmička marodů včetně hvězdného Filipa Jíchy. Ale na druhou stranu platí také to, co kouč rychle dodává: „Outsidery bychom ve Francii byli i v absolutně plném složení.“

Zde je výčet cenných kovů, které francouzští házenkáři „vytěžili“ za poslední roky: dvě olympijská zlata z Pekingu i Londýna, světové triumfy z let 2009 a 2011, evropské tituly 2010 a 2014. Proti Česku jdou navíc „zlatí chlapci“, jež po olympijských vítězstvích přijímali prezidenti země, v plné síle. „Jejich částečná generační výměna proběhla až na jeden výpadek bezbolestně,“ říká brankář Petr Štochl; výjimka z let plných vítězství nastala na Euru 2012. Francouzi tam vypadli ve skupině – kdo by tomu věřil? Ale rychle se vrátili na zlatou cestu.

Vše začalo v 80. letech

Kvalita je na všech postech zdvojená, v brance je hrající legenda Omeyer, o němž kolega Štochl soudí: „Když už to náhodou Francii nefunguje, on všechno pochytá.“
V dlouhodobé kvalitě se Francii mohou rovnat snad jen Dánové. Jenže když se letos spolu utkali ve finále Eura na dánské půdě, Francouzi vyhráli 41:32. „Nikdy jsme nehráli lepší turnaj,“ prohlásil nejužitečnější muž turnaje Nikola Karabatič.

Krátce po úspěchu pak technický ředitel francouzského svazu Philippe Bana poodhalil, proč je země v házené excelentní. Je třeba vrátit se do 80. let minulého století, kdy házená začala jako školní sport a tréninky vedli učitelé. „Školní systém je nyní dopracovaný k dokonalosti,“ líčil Bana. „Ve věku čtrnácti let systém pozná ty největší talenty, ty pak zamíří do nejlepších škol ve svém okolí, kde zároveň mohou hrát špičkovou házenou. Pak vše pokračuje. Hráči dostanou vše, co potřebují.“

Výsledkem jsou zlaté roky. A zřejmý fakt, že na české házenkáře čeká na startu nové kvalifikace a nové éry nejtěžší možná zkouška.

Autor: