12. srpna 2019 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Mimo hru o olympiádu jsou Kvitová i Vondroušová. Do Tokia totiž můžou ve dvouhře jen čtyři Češky

Zahraje si Petra Kvitová na olympiádě v Tokiu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahraje si Petra Kvitová na olympiádě v Tokiu? | foto: ČTK/AP

PRAHA České tenistky jsou v současnosti nejlepší, což potvrzují v letošní sezoně dvě účasti ve finále grandslamových turnajů (Petra Kvitová a Markéta Vondroušová) a jedno semifinále (Barbora Strýcová). Problém je však v tom, že na olympijských hrách v Tokiu si příští rok zahrají ve dvouhře jen čtyři české ženy, přitom adeptek je minimálně osm.

Barbora Strýcová, Karolína Plíšková, Marie Bouzková a Karolína Muchová. To je zatím česká čtveřice, která by si účast v Tokiu zajistila.

Naopak Kvitová s Vondroušovou jsou pod čarou účasti na olympiádě. Jak je to možné, když si obě letos zahrály finále grandslamu?

Jde totiž o to, že se počítají výsledky z turnajů WTA jen od 8. června 2019 (do 8. června 2020), takže se finálové účasti z letošního Australian Open, resp. French Open do bojů o Tokio nepočítají.

Wimbledon - semifinále Strýcová vs. Williamsová: emoce české hráčky.
Markéta Vondroušová po finálovém utkání

Jenže pak je tu ještě jedno klíčové kritérium. Kdo by chtěl hrát za rok v srpnu na olympiádě, musí splnit podmínku účastí ve Fed Cupu. 

Konkrétně minimálně dvou účastí v týmové soutěži v letech 2016 až 2020, přičemž jedna z nich se musí uskutečnit buď v roce 2019 nebo 2020.

A to je problém v případě dosavadní lídryně žebříčku Strýcové, která po loňském triumfu ve Fed Cupu ohlásila konec kariéry. 

Pokud by tedy chtěla v Tokiu hrát, musí své rozhodnutí ukončení reprezentační kariéry přehodnotit. 

Současný žebříček účasti na hrách v Tokiu:

1.Barbora Strýcová966
2.Karolína Plíšková955
3.Marie Bouzková627
4.Karolína Muchová431
5.Petra Kvitová240
6.Kristýna Plíšková172
7.Kateřina Siniaková134
8.Markéta Vondroušová40
larJaroslav Šindelář

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz