16. července 2010 22:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ostře sledovaný závod pro Bolta, Powelovi nadělil sedm setin

Usain Bolt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usain Bolt | foto: Reuters

PAŘÍŽ Souboj dvou nejrychlejších mužů této atletické sezony vyhrál na Diamantové lize v Paříži Jamajčan Usain Bolt. Krajana Asafu Powella porazil v dnešním prvním letošním vzájemném souboji v běhu na 100 metrů časem 9,84 sekundy o sedm setin. Bolt o dvě setiny zaostal za letošním maximem, změny na prvním místě tabulek se při devátém dílu nového seriálu dočkalo pět jiných disciplín.

Bolt zůstává na stovce neporažen už přes dva roky, v devátém vzájemném souboji Powella porazil poosmé. O letošní světové maximem se časem 9,82 dělí oba rivalové, světový rekordman a trojnásobný olympijský vítěz prestižní souboj vyhrál v lehkém protivětru.

O další vrchol mítinku se postaral Američan David Oliver, který atakoval světový rekord v běhu na 110 metrů překážek. Časem 12,89 sekundy nakonec za dva roky starým časem Kubánce Dayrona Roblese z Ostravy zaostal jen o dvě setiny. Americkým rekordem se Oliver dostal na třetí místo historie. Robles se ze závodu odhlásil kvůli únavě.

O nejlepší světové výkony sezony se postarali také Keňan Brimin Kiprop Kipruto v běhu na 3000 metrů překážek (8:00,90), čtvrtkař Jeremy Wariner z USA (44,49), keňská vytrvalkyně Vivian Cheruiyotová v běhu na 5000 metrů (14:27,41) a patnáctistovkařka Anna Alminovová z Ruska (3:57,65).

Čtěte také

Páté místo obsadil tyčkař Michal Balner, byť skvěle začal a po dvou úspěšných prvních pokusech chvíli dokonce vedl. Po dvou nezdarech na 570 cm si třetí pokus nechal na hranici osobního rekordu 576 cm, ale ani tam neuspěl.

Špatně skončil australský mistr světa Steven Hooker, který dokonce neskočil základní výšku. Soutěž jasně vyhrál domácí Francouz Renaud Lavillenie, který skočil 591 cm a dokonce se pokoušel o překonání laťky ve výšce 607 cm, čímž by se stal druhým nejlepším tyčkařem všech dob.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz