Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Osvoboďte Satyho. Nejlepšímu českému basketbalistovi u Pelikánů pšenka nekvete

Tomáš Satoranský z New Orleans u míče v utkání s Los Angeles Clippers. foto: Gerald HerbertAP

Názor
Malebné New Orleans na jihu amerického státu Louisiana je jistě krásné místo pro život, už ta slavná jižanská kuchyně tam člověka láká. Ale co naplat: pro nejlepšího českého basketbalistu současnosti Tomáše Satoranského je to momentálně jedno z nejhorších míst k pobytu v zámořské NBA.
  13:46

Z Chicaga do New Orleans. Satoranský po dvou letech mění dres, smlouva na 10 milionů dolarů mu zůstává

Český rozehrávač se dostal na jih USA v létě, a už tehdy bylo jasné, že jeho pozice v týmu je pochybná. Ne snad proto, že by jej všichni spoluhráči výkonnostně převyšovali, ale třicetiletý „Saty“ do koncepce mladého kolektivu zkrátka dobře nezapadal. Obavy se potvrzují. Tomáš hraje v podstatě stejně minut jako v nováčkovské sezoně před pěti lety a také zbytek jeho statistik zaznamenal významný pokles.

Český fanoušek ale nemusí klesat na mysli, odchovanec pražského USK své místo v nejlepší lize světa má. Jen to asi nebude zrovna u neworleanských Pelikánů, kteří se bez zraněné a neustále váhu nabírající superhvězdy Ziona Williamsona potácejí sezonou bez nadějnějších vyhlídek na budoucnost.

Kromě toho, že Saty má ještě rozhodně co nabídnout na hřišti, má určitou hodnotu i jeho smlouva. Za letošní sezonu si přijde na 10 milionů dolarů, což je pro týmy zámořské soutěže, jejichž rozpočty omezuje platový strop ligy, příjemná položka na odepsání z účtů.

Velká aktivita ve výměnách hráčů totiž obvykle panuje během únorové „trade deadline“: posledního dne, kdy lze ještě v sestavě dělat úpravy. V této sezoně to vychází na 10. února. To je datum, ke kterému by fanoušci Tomáše Satoranského mohli vzhlížet se zbožnou nadějí.

Rozehrávači, kteří mají solidní střelbu, neztrácejí míče a zároveň umí organizovat hru, jsou často poptáváni týmy, které mají ambice uspět v play-off. Do této kategorie Saty perfektně zapadá. I kdyby to mělo znamenat nastupovat z lavičky.

Až dosud měl český basketový fenomén v NBA smůlu, vždy přišel do rozhašeného týmu se špatným vedením. Držme palce, ať se to nejpozději v únoru změní. Ti, kdo preferují Euroligu a už se nemohou Satyho dočkat třeba opět v dresu Barcelony, ať ještě chvíli zkusí vydržet.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat