11. ledna 2008 12:42 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ovečkin si přijde na 124 milionů dolarů

WASHINGTON Rus Alexandr Ovečkin uzavřel smlouvu, která přepisuje historii NHL. Washington si pojistil služby dvaadvacetiletého útočníka na příštích třináct let a Capitals za tu dobu vyplatí hokejistovi 124 milionů dolarů. Kontrakt se zapsal do historie NHL jako první, který přesáhl hranici 100 milionů dolarů.

"Jsem rád, že zůstanu ve Washingtonu. Je to můj druhý domov. Mám rád fanoušky, tým a prostě všechno tady," řekl po podpisu lukrativní smlouvy Ovečkin, jemuž skončí po této sezoně tříletá nováčkovská smlouva.

Ta mu v této sezoně zaručila základní plat 984 tisíc dolarů, ale s bonusy si může vydělat až 3,83 milionu. V příštích šesti letech bude mít základní příjem devět milionů dolarů ročně a v dalších sedmi letech ještě o milion vyšší.

Rodák z Moskvy jednal s generálním manažerem Washingtonu Georgem McPheem sám bez agenta, v posledních dnech byli ve Washingtonu i jeho rodiče. "Alex zastupoval sám sebe s velkou noblesou a důstojností. Dohodli jsme se, že o detailech jednání nebudeme mluvit," prohlásil McPhee ke smlouvě, která má udržet největší hvězdu Capitals do roku 2021.

Ovečkin se ve Washingtonu úspěšně zabydlel a pomohl vytáhnout tým ze dna soutěže. Navíc má prý v kontraktu klauzuli, že po několika letech může být vyměněn, ale může si před sezonou vybrat okruh týmů, kam nechce.

Jednička draftu z roku 2004, která kvůli výluce v NHL vstoupila do prestižní soutěže až o rok později, dosud nasbírala v 206 utkáních 250 bodů za 130 branek a 120 asistencí. V play off si Ovečkin ještě nezahrál, ale nyní ztrácí klub po polovině základní části na osmou pozici ve Východní konferenci jen čtyři body.

Ovečkinovi se z lukrativní smlouvy hlava netočí. "Můj život je hokej. Peníze jsou peníze. Jestliže začnete přemýšlet o penězích, je to hokejový konec," prohlásil. "Naším cílem je vyhrát Stanleyův pohár. Pokud budeme hrát jako teď, tak se to povede," dodal držitel Calder Trophy pro nejlepšího nováčka z roku 2006, kdy předčil Sidneyho Crosbyho z Pittsburghu.

Podobně dlouhé angažování hvězdy nevyšlo Capitals v případě Jaromíra Jágra, s nímž po jeho příchodu z Pittsburghu v roce 2001 podepsali sedmiletý kontrakt na 88 milionů dolarů. V lednu 2004 byl nyní už nejproduktivnější Evropan v NHL vyměněn do New Yorku Rangers a Washington se dodnes podílí téměř na polovině jeho platu.

Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?