Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodina mi poskytuje rovnováhu, řekl Djokovič. A ostatním radí: Ožeň se a měj děti

Roland Garros

  14:57
LONDÝN - Vyhrál devátý grandslam, získal třetí titul z Wimbledonu. Srb Novak Djokovič zdolal Švýcara Rogera Federera a udělal další krok do tenisových dějin. "Ale rodina je nejvíc, máte ji, i když se vám zrovna nedaří," řekl.

Novak Djokovič s trofejí pro vítěze Wimbledonu. foto: Reuters

„Cítím neskutečnou úlevu,“ pravil na tiskovce první hráč světa. „Na grandslamu hrajete každý druhý den. Zvládáte spoustu věcí okolo, velká očekávání. Stojí to dost energie. Vždycky se mi uleví, když turnaj skončí. A nejlepší konec je s trofejí v náručí.“

Úzkostlivě dbáte na správnou výživu. Jak zapadá pozření trávy do vašich stravovacích zvyků?
Ujistili mě, že neobsahuje lepek. Že je přírodní a můžu ji jíst. Jsem rád, že jsem mohl zopakovat svou vítěznou tradici. Jako kluk jsem snil o triumfu ve Wimbledonu a chtěl po něm udělat něco zvláštního. Snad to lidem nevadí.

Před pěti týdny jste ochutnal trpkou porážku ve finále Roland Garros s Wawrinkou. Jak těžko jste ji stravoval?
Tenis vás naučí rychle se oklepat. Musíte najít novou motivaci, abyste mohl hrát na nejvyšší úrovni. Samozřejmě jsem byl zklamaný, ta prohra mi zlomila srdce. Ale umím zapomínat a dívat se dopředu. Z tohoto pohledu je fajn, že Wimbledon se koná tak brzy po Roland Garros.

Devátým vítězstvím na grandslamu jste se odpoutal od Agassiho i Lendla. Co to pro vás znamená?
Není důvod k nějakému uspokojení. Jsem samozřejmě pyšný na to, co jsem zatím dokázal. Kdybyste mi ty úspěchy nabídli, když mi doma v Srbsku bylo čtrnáct, určitě bych je okamžitě bral. Ale je mi osmadvacet, cítím se výborně. Doufám, že mám před sebou ještě hodně sezon. Snažím se poučit se z porážek. A pokusím se vylepšit si sbírku titulů.

Co vám zatím stačil říct trenér Boris Becker?
Skoro nic. Objali jsme se v šatně a společně se radovali. Boris mě povzbuzoval i v těžkých chvílích. Stejně jako ostatní členové týmu. I díky tomu, že držíme pohromadě, si můžeme užít tyto nádherné chvíle.

Kdekdo považoval Federera za favorita. Většina diváků mu přála. Těší vás, že jste i tohle zvládl?
Především jsem sám sobě dokázal, že dokážu znovu dobýt Wimbledon. To je pro mě nejvíc. Jsem citlivý člověk. V zápase procházím těžkými chvílemi. Někdy se bohužel chovám negativně. Chci se povzbudit, zatnout pěst. Ale ani s tím to nesmím přehánět. Potřebuju zůstat klidný, abych mohl vyhrát.

Novak Djokovič a Roger Federer předvedli další úchvatnou bitvu.
Novak Djokovič právě sebral Švýcarovi servis a kráčí za dalším triumfem ve...

V anketě BBC před utkáním se ukázalo, že 75 procent fanoušků fandí Federerovi. Vadí vám to?
Ne. Nevadí. Roger je šampion nejen na kurtu. Je oblíbený. Hraje na špičkové úrovni déle než já. Tu podporu si zaslouží. Prostě to musím přijmout. Když budu makat, třeba jednou bude většina lidí přát mě.

Právě v neděli bylo výročí vaší svatby. Udělal jste Jeleně zvláštní radost?
Prožívám báječnou část života. Před rokem jsme se vzali. V říjnu jsme se stali rodiči, což naši lásku ještě upevnilo. Rodina mi poskytuje životní rovnováhu. Co ji mám, jen málo prohrávám. Každému tenistovi doporučuju: Ožeň se a měj děti!

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat