Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pálili jeho dresy, teď ho fanoušci vynášejí do nebes. ‚LeBron je jako Jordan‘

LeBron James dovedl svůj tým k historicky prvnímu triumfu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LeBron James dovedl svůj tým k historicky prvnímu triumfu. | foto: ČTK/AP

OAKLAND/PRAHA Dlouhých 52 let to trvalo - když Cleveland naposledy slavil velké sportovní vítězství, téměř dvě třetiny jeho dnešních obyvatel vůbec nebyly na světě... Rok 2016 je ovšem pro město díky basketbalu úchvatný. A opěvuje svého hrdinu LeBrona Jamese, který triumfem v NBA dokončil jeden velký slib.

Jednou z prvních vět, které po titulu pronesl, bylo: „Nemůžu se dočkat, až se vrátíme domů.“ A domů, tedy do Clevelandu v Ohiu, se LeBron James vrací jako šampion NBA. Snad i na Hollywood už by tenhle příběh byl trochu velkým kýčem.

Začal tak, že LeBron „zradil“ - získal poměrně realistický dojem, že se s Cavaliers titulu nedočká, a tak v roce 2010 odešel hrát za Miami Heat. Žádná nadávka nebyla dost silná, aby fanoušci z „jeho“ města vyjádřili svůj hněv, když pálili jeho dresy.

Pak se po titulových letech na Floridě v roce 2014 zase vrátil domů.

„Zalouží si všechno, co si bude přát“

Agentura Bloomberg spočítala, že jeho comeback pro ekonomiku Clevelandu vygeneruje horentních 5 miliard korun, LeBron obyvatelům kynul z billboardů a slíbil, že městu naplní jeho basketbalový sen.

Od noci na 20. června 2016 už to není sen, nýbrž realita. Cleveland jako první obrátil ve finále NBA sérii ze stavu 1:3 na zápasy, porazil Golden State Warriors a Cavaliers prvně v historii stojí na samém vrcholu basketbalového světa.

„Je to zázrak,“ řekl pro ESPN sedmdesátiletý fanoušek John Polance z města Mogadore v Ohiu. „Za to, že se LeBron vrátil a dotáhl nás k titulu, si zaslouží úplně všechno, co si bude přát. Je jako Michael Jordan.“

Jiní ve více než dvacetitisícovém davu příznivců Cavaliers děkovali Bohu (v jejich případě s číslem 23) a plakali štěstím.

Cleveland čekal na titul přes 50 let

Nedivte se tomu dojetí. Při posledním velkém sportovním triumfu města, který v dřevním roce 1964 zařídili v NFL Cleveland Browns, byl pan Polance ještě vysokoškolákem, který klíčový duel poslouchal v rádiu. „Tohle je lepší,“ prohlásil.

A ESPN přinesla pár zajímavých údajů, jak moc byl tehdy svět jiný.

V roce 1964 hrálo NBA pouhých devět klubů (Cavaliers mezi nimi nebyli). Matka LeBrona Jamese se narodila až tři roky poté. V Americe zrovna vymysleli ikonický pokrm zvaný buffalo wings. A na světě nebylo podle odhadů 63 procent dnešních obyvatel Clevelandu.

„LeBronova tvář by měla být zvěčněna na Mount Rushmore,“ pronesl jiný fanoušek v narážce na skálu s obličeji zásadních postav amerických dějin.

LeBron jistě nezměnil svět jako George Washington, Thomas Jefferson či Abraham Lincoln. Ale vyprávějte to několika generacím obyvatel Clevelandu, kteří se díky němu probudí do nejkrásnějšího sportovního rána za poslední půlstoletí.

LeBron James se raduje z vítězství v NBA.
„A je mi líp,“ jako by si říkal LeBron James. Roztrhl si rukávy u příliš...

„Nevrátil jsem se bezdůvodně. Vrátil jsem se, abych vám přinesl titul,“ prohlásil LeBron James - už jako šampion NBA. „Ztracený syn“ už nikdy nikomu nic dokazovat nemusí. Mise je dokončena.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...