Markéta Davidová | foto: ČTK

Aktualizováno

Parádu vystřídal smutek. Davidová chybovala a ve stíhačce dojela dvanáctá, Štvrtecký poprvé bodoval

•   13:37aktualizováno  15:59
Oberhof - Nepřesnou střelbou vestoje přišla biatlonistka Markéta Davidová o možnost útočit na první stupně vítězů v sezoně. Česká jednička byla ve stíhacím závodu Světového poháru v Oberhofu chvíli druhá, ale po čtyřech trestných okruzích v druhé polovině obsadila dvanácté místo. Jakub Štvrtecký dokončil stíhačku pětatřicátý a bodoval poprvé v sezoně.

Stejně jako v pátečním sprintu vyhrála Norka Tirill Eckhoffová, která uhájila první místo těsně před krajankou Marte Olsbuovou Röiselandovou. V norském souboji mezi muži uspěl Sturla Holm Laegreid a vyhrál počtvrté v sezoně.

Davidová vyrážela na trať po sprintu jako sedmá a po první čisté položce vleže byla čtvrtá. Na trati předstihla Švédku Hannu Öbergovou a posunula se na třetí místo. Přesně zvládla i druhou střelbu vleže a držela se s Lisou Theresou Hauserovou a Röiselandovou. Objevila se i v čele této trojice, což v tu chvíli znamenalo druhé místo.

Kontakt ale Davidová ztratila po jedné chybě při první střelbě vestoje a definitivně přišla o naděje při poslední zastávce na střelnici. První tři rány minula a vypadla z elitní desítky. „Asi to byl nějaký úplný zkrat. Moc jsem nevěděla, co s tím mám dělat, protože mi nepřišlo, že stojím blbě, ale něco tam bylo špatně. Trojku jsem nedala dlouho ani na tréninku a tohle by se asi stávat nemělo,“ řekla České televizi.

Markéta Davidová
České biatlonistky

Cílem Davidová proběhla o dvě minuty za vítězkou. Druhá česká závodnice Eva Puskarčíková skončila bez bodů na 43. místě.

Štvrtecký vyrážel na trať z 41. místa, absolvoval tři trestná kola, z toho dvě po závěrečné stojce. Do posledního kola vjížděl z 39. pozice a na trati si o čtyři místa polepšil. Milan Žemlička si 49. místem vylepšil své maximum mezi elitou.

Vítěz sprintu Nor Johannes Thingnes Bö pokazil stojku ještě víc než Davidová a po třetí střelbě jel čtyři trestná kola, tedy 600 metrů navíc. V závodu byl třetím nejhorším střelcem, celkem minul sedm terčů a dojel osmý. Čelo ovládli jeho krajané - za Laegreidem dojel druhý Johannes Dale a třetí Tarjei Bö.

V neděli jsou na programu obě smíšené štafety.

SP v biatlonu v Oberhofu (Německo) - stíhací závody:

Muži (12,5 km): 1. Lagdreid 36:01,8 (2 trest. okruhy), 2. Dale -15,6 (2), 3. T. Bö (všichni Nor.) -25,4 (3), 4. Claude (Fr.) -30,7 (2), 5. Hofer (It.) -36,4 (4), 6. Fak (Slovin.) -41,2 (1), 7. Samuelsson (Švéd.) -45,4 (2), 8. J. T. Bö (Nor.) -46,1 (7), 9. Desthieux (Fr.) -46,5 (3), 10. Peiffer (Něm.) -51,4 (0), ...35. Štvrtecký -2:43,3 (3), 49. Žemlička (oba ČR) -4:38,3 (2).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 522 b., 2. Laegreid 481, 3. Dale 434, 4. T. Bö 423, 5. Samuelsson 403, 6. Jacquelin (Fr.) 379, ...22. Krčmář 169, 29. Moravec 109, 68. Štvrtecký 6, 76. Krupčík (ČR) 1.

Ženy (10 km): 1. Eckhoffová 32:20,9 (2), 2. Röiselandová (obě Nor.) -0,5 (0), 3. Hauserová (Rak.) -43 (1), 4. Mironovová (Rus.) -1:11,2 (2), 5. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -1:20,8 (2), 6. Hojniszová-Staregaová (Pol.) -1:21,4 (1), 7. Wiererová (It.) -1:23,1 (0), 8. H. Öbergová (Švéd.) -1:36,3 (4), 9. Kručinkinová (Běl.) -1:36,3 (2), 10. Perssonová (Švéd.) -1:41,4 (1), ...12. Davidová -2:01,4 (4), 43. Puskarčíková (obě ČR) -4:41,9 (2).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 26 závodů): 1. Röiselandová 509, 2. Eckhoffová 466, 3. H. Öbergová 466, 4. E. Öbergová (Švéd.) 379, 5. Alimbekavová (Běl.) 355, 6. Wiererová 350, ...9. Davidová 302, 53. Puskarčíková 40, 59. Charvátová 25, 64. Jislová (obě ČR) 20.