Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pardubice odmítly, že Velkou pardubickou převezme Váňa

Sport

  9:39aktualizováno  16:04
PARDUBICE - Primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková odmítla možnost, že by žokej Josef Váňa mohl převzít pořádání letošního ročníku Velké pardubické. S informací, že Váňa má šanci převzít závodiště i slavný dostih, přišla dnešní pardubická příloha MF Dnes. Zastupitelstvo zároveň schválilo navýšení základního jmění Dostihového spolku o 4,2 milionu korun. Cílem tohoto kroku je stabilizace společnosti.

Josed Váňa ovládl Velkou pardubickou foto: ČTK

"Informace o tom, že by Josef Váňa mohl již letos řídit Velkou pardubickou, odmítám jako naprostý nesmysl a fabulaci, která škodí jak jednáním se sponzorem, tak s Josefem Váňou, ale zejména samotné Velké pardubické. V tuto chvíli se Dostihový spolek i město Pardubice plně soustředí na přípravu 122. ročníku tohoto dostihu. Vrcholí jednání se sponzorem letošní Velké pardubické a téma změny organizátora není předmětem žádných našich jednání," uvedlatvrdí primátorka.

Dohoda Váni s vedením města je přitom prý blízko, ale zbývá na ni jen minimum času. Už před časem prezident nejvyšší dostihové instituce v zemi - Jockey clubu - Václav Luka nabídl Josefu Váňovi své místo v Představenstvu Dostihového spolku. To ale Váňa odmítl.

ROZHOVOR ZDE:

"Avizoval jsem to už několikrát, nemám zájem pracovat se stávajícím nebo minulým vedením Dostihového spolku. Pokud máme do pořádání dostihů v Pardubicích vstoupit, budeme samozřejmě mít zájem o řadu schopných lidí, kteří v Pardubicích jsou, ale s managementem, který tak či onak pomáhal dostat dostihy v Pardubicích do stávající situace, se na řízení provozu podílet nechci," uvedl pro dostihový server paddock-revue Váňa.

Jednání s Váňou probíhají, ale jsou teprve na začátku

Podle Fraňkové jednání s Váňou stále probíhají, nicméně jsou na začátku. "Prvořadým zájmem města je stabilizace Dostihového spolku, nikoli převod jejích práv na jiný subjekt. Navíc jsme opakovaně deklarovali, že změna pořadatelství jako taková není vůbec jednoduchá a pokud by mělo proběhnout koncesní řízení, a to ze zákona proběhnout musí, bude trvat nejméně čtyři až šest měsíců," uvedla Fraňková.

Dostihový spolek se potýká s velkou kumulovanou ztrátou, která se blíží výši základního jmění společnosti, jež činí 10,22 milionu korun. Na základě dnešního rozhodnutí zastupitelstva by se měl základní kapitál navýšit o 4,2 milionu korun, a to formou příplatku. Další akcionáři se mohou, ale nemusejí, připojit. Na prosincové valné hromadě malí akcionáři návrh města na navýšení základního jmění nepodpořili.

Město Pardubice je největším akcionářem Dostihového s 51,54 procenta akcií. Další významný podíl patří Martinu Vokálovi, a to 22,51 procenta. Ostatní vlastníci, jimiž jsou soukromé osoby, drží jen jednotky nebo zlomky procenta akcií. O odkup akcií projevil zájem i Váňa, spolu s dalšími investory. Podle Fraňkové jeho první nabídka počítala s převzetím závodiště k 30. lednu tohoto roku, což by nešlo stihnout.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat