Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pardubická má dohru. Soupeř zvažuje i přes 'váňomanii' protest

Sport

  12:44aktualizováno  13:11
PRAHA - Josef Hájek, majitel stáje Hřebčín Albertovec, zvažuje odvolání k dostihovému soudu Jockey Clubu proti výsledku Velké pardubické. Vítězem jubilejního 120. ročníku slavné steeplechase se stal v neděli Josef Váňa, který ve sporném finiši s Tiumenem porazil žokeje Marka Stromského s Hájkovým koněm Amantem Grisem.

Cílová fotografie. Váňovo vítězství bylo jedno z nejtěsnějších v historii dostihu. foto: Lidové noviny

"Zvažuju. Uvidím. Nevím. Nejsem stoprocentně rozhodnut, ale v krátkém čase se definitivně rozhodnu," odpověděl Hájek na otázku, zda podá odvolání. To musí "dorazit" k Jockey Clubu nejpozději do 48 hodin po skončení dostihového dne.

Anketa

Překřížil Váňa v cílové rovince s Tiumenem dráhu svému soupeři - Amant Grisovi s Markem Stromským v sedle - a mělo být tak v cíli obrácené pořadí?

Ano, Váňa překřížil jeho dráhu, Amant Gris měl vyhrát. 620
Ne, Váňa byl v té době před svým soupeřem, vyhrál by tak i tak, nebylo důvod jej trestat. 1144
Nevím, nemohu to posoudit. 170

"Konec je podle dostihového řádu po vyhlášení posledního výroku," řekl prezident Jockey Clubu Václav Luka. Sedm dnů od podání musí Jockey Club zahájit projednání případu.

Na celou 120. Velkou pardubickou se podívejte ZDE!

Ve finiši Váňa vedl, Stromský se začal podél bariéry dotahovat, ale koně stáhl a následně obíhal Váňu z druhé strany. Dotahoval, ale prohrál o centimetry. Váňa tvrdil, že soupeř měl u hrazení dost místa na předjetí, ale Stromský oponoval a uvedl, že si odřel holínku.

DÁLE ČTĚTE

Hned po dostihu podal Hájek po dohodě s trenérem Radkem Holčákem a žokejem protest. Dostihová komise udělila Váňovi pokutu 500 korun za tísnění u hrazení, které však podle jejího mínění nemělo vliv na výsledky. "Ať si udělá obrázek každý sám. Je divné, když udělujete pokutu a na druhou stranu to neuznáváte," podotkl Hájek. "Není to tak průkazné. Komise musí rozhodnout tak, aby vyhrál nejlepší v dostihu, a já si myslím, že vyhrál nejlepší," oponoval Luka.

"Být to naopak, rozhodli by jinak," stěžuje si manželka majitele Amanta Grise
Pokud se Hájek rozhodne podat odvolání, pak několikrát opakoval, že mu nejde o peníze. "Rozdíl mezi prvním a druhým místem není málo peněz, ale myslím, že by měla být všude fair play a i porážka by měla být velkýma sportovcema přijata a každý by to měl unést," řekl. Hodně těžce nesla závod Hájkova matka a majitelka Amanta Grise Alena Hájková.

120. Velká pardubická

"Kdyby se to stalo v opačném pořadí a udělal by to náš kůň panu Váňovi, tak by verdikt byl jiný. Vznikla Váňománie. Tohle normálně bolí a víc k tomu není co říci," řekla Hájková. Už na tribuně kolem sebe slyšela od odborníků i diváků, že měl vyhrát její kůň. V pondělí měla hodně telefonátů, lidé z okolí jí říkali, že verdikt dostihové komise nechápou.

"Marek Stromský měl odřenou holínku, měl i z druhého místa radost, ale všichni věděli, že to je záměr pana Váni, protože nesnese, aby ho někdo porazil," řekla Hájková. "Pana Váni si nesmírně vážím, znám ho čtyřicet let, on je borec, ale co se včera stalo, tak to nebylo sportovní," dodala.

V roce 2008 projel Stromský s Amantem Grisem cílem Velké pardubické jako první, ale o vítězství přišel kvůli minutí točného bodu na trati. Jen o pár hodin později těžce nemocný majitel albertoveckého hřebčína Josef Hájek zemřel, o diskvalifikaci koně ale nevěděl. "Nechtěl jsem se k tomu vracet, ale nestydím se říci, že Amant Gris je dvojnásobným vítězem velké a hotovo," řekl Hájek mladší.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat