Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Macron je pro start Rusů na hrách. Putin už pokrytecky útočí i na MOV

Olympijské kruhy v Paříži před Eiffelovou věží. foto: AP

Do zahájení olympijských her v Paříži zbývá 309 dnů. Budou na nich v červenci 2024 i Rusové? Čas na rozhodnutí se krátí. Mezinárodní paralympijský výbor chce mít jasno. Konečné slovo má pronést na svém zasedání v Bahrajnu 28. až 29. září.
  10:05

Zato Mezinárodní olympijský výbor – zdá se – oddaluje verdikt do nejzazších mezí. Dost možná nepadne ani na říjnovém setkání MOV v Bombaji.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se vyslovil pro start Rusů, ale jen pod neutrální vlajkou a s dodržením podmínek, jaké letos doporučuje MOV. Tedy bez těch ruských sportovců, kteří aktivně podpořili ruskou agresi na Ukrajinu nebo jsou příslušníky klubů spadajících pod ruské bezpečnostní složky.

Přestože řada mezinárodních federací v tomto roce připustila Rusy v roli neutrálů zpět do soutěží, federace Světová atletika je nadále proti jakémukoliv jejich návratu, dokud se ruská vojska plně nestáhnou z ukrajinského území. A například kanoistika ponechala účast Rusů v olympijských kvalifikacích zcela na hostitelských zemích.

Británie jim vstup zapověděla, a tak na mistrovství světa ve vodním slalomu v londýnském Lee Valley tento týden o olympijské místenky usilovat nesmí.

Rusové se už dříve nemohli zúčastnit ani kontinentální kvalifikace vodních slalomářů v rámci Evropských her v Krakově, kam jim uzavřela dveře pro změnu polská vláda.

Naopak na dodatečnou olympijskou kvalifikaci rychlostních kanoistů se v příštím roce nejspíš dostanou, protože ji hostí Orbánovo Maďarsko.

Ruští představitelé současnou situaci tvrdě kritizují a hovoří o diskriminaci sportovců. Přestože bylo vedení MOV v posledních měsících často označováno za proruské, nejnověji na tento vrcholný sportovní orgán zaútočil i Vladimir Putin při ekonomickém fóru ve Vladivostoku.

Logo olympijských her v Paříži 2024

„Olympijské hnutí má lidi sjednocovat a ne rozdělovat,“ řekl muž, jehož válečné akce připravily o život desetitisíce lidí na Ukrajině a na nějž je vydán mezinárodní zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí do Ruska a jejich násilné převýchově.

Ruský prezident nařkl MOV, že překrucuje původní myšlenku barona Coubertina, aby sport zůstal mimo politiku. „Za poslední desetiletí se olympijské hnutí dostalo do pasti finančních zájmů,“ vyřkl Putin, jehož zimní olympiáda v Soči 2014 přitom platí za vzor her s nejvyšší mírou korupce při její přípravě.

Politiku navíc propojuje se sportem on sám. Prezidentka Ruské federace moderní gymnastiky Irena Vinerová, velká podporovatelka Putina, pořádala v Moskvě koncert věnovaný ruským vojákům „chránícím ruské zájmy ve speciální vojenské operaci na Ukrajině“.

Na tomto koncertu vystupovala rovněž Dina Averinová, stříbrná olympijská medailistka v moderní gymnastice.

Vinerová byla až do loňského rozvodu 30 let vdaná na Ališera Usmanova, oligarchu blízkého Putinovi, jenž coby bývalý šéf Mezinárodní šermířské asociace stále tahá za nitky v jejím vedení a měl údajně velký podíl na tom, že šerm se stal po boxu druhou federací, která letos pozvala Rusy zpět.

Kvůli negativnímu postoji k válce, ale z velké míry především kvůli obavám z vlastní mezinárodní izolace, už od začátku Putinovy invaze nejméně 55 ruských sportovců v olympijských odvětvích změnilo státní občanství.

„Nikoho neobviňuji,“ reagoval Putin. „Právě pro sportovce, kteří stojí na pódiu, by však mělo mít význam, když zní hymna jeho země a je vztyčena státní vlajka. Ale nakonec si každý vybere sám.“

V ruské Dumě zazněly i požadavky, ať země zakáže svým sportovcům start v Paříži, pokud by je tam MOV pozval pouze jako neutrály a se zmiňovanými omezeními.

„Ne, nebudeme olympiádu bojkotovat. To nevede nikam,“ odmítl takové návrhy předseda Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňjakov. Bývalý podplukovník Rudé armády loni ponoukal ruské sportovce, ať se aktivně zapojí do „spravedlivé“ speciální operace na Ukrajině.

Nyní Pozdňjakov vyhlásil, že Rusko umožní start svým sportovcům v Paříži i pod neutrální vlajkou. Zároveň však ostře zkritizoval veškeré podmínky ze strany MOV. Chce bezodkladné zrušení zákazu účasti sportovců z armádního klubu CSKA.

„Podle statistik za poslední dvě olympiády tvořili téměř polovinu ruské výpravy sportovci CSKA, což vypovídá o jejich kvalitě. Nezákonné sankce MOV vůči nim jsou naprosto nespravedlivé a musí být okamžitě zrušeny,“ řekl.

O nezákonné okupaci cizí země neřekl nic.

Autor: