10. září 2011 11:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Parta volejbalistů sní o Vídni

Čeští volejbalisté | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští volejbalisté | foto: Reuters

Bojovnost, týmový duch a chuť do hry. To všechno chtějí čeští volejbalisté předvést už při svém vstupu do 27. evropského šampionátu, který od soboty do neděle 18. září hostí Česko a Rakousko. Reprezentanti odehrají svá utkání ve skupině v karlovarské aréně, kde se střetnou s výběry Portugalska, Estonska a Ruska.

"Chceme domácím fanouškům ukázat, že volejbal hrát umíme. Všichni toužíme podat nejméně takové výkony, jako se nám to dařilo loni na mistrovství světa v Itálii," zmiňuje šestatřicetiletý blokař Petr Konečný šampionát, z něhož si tým trenéra Jana Svobody přivezl historickou desátou příčku a také lichotivé triumfy nad týmy USA, Bulharska či Francie.

Jména pro ME

Nahrávači: Lukáš Ticháček (Rzeszów), Petr Zapletal (Č. Budějovice), smečaři: Peter Pláteník (Krasnodar), Jiří Popelka (Latina), Ondřej Hudeček (Beauvais), Michal Hrazdíra (Santa Croce), blokaři: Petr Konečný (Tours), Aleš Holubec (Nantes), Jakub Veselý (Cuneo), Radek Mach (Č. Budějovice), univerzálové: Jan Štokr (Trentino), David Konečný (Tours), libera: Martin Kryštof (Berlín), Jiří Bence (Nantes).

Češi ve skupině B v Karlových Varech – sobota: ČR - Portugalsko (18.00, ČT4), neděle: ČR - Estonsko (18.00, ČT4), pondělí: ČR - Rusko (18.00, ČT4).

Domácí prostředí české hráče burcuje. "Loni o našich výsledcích lidé četli, ne každý  mohl sledovat televizi. Teď to chceme předvést naživo, kdoví, kdy zase bude Evropa u nás. Kromě Ruska se dá na šampionátu hrát s každým," má jasno Konečný, nejstarší člen českého výběru.

Nadšení hráčů před sobotní premiérou s Portugalskem mírní kouč Svoboda. "Nezapomeňme, že Portugalci loni vyhráli Evropskou ligu, v roce 2007 jsme s nimi vyhráli jediný zápas ze čtyř, pak nás porazili v kvalifikaci o Peking a při loňské kvalifikaci o mistrovství světa jsme je udolali až v tie-breaku 15:13," vybízí k rozvaze.

V případě postupu z 2. či 3. místa bude následovat zápas play off s týmem ze silné skupiny z pražské O2 Areny (Polsko, Bulharsko, Německo, Slovensko), poté i případné čtvrtfinále – vše v KV Aréně. Pak by následovala cesta do Vídně, kde se o dalším víkendu budou hrát semifinále a zápasy o medaile.

Navzdory těžkému losu sní čeští hráči právě o této možnosti. "Nebojíme se silných soupeřů, proto jsme v přípravě hráli se špičkovými týmy a vyšli z toho s pozitivní bilancí," říká nahrávač Petr Zapletal, který jako jediný z týmu pamatuje čtvrté místo z ME v Ostravě v roce 2001. "Volejbal se od té doby změnil, je dynamičtější. Ale partu máme lepší. Jakmile bychom se dostali do Vídně, umím si představit i medaili," přemítá.

"To by byl náš životní úspěch," přikyvuje Petr Konečný. "Napřed ale musíme být úspěšní doma, doufám, že nám pomohou diváci." Poslední medaili z ME, stříbrnou, přivezl čs. výběr legendárního kouče Karla Lázničky v roce 1985.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.