Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Páté Faltejskovo vítězství. S Tzigane Du Berlais opanoval Velkou pardubickou

Radost Jana Faltejska v cíli se sedmiletým hnědákem Tzigane Du Berlais | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost Jana Faltejska v cíli se sedmiletým hnědákem Tzigane Du Berlais | foto:  David Neff, MAFRA

Pardubice Velkou pardubickou steeplechase vyhrál při své premiéře sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais v sedle s žokejem Janem Faltejskem, který ve slavném dostihu zvítězil už popáté. Třikrát za sebou triumfoval s klisnou Orphee des Blins, předloni dovedl na prvním místě do cíle valacha Charme Looka.

O prvenství bojovalo v cílové rovině ještě šest koní, ale vnějškem útočící Tzigane Du Berlais nakonec zvítězil jistě o tři délky. „Vyhrávám tady, protože dostávám dobré koně, a tohle je hodně dobrý kůň,“ řekl Faltejsek České televizi v cíli.

Pátým triumfem se Faltejsek v historickém pořadí odpoutal od Václava Chaloupky a Němce Petera Gehma a přiblížil se rekordmanovi Josefu Váňovi, který dostih opanoval osmkrát.

Dvacetihlavé startovní pole 128. ročníku prořídlo po Velkém Taxisově příkopu o čtyři koně, Tzigane Du Berlais podle Faltejska zvládl obávaný skok bez chyby. „Trochu jsem měl strach z půdy, ale on pak dobře zasprintoval,“ pochválil vítězného hnědáka pětatřicetiletý žokej, který v Pardubicích poprvé triumfoval v roce 2012.

Velkou pardubickou již po páté vyhrál jezdec Jan Faltejsek, letos v sedle...
Celkem čtyři koně vyřadil z dostihu Taxisův příkop.

„Co k tomu říct, Faltejsek je bůh! Faltejsek to vyhrál, není se o čem bavit. Moje zásluha to není. Majitel koupil koně a Honza ho zajel,“ prohlásil Pavel Tůma, trenér Tzigane Du Berlais, valacha s francouzským rodokmenem.

Za zástupcem stáje Dr. Charvát majitele Jiřího Charváta, šéfa českého Jockey Clubu, skončili na dalších místech Hegnus, Stretton, Zarif a pátý doběhl obhájce loňského triumfu No Time To Lose v sedle s Josefem Váňou mladším. Vítěz z roku 2015 Ribelino byl jedenáctý, poslední z koní, kteří dostih dokončili.

Hlavního favorita No Time To Lose nemohl jet po zlomenině ruky loňský vítěz Jan Kratochvíl a náhradník Váňa na svého otce a osminásobného vítěze Pardubické Josefa Váňu staršího ani letos nenavázal. Počtvrté v kariéře dojel Váňa mladší pátý. „Někdo by za to byl asi vděčný. Být pátý je krásné, ale už by třeba bylo na čase se posunout. Ale asi mi to není souzené,“ řekl Váňa.

V dostihu se podobně jako loni Kratochvíl s No Time To Lose pohyboval schovaný v poli, ale tentokrát kůň ve finiši nedominoval. „Měl jsem skvělý dostih, i pozičně mi to vycházelo, ale problém byla půda. Po tvrdém nechce cválat,“ řekl Váňa mladší.

Kousek od vítězství byl žokej Marek Stromský s druhým Hegnusem. „Zase se výhra nekoná. Pardubická je o štěstí, ale mám pořád pro co žít. Užívám si to, chtěl jsem vyhrát, ale druhé místo je krásné,“ řekl Stromský, který v minulosti dvakrát projel cílem Velké pardubické jako první, ale posléze byl vždy diskvalifikován.

Jan Faltejsek

  • - Na Velké pardubické poprvé startoval v roce 2004 v sedle Hastavena, a přestože s ním tehdy vyhrál třetí kvalifikaci a startoval s kurzem 6:1, dostih nedokončil. Poprvé se mu do cíle podařilo dostat až na pátý pokus v roce 2009 se Super Lordem, kdy byl sedmý, stejně jako o rok později. Ročník 2011 kvůli zranění vynechal a v roce 2012 nastoupil s Orphee des Blins do závodu jako velký outsider s kurzem 55:1. Dostih však tehdy jasně vyhrál.
  • - Faltejsek pak s neplnokrevnou hnědou klisnou francouzského chovu triumfoval v Pardubicích i v letech 2013 a 2014. Na podzim před čtyřmi lety ale odešla na odpočinek a v říjnu 2015 Faltejsek skončil s Universe of Gracie čtvrtý. O rok později získal v sedle Charme Looka čtvrté vítězství a vyrovnal tak bilanci Václava Chaloupky (vítěz 1969, 1971, 1972 a 1977) a Petera Gehma (2001, 2002, 2003 a 2004). Loni patřil Faltejsek k velkým favoritům, kvůli problémům se zády ale nakonec nestartoval.
  • - Přes všechny úspěchy zůstává Jan Faltejsek skromný. "Kdyby člověk vyhrál tři zlaté olympijské medaile, tak je to o něčem jiném. My jsme malý sport na to, aby okolo toho byla nějaká šílenost," řekl například žokej, který má na kontě na 1500 rovinových i překážkových dostihů, ve kterých podle statistiky Jockey Clubu České republiky dosáhl včetně dnešního triumfu 266 vítězství. Součet jím vyhraných finančních prémií se blíží 73 milionům korun.
  • - Přestože už po čtvrtém vítězství ve Velké pardubické bylo jasné, že se Faltejsek řadí mezi české dostihové legendy, on sám to příliš nevnímá. "Já žebříčky moc neřeším. Já se soustředím na to, abych pomohl svému koni... Nějaké rekordy? To vůbec ne, to mě netrápí. Pro mě je důležitý kůň, trenér a majitel. Zbytek je v podstatě jedno," řekl například.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...