10. listopadu 2008 13:47 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Patrik Berger: První branka nás uklidnila

Berger s dresem Sparty.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Berger s dresem Sparty. | foto: ČTK

PRAHA Trvalo to více než třináct let, než se znovu zapsal do střelecké statistiky v české fotbalové lize. Sobotní trefa kapitána Sparty Patrika Bergra (35) proti Zlínu byla první od gólu, který ještě za Slavii zaznamenal v květnu 1995 v Benešově.

Vzpomínáte si na svůj poslední zásah v české lize?
Ne, to si vůbec nepamatuju. Ale za ten proti Zlínu jsem každopádně moc rád, zvlášť když byl pro nás tak důležitý.

Dostal jste ideálně míč, jaký jste potřeboval ke svojí obávané střele z dálky. Usnadnilo vám to zakončení?
Hlavně jsem se snažil trefit a jsem rád, že to tam padlo. Navíc to byl první gól a výrazně nás uklidnil. Věděli jsme, že to nebude jednoduchý zápas, Zlín venku brání v jedenácti lidech. Ale zvládli jsme to a máme tři body.

K ohrožení zlínské branky jste se předtím moc často nedostali...
... Měli jsme víc střílet už v první půli, akorát jsme to nedělali. O přestávce jsme kvůli tomu dostali vyčiněno od trenéra. Říkal, abychom se snažili střílet víc a potom dorážet, protože těžký terén byl pro gólmany hodně nepříjemný.

Do poločasové přestávky jste soupeře vlastně ani moc nenapadali. To byl záměr?
Naše taktika spočívala vtrpělivosti a hře po zemi, protože jsme věděli, že Zlín má vysoké beky. Neměli jsme zbytečně na těžkém terénu ztrácet síly.

Proč?
Kdybychom mezi soupeřovými hráči běhali, tak by nám během druhé půle mohly dojít síly. V posledních dvaceti minutách, kdy má být největší tlak, bychom už na něj neměli.

Když se podíváte na hru jako celek, stále asi nevypadala podle vašich představ. Souhlasíte?
Nemusíme si nic namlouvat. Víme, že nehrajeme dobře. Musíme teď zápasy hlavně odmakat. Jak se říká, musíme jezdit po zadku. Ve většině zápasů si vytvoříme dost šancí, proto je důležité, když nějaká přijde, abychom ji proměnili.

Jak byste zhodnotil svůj vlastní výkon?
Ten bych nijak nehodnotil. Důležité je, jak hrajeme jako mančaft, ne moje forma.

Jak moc sledujete počínání vašich konkurentů?
Slavia je hodně před námi, kromě ní jsou tam navíc také ještě další dva mančafty. Když se na ně budeme dívat, moc nám to nepomůže. My se teď pereme hlavně sami se sebou. Do konce podzimu zbývají tři zápasy a ve hře je devět bodů. To je pro nás podstatné. Ne jak hraje Slavia.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz