9. září 2014 7:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pavel Kalný a Martin Minařík. Kamarádi, které si smrt našla v horách

Pavel Kalný (vlevo) a Martin Minařík s šerpy v základním táboře pod Lhoce v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kalný (vlevo) a Martin Minařík s šerpy v základním táboře pod Lhoce v... | foto: martinmarik.cz

Spojovala je láska k horám, ale i docela obyčejné kamarádství. Oba ale možná až příliš toužili po úspěchu a tak trochu jim v extrémních situacích chyběla brzda a schopnost reálně zhodnotit svoje možnosti a síly. Zřejmě i právě proto jejich životy vyhasly až příliš brzy.

Pavel Kalný zemřel v roce 2006 čtyři dny před 39.narozeninami ve stěně Lhoce při společné expedici s Martinem Minaříkem. Jeho kamarád pak o tři roky později v necelých 41 letech na jedné z nejzrádnějších hor světa Annapurně.

Zatímco Minařík za sebou zanechal náležitě čitelnou stopu v podobě osmi zlezených osmitisícovek, Pavel Kalný v horách příliš zkušeností nenasbíral. K horolezectví zběhl od cyklistiky, protože mu lezení přišlo zajímavější. "Horolezectví pro něj představovalo životní styl, byť trochu sobecký," povídal před časem jeden z jeho přátel Mojmír Prokop.

NOVÝ LN 101 POHNUTÉ OSUDY

V pořadí již čtvrté pokračování úspěšného speciálu OBJEDNÁVEJTE ZDE.

Kalného smutný příběh na Lhoce komentoval po svém čerstvý držitel Koruny Himaláje Radek Jaroš: "Lhoce je krásný, ale zároveň zrádný kopec. Fyzicky je ho schopný zdolat jakýkoliv trénovaný sportovec, ale je třeba znát místní zákonitosti, nepodcenit aklimatizaci. A pokud vás zastihne špatné počasí a výšková nemoc, začnete být mimo. A tenhle kluk v Himálaji nikdy předtím nebyl. A navíc měl svůj specifický náhled na lezení..."

Výprava Kalného s Minaříkem přitom začala nadějně a vše nasvědčovalo tomu, že by mohla skončit úspěšně. "Vychází nám zatím vše perfektně, počasí nebylo sice nic moc, ale vítr se konečně uklidnil. Zítra vyrážíme nahoru," vzkázal Kalný na internetových stránkách, které o expedici informovaly.

A v dobrém rozpoložení pokračoval: "Naučili jsme už kuchaře výpravy Tembu i bramboráky. Hezky nám to v základním táboře ve stanu vonělo..."

Jenže všechno nakonec dopadlo hodně špatně.

Celý díl ze seriálu Pohnuté osudy čtěte v úterním vydání Lidových novin.

Václav Cibula

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.